Cantores Minores Basilica Sancti Andreae – ta nazwa brzmi dumnie i dostojnie. Co ważne, ten twór będący chórem mieszanym działającym przy parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, tworzą niemal w całości mieszkańcy Srebrnego Miasta. Połączyła ich pasja do muzyki oraz chęć stworzenia wspólnoty. Pieczę nad 24-osobową grupą chórzystów sprawuje ks. Robert Żwirek.
– Nazywam to Bożymi Puzzlami. To takie duchowe i kulturalne dzieło, które służy szerszej społeczności. Będąc wykładowcą w seminarium duchownym uczyłem śpiewu, teraz swoje wykształcenie i doświadczenie wykorzystuję w pracy ze wspaniałymi chórzystami, którzy są jednocześnie wspaniałymi ludźmi – mówi ks. Żwirek.
Pierwsza próba chóru odbyła się 1 grudnia 2017 roku. Skład zespołu poszerzał się z każdym kolejnym spotkaniem i na teraz liczy 24 osoby w różnym wieku. W większości są to amatorzy, pasjonaci śpiewu. Jednak w grupie nie brakuje też profesjonalistów – absolwentów Szkół oraz Akademii Muzycznych.
– Szybko okazało się, że mamy wspólne zainteresowania, inne niż muzyka. Dlatego dzisiaj śmiało mogę powiedzieć, że staliśmy się prawdziwą wspólnotą – dodaje dyrygent. Rzeczywiście, członkowie chóru spotykają się nie tylko co piątek na próbach, ale także nawiązali prywatne przyjaźnie, wspierając się w swoim życiu codziennym. – To właśnie jest kwintesencja naszych działań. Nieraz podkreślałem, że muzyka łączy ludzi, daje natchnienie do własnego rozwoju – podkreśla duchowny.
Po trzynastu miesiącach od dnia pierwszej próby, chór osiągnął już taki poziom, który według doświadczonego dyrygenta pozwala na dzielenie się swoim dorobkiem z innymi. Stąd premierowe koncerty i udziały w festiwalach. Na zakończenie okresu bożonarodzeniowego Cantores Minores Basilica Sancti Andreae wystąpił z kolędami w olkuskiej bazylice, a 2 lutego w Miechowie wziął udział Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Olkuszanie w debiucie, mimo silnej konkurencji, wyśpiewali 2. miejsce. – Cieszymy się ogromnie z tego wyróżnienia i już myślimy o kolejnych wyzwaniach – mówi ks. Żwirek.
Duszpasterz ma tutaj na myśli kwietniowy Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach. Próby do tego wydarzenia już się zaczęły, a ostatnim sprawdzianem przed festiwalową prezentacją, będzie koncert w świętym Andrzeju tydzień przed występem na Śląsku. Wtedy chórzyści zaprezentują się już w nowych strojach, zaprojektowanych przez Zofię Wywioł. Dominować będą dwa kolory – chabrowy oraz srebrny.
Chór Cantores Minores Basilica Sancti Andreae od początku swojego istnienia może również liczyć na wsparcie artystów i kompozytorów z najwyższej półki. Swoją pomoc oferują też instrumentaliści, co składa się każdorazowo na muzyczną ucztę. – Jak w każdym chórze mieszanym przewagę mają kobiety. Królują soprany. Docelowo chciałbym, aby chór razem z dyrygentem liczył 30 osób. Jest więc jeszcze mały wakat – dodaje ks. Robert Żwirek.
Cantores Minores Basilica Sancti Andreae to nie pierwszy chór jaki powstał przy bazylice św. Andrzeja. Od wielu lat w parafii funkcjonuje chór męski Hejnał, który wciąż kontynuuje swoją działalność. Jego specyfika jest jednak zupełnie inna niż śpiew w chórze mieszanym. Dwie inne wspólnoty parafialne w Olkuszu również mogą pochwalić się chórami i zespołami. U św. Maksymiliana prężnie działają zespoły Te Deum i Maxymilianum, natomiast Dobry Pasterz może pochwalić się chórem pod batutą Adama Gęgotka. Jak widać, miłośnicy muzyki – nie tylko kościelnej – mogą rozwijać swoje pasje pod czujnym okiem profesjonalistów. Drzwi do każdego z chórów i zespołów są szeroko otwarte. Wystarczy trochę odwagi i chęci, a być może przygoda ze śpiewem stanie się początkiem czegoś większego i pozwoli spełnić często ukryte marzenia.
Święty Augustyn kiedyś powiedział, że ten kto śpiewa modli się podwójnie. – Ja rozwijam ten cytat, mówiąc, że ten kto dobrze śpiewa modli się potrójnie – kwituje z dobrze sobie znanym przez parafian poczuciem humoru ks. Żwirek.
Fot. Tomasz Wilczyński – bazylika.pl