nokaut zielone swiatlo

Terapia lekami, chemioterapia, radioterapia to skuteczna broń w walce z rakiem, ale nie jedyna. Rak nie lubi, gdy mamy dobry nastrój. Wtedy gorzej się rozwija, dzięki czemu łatwiej go pokonać. A o to przecież chodzi. 

Stowarzyszenie „Zielone Światło” wspólnie z Akademią Rozwoju Dzieci i Młodzieży proponuje państwu inny rodzaj terapii onkologicznej. Yoga, Tai chi, Yoga śmiechu to wspaniałe ćwiczenia poprawiające stan zdrowia osób cierpiących na nowotwory. Dzięki jodze chorzy  rzadziej sięgają po środki nasenne, łatwiej im także wrócić do codziennych obowiązków, ćwiczenia i medytacja pozwalają chorym na raka odzyskać siły po chemioterapii. Joga ułatwia im także prawidłowy sen i ogranicza uczucie ciągłego zmęczenia. „Już po paru zajęciach znacznie lepiej czułam się sama ze sobą, w zgodzie z samą sobą. Stałam się świadoma swojego ciała, zaczęłam dostrzegać inne rzeczy – zaczęłam cieszyć się z rzeczy małych, że mam oparcie w ukochanym mężu, rodzinie, bliskich osobach i doceniałam każdy dzień mojego życia. Nie ma znaczenia, że ze świadomością choroby. Nastąpiła we mnie pewna harmonia ciała i umysłu, odzyskałam równowagę wewnętrzną. Jej zawdzięczam możliwość powrotu i doświadczenie koncentracji, mam lepsze samopoczucie, nauczyła mnie skupienia na rzeczach ważnych i nietracenia energii na rzeczy niekonieczne w danej chwili,. Nauczyła mnie wyhamowania w życiu i zatrzymania, a jednoczenie daje mi poczucie, że nie stoję w miejscu – tylko powoduje mój jakiś rozwój osobisty. Joga spowodowała poczucie pewnej harmonii wewnętrznej i jest taką swego rodzaju ruchową relaksacją. No i jeszcze jedna zaleta jogi – przełamuje moje lenistwo! Bo ja leniuszek jestem! – opowiada jedna z pacjentek.

Skuteczną terapią w przypadku wielu problemów zdrowotnych jest także Tai Chi, wewnętrzny masaż całego ciała. Tai Chi w każdym ruchu zawiera rozciąganie i obrót, co wpływa na poprawę zdrowia. Ten rodzaj ruchu redukuje napięcia, poprawia krążenie oraz wpływa na wzrost siły i elastyczności. Poprzez przywrócenie właściwego krążenia i uwolnienie od napięć w mięśniach, więzadłach i ścięgnach Tai Chi pomaga optymalizować funkcjonowanie całego ciała. W grupach samopomocowych dla chorych na raka praktykowana jest z wielkimi efektami joga śmiechu.  Joga śmiechu to praktyka, która łączy oryginalne ćwiczenia wywołujące śmiech z ćwiczeniami oddechowymi jogi. Śmiejemy się w grupie, utrzymując kontakt wzrokowy i dziecięcą jakość zabawy, po kilku chwilach od wywołanego na życzenie śmiechu przechodzimy do naturalnego śmiechu. Abyśmy doznali pożądanego efektu redukcji stresu, dobrze by było śmiać się przez przynajmniej 10 minut, podczas gdy słysząc kawał czy ciesząc się ze spotkania miłej nam osoby śmiejemy się tylko kilka sekund. Na sesjach jogi śmiechu w bezpiecznej przestrzeni uczymy śmiać się głośno i głęboko czyli z przepony.  Uznajemy, że śmiech to zbyt ważna sprawa by zostawiać ją przypadkowi, śmiejemy się więc za sprawą siły wewnętrznego postanowienia.

Te i inne ćwiczenia proponują Państwu terapeuci na bezpłatnych zajęciach w Akademii Rozwoju Dziecka i Młodzieży w Olkuszu, przy ul. K. K. Wielkiego 92a. Akademia we współpracy ze Stowarzyszeniem „Zielone Światło” zaprasza także kobiety po mastektomii do udziału w bezpłatnej rehabilitacji w rękach profesjonalnych rehabilitantów. 

Harmonogram zajęć:
Tai Chi : poniedziałek, godz. 17.30
Joga śmiechem : wtorek, godz. 18.45
Joga : środa, godz. 16.45
Rehabilitacja : czwartek, godz. 17.00

To nic nie kosztuje, a zdrowie zyskuje!

Jolanta Banasińska

Stowarzyszenie „Zielone Światło”

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze