DSCF9287

W czwartek, 8 grudnia, Biblioteka Pedagogiczna w Olkuszu zaprosiła na Duety Poetyckie. W roli głównej wystąpili Ewa Pogan i Grzegorz Ludwiczak. Impreza była połączona z  wręczeniem nagród laureatom VI Powiatowego Konkursu Fotograficznego. Duety Poetyckie to spotkania mające na celu promocję poezji. Przed młodą publicznością prezentuje się dwóch autorów, którzy czytają swoje wiersze i opowiadają uczestnikom spotkania o swojej twórczości. Po przywitaniu gości przez kierownik biblioteki Halinę Świtlicką przed zgromadzoną w bibliotece młodzieżą zaprezentowali się tegoroczni zaproszeni poeci: Ewa Pogan i Grzegorz Ludwiczak. W spotkaniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz dyrektorzy szkół i placówek z terenu powiatu olkuskiego.

Ewa Pogan urodziła się i wychowała w Krakowie, ale mieszka w Olkuszu. Swoje utwory publikowała w dzienniku „Czas Krakowski”, w „Kwartalniku Powiatu Olkuskiego” oraz w audycji radiowej „Prywatka w Radiu Kraków”. Jest autorką znanych i popularnych w środowisku limeryków. W roku 2014 wydała tomik pt. „Mogę się śmiać”.

Grzegorz Ludwiczak większość życia spędził w Łodzi, ale od wielu lat mieszka w Olkuszu. Jest autorem dwóch zbiorów poetyckich („Plecami o horyzont oparci” oraz „Na balu ze schizofrenią”),  a także założycielem Stowarzyszenia „Zielone  Swiatło”, w którym przez wiele lat wspierał osoby walczące z chorobą nowotworową.

Co zrobić, by poezja łączyła pokolenia? Po co pisze się wiersze? Czy istnieje kategoria dobrej poezji? Co zrobić, żeby młodzież częściej sięgała po literaturę? Między innymi na te pytania próbowali odpowiedzieć zaproszeni goście. Interesujący dla przebiegu dyskusji okazał się też fakt, że oprócz pisania wierszy, bohaterów spotkania łączy to, że obydwoje dużą część swojego życia spędzili poza Olkuszem. Zwykle podczas Duetów Poetyckich prezentowane wiersze czytają sami ich autorzy. Podczas tegorocznego spotkania utwory zabrzmiały również w interpretacji Maridy Zoń, dyrektor ZS nr 4 w Olkuszu, a także poety Sebastiana Sierki. Imprezę poprowadził Marcin Tomsia, poeta i nauczyciel ZS nr 4 w Olkuszu. Podsumowując tegoroczne Duety, Marcin powiedział: „Tak dalecy, a jednak tak bliscy… tak odmienni, a jednak bardzo do siebie podobni… Osobno tworzą unikatową konstelację poetyckich planet – urzekając, intrygując i bawiąc… Ale razem to już nie tylko planety, to z pewnością cała liryczna galaktyka!”.

Spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna złożona z tekstów czytanych wierszy, ilustrowana zdjęciami.

DSCF9293

W drugiej części imprezy wręczono nagrody laureatom organizowanego przez Bibliotekę Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Moje miasto i mój region w obiektywie”. W tegorocznej, szóstej edycji konkursu, zadaniem uczestników było wykonanie zdjęcia reporterskiego. W konkursie wzięło udział 43 uczniów z 16 szkół powiatu olkuskiego. Ogółem wpłynęło do Biblioteki 77 prac. Jury w składzie: przewodniczący Olgerd Dziechciarz oraz członkowie: Katarzyna Szojda, Agnieszka Zub i Jarosław Nowosad, po zapoznaniu się z pracami, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I kategoria wiekowa: szkoły podstawowe
1. „Powrót do przeszłości” – Jagoda Turska, Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu
2. „Na przekąskę” – Klara Liszka, Szkoła Podstawowa nr 9 w Olkuszu
3. „W krainie rysunków” – Marta Kubisztal, Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu
3. „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba…” – Maria Rolka, Zespół Szkół w Gołaczewach

II kategoria wiekowa: gimnazja
1.„Ile twarzy – tyle emocji” – Przemysław Czaja, Gimnazjum nr 3 w Olkuszu
2. „Niełatwe jest życie kierowców” – Weronika Kucharek, Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Olkuszu
3.„Pora na bałwany” – Damian Kościołek, Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Olkuszu

III kategoria wiekowa: szkoły średnie
1. „Wesoły autobus „jednorożca”– Agnieszka Zajega, I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu
2. „Warsztatowy pokaz mody podczas obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych” – Sylwia Dachowska, Warsztat Terapii Zajęciowej Lgota Wolbromska
3. „Codzienna rzeczywistość” – Angelika Baran, Zespól Szkół w Wolbromiu, Liceum Ogólnokształcące

Wyróżnienia:
– „Siedmiu wspaniałych nad Pustynią Błędowską” – Szymon Banyś, Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu
– „Świętujemy Dzień Niepodległości na Rynku w Olkuszu” – Paulina Latko, Gimnazjum nr 4 w Olkuszu
– „Słodkie zakupy podczas Food Tracków w Olkuszu” – Małgorzata Gałka, Gimnazjum nr 4 w Olkuszu.

Patronat nad tegorocznym konkursem objęła Fundacja Kultury AFRONT.

DSCF9306

DSCF9311

DSCF9303

DSCF9294

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze