1

Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu w procesie wychowawczym przywiązuje ogromną wagę do kształtowania w młodzieży patriotycznych postaw. Tegoroczne, powiatowe obchody Święta Niepodległości Polski, są połączone ze świętowaniem 100. rocznicy wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szkole przy ul. Górniczej 12. W dniu 20 listopada 2016 r. Komendant Józef Piłsudski przybył do Szkoły Rzemieślniczej, przejętej w 1916 roku z rąk zaborcy rosyjskiego. Został ugoszczony przez pierwszego polskiego dyrektora Szkoły – Stanisława Baca. Zdjęcie ówczesnego dyrektora, nauczycieli i uczniów z Komendantem, jest cenną pamiątką w zbiorach szkolnej izby pamięci. Wpis, jaki zostawił w szkolnej Księdze Protokołów Rady Pedagogicznej Józef Piłsudski, jest drogowskazem dla społeczności szkolnej:
„Sztuka łamania przeszkód najczęściej jest sztuką nieuważania tego czy owego za przeszkodę.”

2

W dniu 10 listopada 2016 r. odbyła się w „Mechaniku” okolicznościowa akademia, połączona z Marszem Niepodległości.
W szacownych murach „Mechanika” uczniowie odśpiewali Hymn narodowy Polski i Rotę. Wysłuchali uroczystego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Justyny Haberki. Głośno i z właściwą sobie werwą śpiewali pieśni legionowe – m. in. „Marsz Pierwszej Brygady”, „Przybyli ułani pod okienko” i inne.

3

W patriotycznych nastrojach z ZS Nr 1 wyruszył Marsz Niepodległości pod przewodnictwem Dyrektora ZS Nr 1 Pani Aldony Nowickiej. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego Dyrekcja Szkoły z przedstawicielami młodzieży złożyła wiązankę kwiatów. Odbył się uroczysty apel:
„Panie Marszałku!
Po stu latach możemy zameldować, że w Szkole, w której mamy zaszczyt się uczyć – w Zespole Szkół Nr 1 imienia Stanisława Staszica – spadkobiercy Szkoły Rzemieślniczej, potrafimy przezwyciężać najtrudniejsze przeszkody i żadne wymówki nie mogą nam uniemożliwić realizacji zadań”.
Odczytano Depeszę do szefów mocarstw z dnia 16.11.1918, w której Józef Piłsudski notyfikował powstanie Państwa Polskiego.

4

Biało –Czerwony Marsz z pocztami sztandarowymi Szkoły oraz z ogromną narodową flagą na czele, przeszedł wokół olkuskiej Starówki. Wydarzenie poprzedziło uroczyste obchody Święta Niepodległości Polski, które w dniu 11 listopada 2016 r. organizuje Rada i Zarząd Powiatu w Olkuszu oraz Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu. 
Koordynatorami wydarzeń z ramienia ZS Nr 1 są: Pani Małgorzata Żurek i Pan Mariusz Grewenda.

Iwona Rams z ZS Nr 1 w Olkuszu

5

6

7

8

9

10

11

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze