186 osób wzięło udział w niedzielnym Biegu Tropem Wilczym w Rabsztynie, upamiętniającym powojennych bohaterów i dzień 1 marca, od 2011 roku będący oficjalnym Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych.
W przeddzień narodowego święta, pod rabsztyńską warownią rywalizowano na dwóch dystansach: 1963 metry biegu symbolicznego i 6 kilometrów crossowego biegu głównego. Zmagania na tej dłuższej trasie wygrali Karolina Kwapisz oraz Maciej Szpil. Podczas biegu honorowego klasyfikacja nie była prowadzona.
– Dystans 1963 metrów ma charakter symboliczny, bo związany jest z rokiem śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek” – mówi Joanna Szczepanek, dyrektor biegu z ramienia Klubu Biegacza „Olkusz Biega” – głównego organizatora niedzielnego wydarzenia.
Tym samym Rabsztyn dołączył do ponad 240 miejscowości, w których w samo południe na trasę wybiegło prawie 60 tysięcy osób w różnym wieku i z różnym stażem biegowym. Akcja połączyła Polaków na całym świecie, bo warto wiedzieć, że Bieg Tropem Wilczym zawitał wszędzie tam gdzie żyje Polonia, m.in. do Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, czy białoruskiego Grodna. Dystans honorowy obowiązywał dla wszystkich miast. Dodatkowo każdy z lokalnych partnerów akcji uzupełnił scenariusz wydarzenia o dodatkowe atrakcje sportowe i kulturalne.
Rabsztyński bieg rozpoczęła rywalizacja najmłodszych. Dzieci miały do pokonania symboliczne kilkadziesiąt metrów. W samo południe wystartował bieg ku pamięci „Lalka” i jego kompanów. W nim czas i zajmowane miejsca nie miały znaczenia. Liczył się sam udział.
Gdy wszyscy uczestnicy biegu symbolicznego dotarli do mety, zaczęło się odliczanie przed biegiem głównym. Trasa biegła terenami Nadleśnictwa Olkusz, a błotnista i śliska nawierzchnia utrudniała uzyskiwanie wyśrubowanych wyników. Organizatorzy zakładali, że najszybsi uczestnicy finiszować będą w okolicach 24 minuty. Dokładnie 125 sekund więcej potrzebował jednak na pokonanie dystansu pierwszy na mecie, olkuszanin Maciej Szpil, który o 14 i 20 sekund wyprzedził kolejno Michała Karpińskiego i Kamila Kalembkę.
Jako dziewiąta zmagania ukończyła najlepsza z kobiet Karolina Kwapisz. Pochodząca z Olkusza 17-latka wyprzedziła Marzenę Musiał oraz Karinę Turakiewicz. Cała wymieniona z nazwiska szóstka stanęła na podium i odebrała zasłużone gratulacje od organizatorów, razem z pucharami i nagrodami rzeczowymi. Pamiątkowy medal otrzymał każdy, bez względu na zajęte miejsce i uzyskany czas. Wszyscy mieli także możliwość wygrania nagród rzeczowych podczas tradycyjnego losowania.
Ponadto uczestnicy biegu mogli poznać historię oręża wojennego. Wystawę broni i mundurów, występy wokalne oraz część nagród, przygotował Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu, będący współorganizatorem niedzielnej akcji.
Komplet wyników Biegu Tropem Wilczym dostępny jest pod adresem: http://olkuszbiega.pl/tropem-wilczym-wyniki/
Gratulacje dla organizatorów i uczestników.