wołkowski3

Olkusz szczyci się najbogatszą kolekcją i stałą ekspozycją prac Władysława Wołkowskiego, artysty zaliczanego do najwybitniejszych designerów XX wieku. Dzięki dwóm edycjom projektu realizowanego przez olkuski MOK oraz dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracami konserwatorskimi objęte zostały 94 eksponaty. Odnowione w tegorocznej edycji dzieła można już oglądać w Dworku Machnickich. Otwarcie ekspozycji odbyło się w dniu 6 października, w pawilonie wystawienniczym Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32, sąsiadującym z Dworkiem Machnickich. O projekcie pn. „Konserwacja eksponatów z Kolekcji Wikliny Władysława Wołkowskiego” opowiadała dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan. I edycja zrealizowana została w 2013 roku. Wówczas, z udziałem ministerialnej dotacji w wysokości 20 tys. zł., odnowiono 40 dzieł. W bieżącym roku olkuski MOK przystąpił do II edycji projektu. Efektem jest przeprowadzenie konserwacji 54. eksponatów. Tym razem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło to przedsięwzięcie dotacją 35 tys. zł. Obu projektom towarzyszyły działania promocyjne, w ramach których odbyły się wydarzenia popularyzujące postać i twórczość Władysława Wołkowskiego, wydane zostały ulotki i gadżety, powstał też film poświęcony Michałowi Aniołowi Wikliny,

Na zakończenie swego wystąpienia dyrektor MOK podziękowała osobom realizującym obie edycje projektu. Wszystkie działania koordynowała Małgorzata Lelek. W prace zaangażowani byli: zastępca dyrektora MOK Waldemar Czarnota, Agnieszka Kluczewska oraz Małgorzata Piątek z Działu Wystawienniczo-Muzealnego i Promocji Miasta i Gminy Olkusz. Nieocenionego wsparcia wszelkim przedsięwzięciom związanym z Władysławem Wołkowskim udziela Witold Olejarczyk, przyjaciel artysty i współzałożyciel olkuskiej ekspozycji jego dzieł. W inicjatywy popularyzujące sztukę Wł. Wołkowskiego od lat aktywnie angażuje się artysta malarz i pedagog Stanisław Wywioł, uwrażliwia olkuską młodzież na sztukę wciąż zbyt mało znanego twórcy.

wołkowski2

Zwiedzanie odnowionej kolekcji poprzedziło wyświetlenie filmu pt. „Władysław Wołkowski – Mistrz splotów duszy słowiańskiej”. Obraz ten wprowadza widza w życie, międzynarodowe i krajowe sukcesy oraz filozofię sztuki Wł. Wołkowskiego. Krótkometrażowy dokument powstał z myślą o promocji artysty i jego dokonań, na co dzień wyświetlany będzie grupom odwiedzającym olkuską kolekcję jego dzieł. Film dostępny jest na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu w zakładce Muzea / Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego (adres kanału Youtube: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=o_chv8nboJg).

Od 06 października do 28 listopada 2014 roku zapraszamy do odwiedzania odnowionej kolekcji w Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego oraz do wspólnej realizacji ścieżki dydaktycznej w cenie 10 zł – grupa do 25 osób. Więcej informacji uzyskać można pod numerem tel.: 32 754 44 55.

„Konserwacja eksponatów z Kolekcji Wikliny Władysława Wołkowskiego – kontynuacja” – projekt w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Dziedzictwo kulturowe – priorytet 2 – Wspieranie działań muzealnych”.

MOK Olkusz

 

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Kolega Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kolega
Kolega

Miło, że Olkusz docenia własne skarby – fajna wystawa.