akcja krwiodastwa2

Krew – darem życia – o tej prawdzie pamiętają organizatorzy akcji pobierania krwi odbywającej się cyklicznie w Zespole Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu a przeprowadzanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Po raz pierwszy uczniowie popularnego „Mechanika” poddali się donacji 13.02.2013 r. pamiętając, że każdy z nas jest potencjalnym biorcą krwi.
W dniu 23.05.2013 r. młodzież ZS Nr 1 kolejny raz  oddała krew dla potrzebujących. Duża sala gimnastyczna przemieniła się w ten dzień w stację krwiodawstwa. Można było poczuć atmosferę powagi i odpowiedzialności. Honorowi dawcy zgodnie twierdzili, że pomoc w ratowaniu życia to największe dobro, jakie można wyświadczyć bliźniemu, potrzeba tylko zdrowia i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi. Uczniowie, którzy kształcą się w zawodach związanych z motoryzacją, wyrażali radość, że oddając krew, mogą przyczynić się do pomocy osobom rannym w wypadkach samochodowych. „Solidarność z kierowcami i pragnienie świadczenia sobie wzajemnej pomocy, przyczynia się do podniesienia kultury prowadzenia pojazdami na naszych drogach” – twierdzili przyszli kierowcy i mechanicy samochodowi. „ Fakt, że krwi nie można wyprodukować a nie może jej zabraknąć dla nikogo ,  wyzwala potrzebę bezinteresownego dzielenia się życiem z innymi”, „Kropla do kropli a uzbiera się życie”  – podkreślali uczniowie.  Niektórym tak spodobała się praca w służbie zdrowia, ze wyrazili chęć związania swojej przyszłości z branżą medyczną a szczególnie – jak na szkołę techniczną przystało – z produkcją i obsługą sprzętu medycznego.  Po zabiegu Honorowi Dawcy uzupełnili swój organizm potrzebnymi składnikami odżywczymi podczas  posiłku regeneracyjnego.

 

Akcja przyczyniła się  do promowania wśród młodych ludzi zdrowego trybu życia i budzenia szacunku dla osoby ludzkiej. Organizatorkami wydarzenia były panie: Edyta Haberka i Bożena Kulawik.  Na kolejne akcje oddawania krwi ZS Nr 1 w Olkuszu zaprasza już w kolejnym roku szkolnym. Młodzieńcza wrażliwość na zdrowotne potrzeby społeczeństwa daje o sobie znać we współpracy młodzieży szkolnej pod kierunkiem pani Anny Kowal z Fundacją  DKMS Polska. W szkole utworzono stały punkt informujący, gdzie można uzyskać dane dotyczące procedury zostania dawcą komórek macierzystych lub szpiku kostnego. W zorganizowanym 13.03.2013 r. w ZS Nr 1 w Olkuszu Dniu Dawcy Szpiku , chętni mogli zarejestrować się w bazie dawców. Ochotników do walki z białaczką nie brakowało. Przedstawiciele społeczności szkolnej jak i mieszkańcy Olkusza, poddali się badaniom zgodności genetycznej i wyrazili wolę stania się bliźniakami genetycznymi dla osób cierpiących na choroby układu krwiotwórczego. Potencjalni dawcy komórek macierzystych lub szpiku pomogli innym w walce o życie.  
                                                                       
Tekst nadesłany przez ZS Nr 1 w Olkuszu            

akcja krwiodastwa1

akcja krwiodastwa3

                       
 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze