debaty drużyna

W bieżącym roku szkolnym IV LO w Olkuszu przystąpiło do udziału w organizowanym przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców projekcie „Szkoła Debaty”. W XII edycji Turnieju Debat Oksfordzkich drużyna z „Czwórki” zajęła znakomite III miejsce w systemie rywalizacji „pucharowej”.
Warto podkreślić, że oratorzy z IV LO uzyskali największą liczbę punktów od oceniających debaty ekspertów i publiczności – wyprzedzając tym samym 15 krakowskich liceów biorących udział w tegorocznym turnieju. Olkuskie Liceum reprezentowała drużyna w składzie: Maria Kajda, Aleksandra Pałka, Jakub Chochół oraz Mikołaj Kluczewski, który ponadto zajął 3 miejsce w klasyfikacji mówców, a zaledwie kilku punktów zabrakło mu do zwycięstwa w tym rankingu.

W drodze do sukcesu drużyna IV LO musiała zmagać się z adwersarzami w pięciu debatach broniąc lub próbując zanegować następujące tezy w dyskusji z drużynami wiodących krakowskich ogólniaków:
– „Polski przemysł filmowy chyli się ku upadkowi” – Publiczne LO Sióstr Prezentek w Krakowie;
– „Wprowadzenie gimnazjów było złym pomysłem” – VII LO im. Z. Nałkowskiej w Krakowie;
– „Atak jest najlepszą obroną” – II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie;
– „Lepiej jest być konformistą” – I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie;
– „Najważniejsze rzeczy w życiu są za darmo” – XI LO im. M. Dąbrowskiej w Krakowie.
Teraz przed drużyną IV LO w Olkuszu kolejne ważne wyzwanie – udział w Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu, które odbędą się 28 – 29 marca.

Zaznaczmy jeszcze, że znakomicie rozwijający się od kilkunastu lat program krakowskich debat umożliwia uczniom biorącym w nim udział doskonalenie pasji oratorskich i cennej we współczesnym świecie umiejętności  pracy w zespole. Ciekawe tezy, wokół których toczą się debaty, rozwijają wyobraźnię, skłaniają do spojrzenia na wiele kwestii z różnych stron (czasem bronić trzeba stanowiska, z którym się nie zgadzamy), uczą umiejętności wyszukiwania argumentów i dowodów na poparcie niekiedy bardzo „karkołomnych” tez – w związku z czym stawiają zawodników w sytuacjach nietypowych, w których muszą sobie poradzić, konfrontując swoją wiedzę i umiejętności z innymi młodymi ludźmi. Szkoła Debaty rozwija zatem cechy, które zawsze w życiu będą przydatne.

IV LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze