dariusz gnatowski

– Cukrzyca jest podstępna i zdradziecka. Często zdarza się, że długo nie dostrzegamy jej objawów lub bagatelizujemy je. Dlatego tak ważna jest edukacja. Ja jestem ofiarą braku edukacji. Projekt, z którym do Państwa dziś przyjechaliśmy, służy takiej edukacji – mówił aktor i reżyser Dariusz Gnatowski do publiczności zgromadzonej w olkuskim MDK przed spektaklem pt. „Słodki Drań”. Oprócz obejrzenia komedii Jana Jakuba Należytego widzowie mieli okazję uczestniczyć tego dnia w prelekcjach na temat cukrzycy oraz nieodpłatnie zbadać sobie poziom glukozy we krwi.

badania

W słowie wstępnym Dariusz Gnatowski zwrócił uwagę na fakt, iż w krajach rozwijających się liczba zachorowań na cukrzycę dramatycznie rośnie. Przyczyną tego jest powszechnie spotykany niezdrowy tryb życia, przede wszystkim brak aktywności fizycznej, nieregularne odżywanie się i zła dieta. Zdaniem dotkniętego tą chorobą aktora i reżysera, w równej mierze epidemii cukrzycy sprzyja brak edukacji.

ilona kawa

Dariusz Gnatowski podziękował też poseł Lidii Gądek za zorganizowanie parlamentarnej debaty poświęconej priorytetom systemu opieki diabetologicznej w Polsce, a także za zaproszenie aktorów i prelegentów do olkuskiego MDK. Z kolei poseł Lidia Gądek podkreśliła zaangażowanie Dariusza Gnatowskiego w prozdrowotne edukowanie naszego społeczeństwa. Wręczyła mu ponadto pamiątkowy dyplom z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 30-lecia jego pracy artystycznej.

jadwiga prazak

W dalszej części spotkania wygłoszone zostały prelekcje na temat cukrzycy, przeciwdziałania zachorowaniom i unikania niebezpiecznych powikłań u chorych. Ilona Kawa i Jadwiga Prażak szczegółowo opowiadały m. in. o badaniach, właściwiej diecie i aktywności fizycznej, niezwykle ważnej zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu. Rzetelne i konsekwentne stosowanie tych zaleceń pozwala nie tylko normalnie funkcjonować, ale nawet osiągać imponujące wyniki w sporcie wyczynowym, o czym świadczą przykłady chorych na cukrzycę olimpijskich medalistów.

publicznosc

Podczas przerwy między prelekcjami i spektaklem publiczność zaproszona została do foyer przy sali widowiskowej. Tam wszyscy chętni wzięli udział w ankiecie przygotowanej przez organizatora akcji – Fundację Wstańmy Razem Aktywna Rehabilitacja. Ankieta służy zebraniu informacji pozwalających na poprawę jakości opieki zdrowotnej dla osób chorych na cukrzycę. Również w foyer Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nr 12 w Olkuszu zorganizowało bezpłatne badanie krwi. Wśród 45. osób, które poddały się badaniu, 3 miały wyniki powyżej normy, a w jednym przypadku było to ponad dwukrotne przekroczenie dopuszczalnej wartości. Członkowie PSD służą poradami i pomocą każdemu, kogo dotknęła cukrzyca.

spektakl1

Po przerwie na scenie sali widowiskowej rozpoczął się spektakl pt. „Słodki Drań”. Komedię tą napisał Jan Jakub Należyty, aktor, piosenkarz, satyryk, autor tak znanych sztuk, jak „Andropauza męska rzecz, czyli zdecydowana odpowiedź na „Klimakterium”, „Andropauza 2 czyli męska rzecz być kobietą”, „Dieta cud – komedia odchudzająca”, „3 razy łóżko”. Spektakl wyreżyserował Dariusz Gnatowski, znany m. in. z roli Boczka w serialu „Świat według Kiepskich”. On też zagrał głównego bohatera. W pozostałych rolach wystąpili: Ewa Romaniak, Agata Woźnicka i Andrzej Róg.

spektakl2

„Słodki Drań” jest zabawną lecz również pełną edukacyjnych walorów historią słynnego dyrygenta, którego błyskotliwą karierę i szczęśliwe życie nagle przerwała cukrzyca. Początkowo lekceważy chorobę, nie dopuszczając do świadomości, jak poważne grożą mu konsekwencje. Dzięki podstępowi żony i córki oraz fachowej specjalistycznej pomocy, udaje się przekonać go do podjęcia leczenia, zadbania o właściwą dietę i fizyczną aktywność. W efekcie dyrygent nie tylko wraca do normalnego życia, ale też przechodzi szczególne katharsis, przemieniające go z egocentrycznego despoty w empatycznego, troskliwego męża oraz ojca.

MOK Olkusz

spektakl3

spektakl4

spektakl5

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze