Olkuski „Mechanik” od kilku dni ma najnowocześniejszą pracownię geodezyjną GIS spośród wszystkich szkół w Polsce. Geographic Information System jest systemem informatycznym służącym do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania i wizualizacji danych geograficznych. Opiera się na bazie map satelitarnych Google. Znajomość tego oprogramowania jest bardzo pożądana na rynku pracy. Uczniowie, którzy go opanują, mają duże szanse na znalezienie pracy w administracji państwowej, planowaniu przestrzennym, ochronie środowiska, transporcie, logistyce i geodezji. Laboratorium GIS w Zespole Szkół nr 1 w Olkuszu zostało wyposażone w 11 komputerów, specjalistyczne oprogramowanie, GPS i aparat cyfrowy o wartości 150 tysięcy złotych. Pracownia powstała w ramach projektu „GIS – kluczem do kariery zawodowej”, realizowanego przez Fundację Instytut Studiów Strategicznych w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Olkuszu.
Szkoła zyskała pracownię, z której skorzystają wszyscy uczniowie „Mechanika” z klas o określonych profilach, a ponadto sześcioro wybranych uczniów weźmie udział w specjalnych cyklach szkoleniowych, co będzie potwierdzone certyfikatem. Dodatkowo zaliczą oni kurs języka angielskiego, zajęcia w terenie i tygodniowy wyjazd szkoleniowo-integracyjny.   

Na sfinansowanie tak drogiego i specjalistycznego sprzętu szkoła nie mogłaby sobie pozwolić z własnych środków.  – Jest to sprzęt z górnej półki. Nasi uczniowie będą teraz mieli dostęp do najnowocześniejszej technologii. Opanowanie tego programu jest dodatkowym atutem przy znalezieniu pracy – komentuje Aldona Nowicka, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu.  
Tego typu sprzętu nie ma prawdopodobnie żadna pracownia geodezyjna w Olkuszu. Kiedy uczniwie „Mechanika” skończą naukę, system GIS będzie już w Polsce na tyle popularny, że umiejętność jego obsługi będzie gwarancją znalezienia dobrze płatnej pracy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze