DSCF6093a

We wtorek, 9 sierpnia, w olkuskim BWA oficjalnie otwarto XII Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miasto” Olkusz 2016. Organizatorem imprezy, jak co roku, jest olkuska Galeria Sztuki Współczesnej BWA, przy wsparciu Marszałka Województwa Małopolskiego, Gminy Olkusz i Starostwa Powiatowego.

Plenery malarskie „Srebrne Miasto” Olkusz, organizowane od 2004 roku, mają bogatą historię. Ich pomysłodawcą jest dyrektor olkuskiego BWA Stanisław Stach. Z roku na rok przyciągają liczną grupę artystów z Polski i z zagranicy (w ubiegłorocznej imprezie wzięli udział twórcy nie tylko z Europy, ale również z Chin). Tradycją jest, że po każdym plenerze jego uczestnicy zostawiają w Olkuszu prace, które wzbogacają zbiory BWA.

W tegorocznym plenerze biorą udział: Adel Seyoun (Słowenia), Edward Gałustow (Białoruś), Gocha Chkaidze (Gruzja), Jana Dolenc (Słowenia), Joanna Zając-Slapnicar (Słowenia), Teimuraz Kharabadze (Gruzja), Wołodymyr Czornobaj (Ukraina) oraz artyści z Polski: Aleksandra Zuba-Benn, Anita Baenisch-Juda, Anna Płachecka-Śniadach, Anna Szymanek, Dorota Waligóra, Grzegorz Skrzypek, Janusz Debis, Karol Mazuś, Małgorzata Małek, Michał Kwarciak, Mirosław Michalski, Stanisław Dziubak, Stanisław Mazuś, Stanisław Stach oraz Tomasz Awdziejczyk.

Oficjalne otwarcie pleneru poprzedził wernisaż wystawy prac Stanisława i Karola Mazusiów, prywatnie ojca i syna. Stanisław Mazuś, urodzony w 1940 roku w Lublinie, jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. W latach 1961-1967 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, kończąc studia dyplomem w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Ten wybitny twórca jest dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w 2014 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Stanisław Mazuś wziął udział w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich wystawach, konkursach i plenerach, zorganizował też ponad 300 wystaw indywidualnych w kraju. Tym razem zaszczycił swoją obecnością plener olkuski.

Jego syn, Karol, urodzony w 1973 roku w Tychach, już w dzieciństwie tworzył własne kompozycje malarskie i rzeźbiarskie. Obecną drogę jego artystycznego rozwoju, obok nowoczesnych środków wyrazu (grafika komputerowa, którą wykorzystuje w swoich futurystycznych wizjach), stanowi również tradycyjna technika akrylowa. Jego pełne niepokoju twórczego prace były prezentowane na licznych wystawach w Polsce, ale również w Grecji. W kręgu jego zainteresowań, oprócz grafiki komputerowej 2D i 3D oraz animacji, znajduje się także malarstwo ścienne, sztalugowe i fotografia artystyczna.

Po przywitaniu przybyłych gości przez dyrektora BWA Stanisława Stacha i przedstawieniu przez niego sylwetek Stanisława i Karola Mazusiów, bohaterowie wernisażu opowiedzieli krótko o swojej pracy, a zainteresowani mogli podziwiać prezentowane dzieła, wdać się z artystami w dyskusję i otrzymać katalog prezentujący ich twórczość, wraz z autografami i dedykacją. Wystawa otwierająca olkuski plener, prezentująca dwa zupełnie odmienne spojrzenia na sztukę, okazała się nie tylko wyjątkowym, rodzinnym spotkaniem ojca i syna, ale również ważnym wydarzeniem kulturalnym. Senne, pełne tajemniczego piękna i przepełnione spokojem obrazy Stanisława Mazusia doskonale odnalazły się w zestawieniu z ekspresyjnymi i nasyconymi intensywnymi barwami pracami jego syna.

DSCF6008a

DSCF6014a

DSCF6021a

DSCF5998a

DSCF6000a

DSCF6058a

DSCF6002a

DSCF5983a

DSCF5993a

DSCF6004a

Po zakończeniu wernisażu na piętrze Galerii komisarze pleneru Stanisław Stach oraz Dorota Waligóra oficjalnie otworzyli XII Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miasto” Olkusz 2016.  Na uroczystości byli obecni m.in.: posłanka na Sejm Lidia Gądek, były burmistrz Mikołowa  Marek Balcer, kierownik Referatu Kultury Urzędu Miejskiego w Mikołowie Gerard Piszczek  oraz profesor Joanna Banek z ASP w Krakowie.

DSCF6067a

DSCF6080a
Plener trwa, a jego uczestnicy przez kilka następnych dni będą tworzyć prace, które – zgodnie z tradycją – będzie można zobaczyć już w grudniu na poplenerowej wystawie w olkuskim BWA.
Zakończenie imprezy 17 sierpnia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
tłuste włosy
tłuste włosy
6 lat temu

[quote name=”artystka”]Lidzia nasza kochana artystka też coś znowu zmalowała :zzz[/quote]
jak zwykle

artystka
artystka
6 lat temu

Lidzia nasza kochana artystka też coś znowu zmalowała :zzz