laureaci festiwalu teatralia

Rokrocznie wiosną w olkuskim Miejskim Domu Kultury odbywają się przesłuchania do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, dwa etapy Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjów, a także przegląd zespołów dramatycznych w ramach Powiatowego Festiwalu Kultury Teatralia. W środę, 7 czerwca, laureaci tegorocznych edycji wszystkich tych konkursów odbierali nagrody podczas uroczystej gali.

Rozpoczął ją występ Magdaleny Pałki – laureatki eliminacji miejsko-gminnych i zdobywczyni I nagrody w finałowej części zmagań Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Magdalena jest uczennicą Gimnazjum nr 3 w Olkuszu, a jej ulubioną formą artystycznego wyrazu jest poezja śpiewana.

jan orkisz

Pierwsza, lecz nie ostatnia tego dnia prezentacja poprzedziła najważniejszy punkt programu – uhonorowanie najlepszych recytatorów oraz aktorów w powiecie. Nagrody wręczał im wicestarosta Jan Orkisz, wspierany przez Magdalenę Medyńską, współorganizującą ww. imprezy z ramienia Starostwa Powiatowego w Olkuszu. Jan Orkisz złożył wszystkim młodym talentom serdeczne gratulacje i życzenia licznych kolejnych sukcesów na drodze artystycznego rozwoju.

laureaci sp gimn etap miejsko gminny

Przypomnijmy najpierw zwycięzców w eliminacjach miejsko-gminnych, a tym samym reprezentantów Olkusza w finałowych przesłuchaniach Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjów. W kategorii recytacja są to: Maja Wróbel (ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie), Milena Pieniążek (Publiczna SP w Witeradowie), Maja Skałbania (SP nr 9 w Olkuszu), Igor Pałka (SP nr 5 w Olkuszu), Jakub Kluczewski (SP nr 2 w Olkuszu), Julia Kowal (PSP w Witeradowie), Igor Hamerlik (Gimnazjum nr 1 w Olkuszu), Łukasz Filo (Gimnazjum nr 4 w Olkuszu) i Maria Sioła (Gimnazjum nr 1 w Olkuszu. W kategorii poezja śpiewana są to: Joanna Kocjan (Gimnazjum nr 3 w Olkuszu), Magdalena Pałka (Gimnazjum nr 3 w Olkuszu) i Patrycja Krymula (Gimnazjum nr 1 w Olkuszu). Ponadto jury postanowiło przyznać wyróżnienia, a to dla: Oliwiera Rogozika (SP w Zawadzie), Annie Gardele (Gimnazjum nr 3 w Olkuszu), Emilii Prządo (SP nr 9 w Olkuszu), Zuzanny Baran (PSP w Witeradowie) i Weroniki Kajdy (Gimnazjum nr 3 w Olkuszu).

laureaci sp gimn etap powiatowy

Wśród recytatorów rywalizujących w finałowych przesłuchaniach Powiatowego Konkursu Recytatorskiego ze szkół podstawowych 1 miejsce jurorzy przyznali Alicji Kundzierewicz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu. 2 miejsce zdobyła Maja Skałbania ze Szkoły podstawowej Nr 9 w Olkuszu, zaś 3 miejsce uzyskała Maja Wróbel ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie. Ponadto jurorzy wyróżnili: Karolinę Mąkol ze SP w Chełmie oraz Błażeja Borunia ze SP w Kluczach. Z kolei w kategorii gimnazja mamy tym razem dwie najlepsze recytatorki naszego powiatu. 1 miejsca otrzymały bowiem: Maria Sioła z Gimnazjum Nr 1 w Olkuszu i Patrycja Pałka z Gimnazjum Nr 4 w Wolbromiu. 3 miejsce uzyskała Emilia Kur z Gimnazjum Nr 4 w Wolbromiu. W tej kategorii wyróżniona została Maria Duch z Gimnazjum Nr 2 w Wolbromiu. W kategorii poezja śpiewana przyznane zostało jedynie 1 miejsce, które otrzymała Magdalena Pałka z Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu.

magda palka

Po przesłuchaniach eliminacji powiatowych 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii recytacja jury zdecydowało o przyznaniu dwóch I miejsc wraz z nominacją do eliminacji rejonowych w Krakowie. Otrzymali je: Marcin Gajewski z Zespołu Szkół w Wolbromiu i Oskar Sokołowski z IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. II miejsce zdobyła Aleksandra Mączka z Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu. Wyróżnieniem doceniona została recytacja Kamili Krzykawskiej, również z Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu. Przesłuchania w kategorii poezja śpiewana przyniosło trzy wyróżnienia, wszystkie dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu: Adriana Domagały, Karoliny Paś i Zuzanny Głowackiej. Zwyciężczynią w kategorii wywiedzione ze słowa i zarazem nominowaną do eliminacji rejonowych została Izabela Pięta z IV LO w Olkuszu.

michal maczka

Grand Prix festiwalu Teatralia 2017 zdobyła grupa „Arlekin” ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Olkuszu za przedstawienie „Niezwykłe przygody skarpet”. Nagrodą aktorską tej edycji przeglądu doceniona została Patrycja Pałka za rolę Wilka w przedstawieniu „Trzy świnki” Teatru Bez Nazwy w Wolbromiu. W kategorii gimnazjów przyznana została tylko I nagroda, a tą szczycić się może dopiero co wspomniany Teatr Bez Nazwy z Gimnazjum Nr 4 w Wolbromiu. Za to w kategorii szkół podstawowych lista laureatów jest dłuższa od standardowej. Na I nagrody zasłużyły bowiem aż dwa zespoły: „Bajkoludki” ze SP w Braciejówce i „Słoneczka” ze SP w Osieku. II nagroda przypadła „Akrocieniom” ze SP Nr 3 w Olkuszu, zaś III nagrodą już cieszyć się zespół „W krainie bajek” ze SP Nr 1 w Wolbromiu. Wśród domów kultury najwyższe uznanie jurorów, czyli I nagrodę zdobył Zespół Teatralny z DK w Wolbromiu. Zespołowi „Kabaj” z MOK w Bukownie przyznano II nagrodę, zaś III nagroda przypadła Teatrowi Jednego Aktora z GOK w Kluczach.

Galę uświetnił spektakl pt. „Niezwykłe przygody skarpet”, w wykonaniu zdobywców Grand Prix Festiwalu, czyli grupy „Arlekin” ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Olkuszu.

Galę prowadził Michał Mączka – kierownik Działu Artystycznego MOK w Olkuszu.

MOK Olkusz

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o