bukowno mis

W Bukownie, już po raz siódmy odbył się Powiatowy Festiwal Kultury Dziecięcej dla Przedszkolaków „O Pluszowego Misia”. Trzy konkursowe dni wyłoniły zwycięzców w trzech różnych kategoriach. W sali bukowieńskiego Centrum Kultury milusińscy zaprezentowali swoje pace plastyczne, a także zdolności wokalne i recytatorskie. Na zakończenie cyklicznej imprezy odbyła się uroczysta gala, podczas której nagrodzono najlepszych uczestników.

„O Pluszowego Misia” w tym roku walczyło blisko trzystu przedszkolaków, z jedenastu placówek nie tylko powiatu olkuskiego, ale także i już śląskich rejonów. Dzieci biorące udział w Festiwalu miały możliwość sprawdzenia się w trzech tematach kulturalnych. Najwięcej, bo aż 132 uczestników nadesłało swoje prace na konkurs plastyczny. 90 przedszkolaków wzięło natomiast udział w konkursie recytatorskim, a 70 stanęło przed mikrofonem i zaśpiewało swoją ulubioną dziecięcą piosenkę. Za każdym razem poczynaniom maluchów bacznie przyglądało się niezależne od siebie jury, złożone z profesjonalistów, na co dzień zajmujących się tematyką każdego z konkursów.

Tegoroczny Festiwal przebiegał pod hasłem „Barwy świata wokół nas”, więc rzecz jasna nie mogło zabraknąć różnobarwnych strojów i dekoracji. W końcu uroczystość wręczenia nagród przy błysku fleszy i komplecie publiczności to spore przeżycie dla kilkulatków. Jeśli już o wieku uczestników mowa, to jak zwykle rywalizacja przebiegała w czterech grupach. Osobne konkursy prowadzone były dla każdego rocznika. Jak to zazwyczaj bywa, każde zmagania muszą wyłonić zwycięzców, choć w tym przypadku, jak głośno mówili o tym organizatorzy – wygranych było tylu, ilu uczestników. Bukowieński Festiwal Przedszkolaków od początku swojego istnienia zachwyca i daje najmłodszym wielką satysfakcję. Upominki w postaci pluszowych misiów są najlepszą nagrodą za trud wkładany w przygotowania.

Warto dodać, że coroczne święto przedszkolaków ma również charakter rozwojowy. Dzieci nie tylko poszerzają swoje zainteresowania realizując poszczególne projekty, ale także obywają się ze sceną i sporym gronem widzów, co tylko może im pomóc w „bezbolesnym” przejściu z wieku przedszkolnego, do tego już mniej beztroskiego – szkolnego. Występy na scenie są też świetną autoprezentacją, dla większości z maluchów – pierwszą w życiu. Tym samym radość z wyróżnień jest jeszcze większa.

W konkursie plastycznym z grona trzylatków wygrała praca Nikoli Hazy. Kolejne miejsca zdobyły Wiktoria Michalska i Emilka Białas. Wszystkie dziewczynki uczęszczają do bukowieńskich przedszkoli. Wśród czterolatków największe uznanie w oczach komisji konkursowej zdobyła praca Kacpra Patera z Bukowna. Tylko nieco mniejsze zainteresowanie jury wzbudziły propozycje Zosi Paci z Chechła i Bartosza Pałki z Bukowna. Plastyczne zmagania pięciolatków zdominował Oliwier Chmura z Bukowna, ale niemałym talentem błysnęli też Kinga Pacia z Jaroszowca oraz Bartosz Hajduła z Bukowna. W najstarszej grupie wiekowej – sześciolatków, podium wyglądało następująco. I miejsce – Julia Szlęzak (Sławków), II miejsce – Zuzanna Przybylska (Olkusz) i III miejsce dla Mai Piasty (Bukowno). Pokonkursową wystawę wszystkich prac można obejrzeć w dolnym holu Miejskiego Ośrodka Kultury do 30 kwietnia.

Rywalizację recytatorską wśród trzylatków wygrał Piotr Wąs z Bukowna. Za nim znaleźli się Maria Majewska z Jaroszowca oraz Krzysztof Mędrek z Bydlina. Z rocznika 2008 (czterolatki) triumfowali: Anna Banyś z Olkusza oraz Zuzia Dudek i Emil Dąbrowa z Bukowna. W kategorii pięciolatków równych sobie nie miał za to Wiktor Damaszek z Olkusza. Pluszaki powędrowały także do Jama Kobiego i Klaudii Zub z Bukowna. Z grona starszaków najlepiej wypadła Ola Pawlik. Na podium znaleźli się również Kacper Gajdziszewski, a także Wiktoria Buchacz (cała trójka z Bukowna).

Ostatnią konkurencją w tegorocznym Festiwalu był konkurs piosenki. I tutaj rywalizacja poprzez dobrą zabawę była na wysokim i bardzo wyrównanym poziomie. Podium każdej z grup wiekowych przedstawia się następująco: trzylatki – Anastazja Barczyk (Jaroszowiec), Oliwier Druszcz (Bukowno), Julia Chabrzyk (Bukowno); czterolatki – Zuzia Kurek (Laski), Artur Fronczek (Jaroszowiec), Julia Grzebińska (Bukowno); pięciolatki – Zosia Janda, Kamil Siemieński, Emilka Oleś (wszyscy Bukowno); sześciolatki – Karolina Stachurska, Kacper Gajdziszewski i Zosia Grzanka (także wszyscy Bukowno). Pomiędzy dekoracją, a finałowymi występami małych artystów, próbkę swoich tanecznych umiejętności zaprezentowały „Densoludki” – zespół z Miejskiego Przedszkola w Bukownie, rozwijający się pod okiem Małgorzaty Szkop.

To właśnie ta placówka do spółki z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Bukownie była organizatorem siódmej edycji Powiatowego Festiwalu Kultury Dziecięcej dla Przedszkolaków „O Pluszowego Misia”. Z pewnością, zakończona w środę impreza nie miałaby takiej renomy i takiego poklasku, gdyby nie wsparcie sponsorów. Pomysłodawcy Festiwalu składają serdeczne podziękowania Starostwu Powiatowemu w Olkuszu, Burmistrzowi Bukowna – Mirosławowi Gajdziszewskiemu, Radzie Rodziców Miejskiego Przedszkola w Bukownie, a także prywatnym przedsiębiorstwom: bukowieńskim aptekom „Dbam o zdrowie” i Witaminka”, a także firmie „Grzanpol”.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:37402}{joomplu:37398}{joomplu:37390}{joomplu:37356}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze