kultura

Ogłoszenie UMiG Olkusz
Szanowni Państwo, pragnę stanowczo zdementować wszelkie informacje dotyczące rzekomej likwidacji galerii sztuki, która znajduje się przy ulicy Szpitalnej w Olkuszu. Planowana w najbliższym czasie zmiana struktury organizacyjnej olkuskich instytucji kultury nie wpłynie negatywnie na ofertę Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych. Wręcz przeciwnie – jej działalność zostanie utrzymana oraz rozwijana w ramach struktur Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

W przyszłym roku zakończona zostanie – warta blisko 20 mln złotych – rewitalizacja Kwartału Królewskiego: dawnego starostwa oraz podziemi olkuskiego ratusza. W ramach tego przedsięwzięcia Olkusz zyska nie tylko nową ekspozycję muzealną, ale również reprezentacyjne obiekty, które znacznie podniosą jakość naszej oferty kulturalnej oraz turystycznej.

Ta historyczna inwestycja oznacza nowe wyzwania, dlatego już teraz należy zadbać, by Olkusz był przygotowany na to, aby efektywnie zarządzać tak dużym potencjałem, w skład którego wejdą: nowoutworzone multimedialne muzeum w podziemiach ratusza, odrestaurowany budynek dawnego starostwa, istniejące już muzea – afrykanistyczne i Wołkowskiego, kolekcja minerałów, kino, czy rozbudowany w najbliższym czasie zamek w Rabsztynie.

Pora spojrzeć na olkuską ofertę kulturalną z szerszej perspektywy. Podkreślić jej istniejące atuty, rozwinąć potencjał, zacząć koordynować działania, by nasze najcenniejsze wartości stanowiły wizytówkę Olkusza i wszystkich mieszkańców. Temu służyć ma inicjatywa włączenia działalności obecnej Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu w strukturę Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

Reorganizacja struktury zarządzającej pozwoli wykorzystać – znacznie większe – możliwości kadrowe, lokalowe i finansowe Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu do kontynuacji działalności galerii sztuki, a wręcz szerszego jej upowszechnienia. Galeria pozostanie w tym samym miejscu, dzięki czemu zachowa swój charakter. Otworzą się natomiast nowe możliwości: organizacji inicjatyw na terenach dotychczas niedostępnych, takich jak dziedziniec Centrum Kultury, czy dawne starostwo. Pracę zachowają obecnie zatrudnieni w GSW BWA fachowcy, których doświadczenie jest nieocenione dla środowiska artystycznego.

Ostatecznie powinno liczyć się to, by oferta galerii była coraz lepsza. Odwiedzający galerię doceniają wartościową inicjatywę: wystawę czy koncert, a nie formalną strukturę jej organizacji. Również dotacje, np. z Urzędu Marszałkowskiego, przyznawane są na konkretne przedsięwzięcia, bez względu na to, która instytucja występuje w roli organizatora.

Dlatego uspokajam wszystkich zatroskanych losami olkuskiej galerii – jej działalność będzie kontynuowana i rozwijana. Odbiorców treści obecnej GSW BWA w Olkuszu zapewniam, że kieruje nami dążenie do rozwoju oferty kulturalnej i turystycznej Olkusza. Przed nami nowe wyzwania – będziemy na nie gotowi.

Z wyrazami szacunku

Roman Piaśnik

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Aleut
Aleut
4 lat temu

Same obiecanki, bez pokrycia. A zdjęcie nie pochodzi z Galerii BWA, tylko z sąsiedniego pawilonu wystawienniczego w Centrum Kultury. Działała tam swego czasu Galeria OKNO przy MOK. A co się z nią stało?! Nawet nie wiadomo kiedy została …zlikwidowana.