orbita_dla_dawida-tv-320w

orbitaJuż po raz drugi Stowarzyszenie Orbita Bukowno poprzez turniej piłkarski pomogła choremu chłopcu. Rok temu, gdy debiutowały starsze roczniki Orbity udało się zebrać ponad 2500 zł na zakup pionizatora dla dwuletniego Szymka z Bukowna. Tym razem władze Stowarzyszenia i mali piłkarze postanowili pomóc 8 – letniemu Dawidowi Porębskiemu z Krzykawki. Podczas turnieju zebrano blisko 6000 zł. Cała kwota zostanie przeznaczona na zakup bieżni rehabilitacyjnej dla Dawida, który nie może chodzić. Główny bohater dnia z trybun obejrzał premierowy występ Orbity z rocznika 2004. A trzeba od razu zaznaczyć, że był to debiut rewelacyjny, bo od razu zakończony miejscem na najwyższym stopniu podium!

Lepszego scenariusza nie można było sobie wymarzyć. Podopieczni Jarosława Raka kroczyli od zwycięstwa do zwycięstwa, na trybunach zabrakło wolnych miejsc, a i suma zebranych pieniędzy na rzecz Dawidka usatysfakcjonowała organizatorów. Oprawa spotkań i fantowych aukcji była godna turniejów rangi ogólnopolskiej. Po uroczystej prezentacji, podczas której przedstawiono całą szóstkę uczestników przystąpiono do gry. Symbolicznego pierwszego kopnięcia piłki dokonał Szymon Gładys, bohater z ubiegłego roku.

Zanim turniej wystartował na dobre, rodzice młodych piłkarzy Orbity już kwestowali. Przygotowali również słodki bufet. Oczywiście cały dochód ze sprzedaży łakoci zostanie przekazany rodzicom Dawida. A wspomniany już kilkakrotnie Dawid jako wierny kibic piłki nożnej, przyglądał się zmaganiom rówieśników od samego początku. Na inaugurację Orbita – ku ogromnej radości swoich bliskich – pewnie 5:0 pokonała Przebój Wolbrom. – Nie o wyniki tutaj chodzi, ale o dobrą zabawę i pomoc choremu dziecku. Oczywiście spotkanie z Przebojem miało dla mnie podwójne znaczenie, bo przecież właśnie w Wolbromiu spędziłem parę ładnych sezonów – mówi Jarosław Rak, szkoleniowiec Orbity z rocznika 2004. Oprócz gospodarzy i Przeboju, w grupie Małopolskiej znalazła się również Akademia 21 Kraków. Grupę drugą – Śląską, utworzyły GKS Katowice, APN Czeladź oraz  MUKP Dąbrowa Górnicza.

Po zwycięstwie otwierającym charytatywne zawody, Orbita wygrała też i z krakowską Akademią 21, tyle że już w mniej okazałych rozmiarach (2:1). Wśród śląskich rywali najlepiej prezentowała się Dąbrowa Górnicza. Tylko nieco gorzej wypadał GKS Katowice. APN Czeladź podobnie jak Przebój musiała zadowolić się meczem o piąte miejsce.

Przed fazą finałową na parkiecie pojawiły się chearlederki z bukowieńskiego przedszkola. Organizatorzy prowadzili również licytację sportowych przedmiotów. Nabyć można było m.in. meczowe koszulki Wisły Kraków, Górnika Zabrze czy Legii Warszawa z podpisami zawodników. Wśród licytowanych fantów znalazł się też mundur żołnierski, który jeszcze do niedawna noszony był przez darczyńcę w Iraku. Największą sumę udało się jednak zgarnąć za kask Łukasza Łaskawca, trzeciego kierowcy ostatniej edycji Rajdu Dakar w kategorii quadów. Ostatecznie kask udało się wylicytować za 220 euro. Łącznie dla Dawida Porębskiego zebrano 4579,05 zł oraz 220 euro. Ta kwota z pewnością wystarczy na zakup bieżni rehabilitacyjnej, która pomoże Dawidowi stanąć na nogi. – Na tym polega rola Stowarzyszenia. Oczywiście 90% naszej działalności skierowane jest na Akademię Piłkarską, lecz od czasu do czasu – z czego się osobiście bardzo cieszę, możemy zorganizować taki turniej i poprzez połączenie sił zrobić coś dobrego dla chorego chłopca, który podobnie jak dzisiejsi zawodnicy, ma 8 lat. Niestety Dawid w przeciwieństwie do swoich kolegów nie może kopnąć piłki. Oby w przyszłości mógł spełnić swoje marzenia – mówi prezes Stowarzyszenia Orbita, Jarosław Tomczyk.

Dopełnieniem sukcesu organizacyjnego był sportowy sukces miejscowych piłkarzy. W półfinale, po niezwykle zaciętym spotkaniu, Orbita 3:2 pokonała GKS Katowice. Zwycięską bramkę zdobył Kuba Sasin. Trudno opisać radość, jaka eksplodowała na trybunach i udzieliła się właściwie każdemu sympatykowi miejscowej drużyny – także i lokalnym władzom obecnym w trakcie trwanie imprezy. Finał był już tylko formalnością. 4:0 z MUKP Dąbrowa Górnicza i można było odebrać Puchar Wójta Gminy Bolesław, bo właśnie to trofeum obok uśmiechu Dawida Porębskiego było główną nagrodą niedzielnych zmagań. – Naprawdę bardzo serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tego turnieju. Mamy z mężem nadzieję, że przyjdzie taki dzień, kiedy Dawid, podobnie jak jego koledzy, będzie mógł wybiec na boisko – przyznaje mocno wzruszona mama Dawidka, Anna Porębska.

Komplet wyników „Turnieju dla Dawidka Porębskiego”:

Faza grupowa:

Grupa 1.
Orbita Bukowno – Przebój Wolbrom 5:0
Akademia 21 Kraków – Przebój Wolbrom 3:0
Orbita Bukowno – Akademia 21 Kraków 2:1
awans: Orbita i Akademia 21

Grupa 2.
APN Czeladź – MUKP Dąbrowa Górnicza 0:3
GKS Katowice – APN Czeladź 1:0
GKS Katowice – MUKP Dąbrowa Górnicza 0:0
awans: MUKP i GKS Katowice

Półfinały:
Akademia 21 Kraków – MUKP Dąbrowa Górnicza 0:2
Orbita Bukowno – GKS Katowice 3:2

Mecz o V miejsce:
Przebój Wolbrom – APN Czeladź 0:1

Mecz o III miejsce:
GKS Katowice – Akademia 21 Kraków 0:1

Finał:
Orbita Bukowno – MUKP Dąbrowa Górnicza 4:0


Czytaj więcej i komentuj artykuł…

Relacja filmowa:

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze