pod niemieckimi łóżkami3

Pełna sala, ponad półtorej godziny co rusz przerywanej salwami śmiechu zabawy ze znanymi i lubianymi aktorami, a na koniec owacje na stojąco i wspólne selfie występujących z olkuską publicznością. Tak było podczas spektaklu „Pod niemieckimi łóżkami”, wystawionego na scenie sali widowiskowej olkuskiego MOK w piątek 20 listopada br. Sztuki łączące konwencję teatralną z kabaretową nie są już niczym nadzwyczajnym, podobnie nie zaskakuje też nikogo to, że występują w nich popularni aktorzy. Mimo, że od dłuższego czasu na dobre zadomowiły się na polskich scenach, to wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Dla przykładu warto wspomnieć, że „Pod niemieckimi łóżkami” ma już swoich fanów podążających za spektaklem do miast, w których jest właśnie wystawiany. Inne dowody na poparcie tej tezy przynosi lektura komentarzy widzów na FB spektaklu: https://pl-pl.facebook.com/PodNiemieckimiLozkami. Znaleźć tam można rozliczne „achy” i „ochy” widzów zachwycających się grą aktorów. Bez dwóch zdań Tamara Arciuch, Bartek Kasprzykowski i Bartłomiej Opania tworzą na scenie świetnie współpracujący zespół. Ich profesjonalnego warsztatu i talentów nawet nie wypada oceniać.

pod niemieckimi łóżkami

Jednakże spektakl, to przecież nie tylko aktorzy. Owszem, mogą kunsztem swym uratować sztukę o marnej fabule przed całkowitą klapą, ale spektakularnego sukcesu z pewnością mu nie zapewnią. Historia opowiedziana w „Pod niemieckimi łóżkami” została przez Agnieszkę Głębicką i Bartłomieja Kasprzykowskiego oparta na motywach książki Justyny Polańskiej pod tym samym tytułem. Bohaterką pierwowzoru i jego inscenizacji jest Polka zarabiająca na życie sprzątaniem mieszkań w Niemczech. Jej odważne, nierzadko wręcz bezlitosne relacje łamią stereotypy, wedle których nasi zachodni sąsiedzi cechują się dbałością o czystość, zamiłowaniem do porządku i bezwzględnym stosowaniem obowiązujących w cywilizowanym świecie zasad.

Książka przynosi autorce i zarazem bohaterce sławę. Na spektakl składają się telewizyjne talk show do których jest zapraszana, wywiady przeprowadzane z nią przez znanych dziennikarzy, fragmenty programów typu „Jak oni sprzątają” oraz serialu zrealizowanego na podstawie książki. Dzięki tej mozaice widzowie mają okazję zarówno poznać bliżej główną bohaterkę. Mogą też odkryć jej inspiracje do napisania książki, a to za sprawą scen ukazujących jej perypetie jeszcze w roli sprzątaczki. Cały ten kalejdoskop sytuacyjny nadaje spektaklowi dynamiki, nie pozwala na chwilę nudy.

pod niemieckimi łóżkami1

Jedną z mocnych stron spektaklu są parodie, na które często zwracają uwagę widzowie „Pod niemieckimi łóżkami” komentujący swe wrażenia w Internecie. Uznanie należy się za wszystkie trzy kreacje, jednak postacie Andrzeja Wajdy i Daniela Olbrychskiego zagrane przez Bartosza Opanię zasługują na włączenie do kanonu klasyki gatunku.

Niezależnie od wątku parodii raz jeszcze podkreślić trzeba koniecznie, że cała obsada zdaje się być wręcz stworzona do tego spektaklu. Trzy indywidualności, bardzo charakterystyczne, bardzo różne, uzupełniają się doskonale i wypełniają scenę nie pozostawiając na niej miejsca na nic więcej. Jakże inaczej nagrodzić ich kunszt, znakomitą zabawę której dostarczają publiczności, jeśli nie na stojąco?

pod niemieckimi łóżkami2

Przypomnijmy ich sylwetki.

Tamara Arciuch urodziła się w 1975 roku w Skierniewicach. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Grała na deskach takich teatrów jak: Teatr Muzyczny w Gdyni gdzie kreowała Roxy Hart w musicalu „Chicago”, Teatr Ludowy w Krakowie oraz Teatr Wybrzeże. W kinie zadebiutowała w 1997 roku w filmie „Młode wilki ½”. Wykreowała wspaniałe i niezapomniane postaci w serialach „Niania” oraz „Halo Hans”. Wspaniała panna młoda z filmu „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego. Jako Justyna Polańska w „Pod niemieckimi łózkami” z powodzeniem odnajduje się zarówno w roli skromnej sprzątaczki jak i próżnej celebrytki. Swój niezwykły talent do kreowania postaci komediowych ujawniała na deskach teatru wielokrotnie. Tym razem możemy zobaczyć ją w humorystycznych scenach, w których nie zabraknie muzyki i zaskakującej choreografii.

Bartek Kasprzykowski urodził się w 1977 roku w Szczecinie. W 2000 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu. Przez wiele lat był związany z Teatrem im. Słowackiego w Krakowie i In Vitro w Lublinie. Największą popularność przyniosła mu rola w serialu „Magda M.”emitowanym w stacji TVN. Znany również z seriali „Teraz albo nigdy”, „Halo Hans” jako tytułowy Hans oraz ostatnio w serialu „Przyjaciółki”, gdzie kreuje postać Pawła Strzeleckiego. Swój rozrywkowy temperament pokazał w 2009 roku, biorąc udział w IX edycji „Tańca z gwiazdami” w którym dotarł do finału. Ma ogromne poczucie humoru i świetny kontakt z widzami, o czym można się przekonać podczas spektaklu „Pod niemieckimi łóżkami”. Nie boi się eksperymentów na scenie, chętnie podejmuje się nowych wyzwań. Rap, parodia i trudna komediowa sztuka nie są mu obce.

pod niemieckimi łóżkami4

Bartosz Opania urodził się w 1970 roku w Warszawie. Jest absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i aktorem Teatru Narodowego oraz Na Woli. Aktualnie można go zobaczyć m.in. w spektaklu „Proca” Teatru Prezentacje, który został wybrany przez warszawiaków najlepszym spektaklem roku. Wystąpił w ponad dwudziestu Teatrach Telewizji, za każdym razem tworząc fenomenalne i oryginalne postaci. Grał w takich filmach jak: „Cisza” Michała Rosy, „Daleko od Okna”, „Historia kina w Popielawach” Jana Jakuba Kolskiego i „Zakochani” u boku Magdaleny Cieleckiej. O jego wszechstronności i wybitnym talencie świadczy fakt, że potrafi grać trudne i skomplikowane postaci w filmach psychologicznych i dramatach, a jednocześnie fantastycznie odnajduje się w rolach komediowych, a także serialowych. Za każdym razem wykazuje się talentem i zapada w pamięć widza. Tak też jest w przypadku roli w spektaklu „Pod niemieckimi łóżkami”. Aktor podejmuje się trudnego zadania, jakim jest parodia i z powodzeniem potrafi rozśmieszyć publiczność. Bartosz Opania jest artystą o fascynującym głosie, uroku osobistym i czarującym charakterze.

Powyższe informacje o aktorach pochodzą ze strony internetowej spektaklu: www.podniemieckimilozkami.pl

Reżyser: Łukasz Witt Michałowski
Scenariusz: Agnieszka Głębicka i Bartłomiej Kasprzykowski
Obsada: Tamara Arciuch, Bartosz Opania, Bartłomiej Kasprzykowski
Choreografia: Maciej Zakliczyński
Scenografia: Maciej Chojnacki
Głos: Łukasz Nowicki
Autorzy książki: Holger Schlageter i Justyna Polańska
Tłumacz: Aldona Zaniewska
Producent: Impresariat Teatralny ESKANDER

MOK Olkusz

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mfenci
mfenci
8 lat temu

Ten spektakl musiał być ciekawy nogę go porównać do kurs niemieckiego wrocław z Preply http://inowroclaw.info.pl/aktualnosci.php?akcja=news&id=25742