1

Nietypowo, bo z racji Wielkiego Tygodnia – wernisaż odbył się środę, w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu otwarto wystawę malarstwa współczesnego; tym razem w sali głównej gościmy malarstwo i grafikę Małgorzaty Małek, artystki mieszkającej w Tychach.

Na wernisażu mimo przedświątecznego czasu zjawiła się wcale liczna publiczność, która z wielkim ukontentowaniem oglądała nowoczesne, a przy tym atrakcyjne wizualnie malarstwo wyraźnie nawiązujące do polskiego koloryzmu. „Prezentowane przez Małgorzatę Małek malarstwo jest z jednej strony fascynujące, z drugiej zaś niepokojące. Z tytułów obrazów wynika, że artystka odwołując się do mniej lub bardziej realistycznych motywów nie tworzy realistycznych obrazów. Jej malarstwo jest raczej metaforą tego, co zgromadziła w swej obrazowej pamięci obserwując różne zjawiska w realnym świecie” – napisał o tym malarstwie Leszek Zbijowski.

 

4

 Milo nam poinformować, że jedną z prac – duży obraz olejny zatytułowany jak piosenka francuskiego zespołu Noir Desire „ Le vent nous portera” (tłum. na polski: Uniesie nas wiatr) – artystka podarowała do liczącej już kilkaset obiektów Kolekcji Sztuki Współczesnej w zbiorach Galerii BWA w Olkuszu. Zapraszamy do BWA w Olkuszu na wystawę malarstwa i grafiki Małgorzaty Małek (artystka używa też pseudonimu artystycznego Echeneis). Wystawa potrwa do 16 kwietnia.

2

Nota biograficzna: Małgorzata Małek urodziła się w Katowicach w 1975 roku. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wynikiem bardzo dobrym w 2001 roku w pracowniach grafiki warsztatowej prof. Jana Szmatlocha oraz malarstwa prof. Macieja Bieniasza. Uprawia malarstwo sztalugowe oraz grafikę warsztatową. Pracuje jako instruktor rysunku, malarstwa oraz grafiki w MDK w Mikołowie. Uczestniczyła w wielu plenerach malarskich. Swoją twórczość prezentowała na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą. W 2014 r. otrzymała Nagrodę Grand Prix w konkursie Związku Polskich Artystów Plastyków „praca roku 2013”. Artystka kilkakrotnie gościła na Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Srebrne Miasto”, który organizowany jest przez Galerię BWA w Olkuszu.

3

Ważniejsze wystawy: wystawa grafiki, Rathaus, Doetlingen, Niemcy, 2002, „Trzynaście powrotów w morze”, Kolonia, Niemcy, 2004, „Chemia przyjaźni”, rezydencja konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej, Hamburg, Niemcy, 2005, wystawa malarstwa, Galeria Stolle, Doetlingen, Niemcy, 2005, „Malarstwo”, MDK Mikołów, 2011, „Dekady”, Muzeum Historii Katowic, Katowice, 2011, Impresje Mikołowskie, wystawa poplenerowa, MDK Mikołów, 2012, „Malarstwo”, Galeria Ateneum, Katowice, 2013, „Praca roku 2013”, Galeria Artnova 2, Katowice, 2014, wystawa poplenerowa „Integracje malarskie Mikołów- Oliwa 2013”, Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, 2014, „Wibracje”, MDK Mikołów, 2014, wystawa poplenerowa „Srebrne Miasto Olkusz”, BWA w Olkuszu, 2014, „Malerei und plastiken”, die Galerie im Heuerhaus, Niemcy, 2015, wystawa poplenerowa „Srebrne Miasto Olkusz”, BWA w Olkuszu, 2016, „Siódmy wymiar sztuki”, Arsenał – Muzeum Miejskie Wrocławia, Wrocław 2017, Galeria „Pierwsze piętro”, Opole, 2017, Galeria Kotłownia – Politechnika Krakowska, Kraków, 2017, Galeria- Szyb Wilson, Katowice, 2017, „Piękno ukryte”, wystawa poplenerowa, Galeria Kapitańska, Szczecin, 2017.

BWA Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze