1

Podejmowane przez policjantów powiatu olkuskiego od 2 września br. działania „ Bezpieczna Droga do Szkoły” miały na celu zapewnienie porządku i bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży szkolnej podczas ich drogi do szkoły i powrotu do domu.

W rejonie szkół i przedszkoli powiatu olkuskiego w pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego można było zobaczyć patrole policjantów. Mundurowi obserwowali zachowania kierujących poruszających się w rejonie placówek oświatowych. Ponadto funkcjonariusze kontrolowali prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących oraz sposób przewożenia dzieci. Funkcjonariusze zwracali uwagę na zachowanie kierujących w rejonach przejść dla pieszych. Na terenie powiatu olkuskiego mundurowi nie odnotowali żadnych poważniejszych zdarzeń związanych z bezpieczeństwem dzieci.

2

Policjanci jak co roku spotkali się z najmłodszymi uczniami i przekazali im najistotniejsze informacje z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas pogadanek omawiali zasady ruchu drogowego , a szczególnie bezpiecznego poruszania się i przechodzenia przez ulicę.

3

Akcja przeprowadzona przez funkcjonariuszy była dedykowana nie tylko dzieciom, ale i rodzicom oraz nauczycielom, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Jak podkreślali mundurowi podczas spotkań, każdy rodzic powinien wskazać początkującemu uczniowi bezpieczną drogę do jego szkoły. Dzieci powinny znać wszystkie mniej bezpieczne miejsca po drodze do placówki np. prace drogowe, zbiorniki wodne. Rodzic powinien wskazać przez które przejścia dla pieszych najbezpieczniej dziecko dotrze do szkoły. Natomiast nauczyciele wraz z początkiem roku szkolnego będą przeprowadzać pogadanki, na które zapewne niejednokrotnie zawitają policjanci.

4

Przypominamy – nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

5

Wszystkim pierwszoklasistom policjanci życzą „Wszystkiego Bezpiecznego”.

KPP Olkusz

 6

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze