Znane są już wyniki pierwszego etapu V Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. 732. z ponad 7 tys. uczniów, którzy podjęli tegoroczne wyzwanie, zmierzy się w etapie okręgowym, który wyłoni ścisłe grono finalistów. Wśród nich znalazło się dwóch uczniów z Olkusza. Najlepsi z najlepszych spotkają się już w marcu, w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki – Organizatora olimpiady, by sięgnąć po najwyższe laury.
Mają 30 dni by powtórzyć, przećwiczyć i utrwalić swoją logistyczną wiedzę. O finał V Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej powalczy aż 58. uczniów z województwa małopolskiego, w tym dwóch reprezentantów Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu: Grzegorz Płowiec i Mateusz Straszak. Czy powierzchnia magazynowa ich szarych komórek pomieściła wiedzę dającą miejsce w finale, okaże się 7 grudnia podczas II etapu logistycznego turnieju. Do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej zakwalifikowało się 732. olimpijczyków ze 153. szkół. Najwięcej reprezentantów ma Opole – 36. uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych i 5. z Zespołu Szkół Zawodowych. Najbogatszy w logistyczną wiedzę jest Turek. Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Turku osiągnęli najwyższą średnią punktów.
60 minut logistycznych zmagań, 40 pytań i ponad 7000 uczniów – tak wyglądał pierwszy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej.19 października 2012 r., w 265. szkołach zawodowych, technikach i ogólniakach odbył się ogólnopolski test wiedzy o logistyce. Tym razem Organizator olimpiady – Wyższa Szkoła Logistyki, przygotował zadania z zakresu gospodarki magazynowej. Spośród wszystkich reprezentantów 222. miast najlepiej poradził sobie z nimi uczeń II klasy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim, Paweł Węgrzyniak.
„Ciekawość i pragnienie zdobywania fachowej wiedzy logistycznej u tak młodych ludzi jest godna podziwu – mówi Wojciech Zalewski, Rzecznik Prasowy Wyższej Szkoły Logistyki. Tegoroczne, ogromne zainteresowanie olimpiadą bardzo nas cieszy, a postawa młodych, ambitnych ludzi jest budująca. Coraz bardziej utwierdza nas to w przekonaniu, jak ważne jest merytoryczne wsparcie Wyższej Szkoły Logistyki dla szkół ponadgimnazjalnych, kształcących techników logistyków i spedytorów. Ścisła współpraca z dyrektorami i nauczycielami przyczynia się nie tylko do poprawy jakości nauczania, ale zwiększa szanse uczniów na studia w prestiżowej uczelni logistycznej, a tym samym, na dobre perspektywy zawodowe.”
Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyki od 2008 roku. Rywalizacja odbywa się w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i ogólnopolskim. Udział w niej biorą uczniowie techników, szkół zawodowych o profilu logistycznym, a także, coraz chętniej licealiści. Na laureatów czekają m.in. nagrody rzeczowe oraz bezpłatne studia w Wyższej Szkole Logistyki. Olimpiada jest jedynym w Polsce turniejem tematycznym z dziedziny logistyki, którego laureaci i finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego. Honorowy Patronat nad turniejem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Patronat Merytoryczny sprawują: Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne.
Sponsorem Strategicznym V Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej jest Quantum Software SA. Sponsorzy Złoci: Dachser, DPD Polska, TimoCom, PPUH Agrobex
Sponsorzy Srebrni: JAS-FBG, Polski Komitet Narodowy EPAL, STILL, Volkswagen Poznań
Patronat medialny nad olimpiadą objęły: „Czasopismo Logistyka”, „Nowoczesny Magazyn”, „Logistyka a Jakość”, „TSL Biznes”, „Polska Gazeta Transportowa”, „Warehouse Monitor”, „Top Logistyk”, „Magazynowanie i Dystrybucja”, „Eurologistics”, Pracujwlogistyce.pl, Forumtransportu.pl, DobraLogistyka.pl, Spedycje.pl, etransport.pl, LOG24.pl, dlaStudenta.pl, studentnews.pl, Kierunki.net, Edukacja.net, Studenci.net, dlaStudenta.pl oraz Radio Planeta.fm