G. Bugajska

Przez kilka dni niemiecka młodzież z Centrum Zawodowego w Wurzen w Saksonii zwiedzała Polskę i poznawała jej kulturę i obyczaje. Jednym z punktów pobytu delegacji młodych Niemców była wizyta w Olkuszu. Na zorganizowanej specjalnie dla nich lekcji żywej historii dyskutowano o wspólnych przeżyciach historycznych, które mimo upływu lat są ciągle ważne tak dla jednej, jak i drugiej strony. Lekcja, zorganizowana w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przez Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie” i olkuskie szkoły ponadgimnazjalne, dała im możliwość wymiany poglądów. Spotkanie rozpoczęła dyskusja o Katyniu, zarówno tym sprzed siedemdziesięciu lat, jak i tym z 10 kwietnia.

MIasta partnerskie

– Przyjęłam tę wiadomość z prawdziwym przerażeniem. Wiem, jaka to jest tragedia dla Polaków – mówi Sabriele Hertel, nauczycielka z Centrum Kształcenia w Wurzen. Jej zdaniem rozmowa o traumatycznych wydarzeniach jest bardzo potrzebna i wbrew pozorom młodzi Niemcy chcą o nich mówić. – Wydaje mi się, że nasza młodzież bardzo dużo wie o historii, w tym o holocauście. Jednak najważniejsze dla nich jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się stało – dodaje opiekunka niemieckich gości.

Otwartość młodych ludzi wobec trudnych wydarzeń historycznych od lat obserwuje Genowefa Bugajska, animatorka dialogu polsko-niemieckiego w Olkuszu. – Młodzież polska i niemiecka wspólnie musi dbać nie tylko o pojednanie, ale również o pamięć. Współpraca z naszymi partnerami z Niemiec od lat układa się bardzo dobrze. Świadczy o tym choćby ilość grup, które odwiedziły nasze miasto i ich zaangażowanie w dyskusję – komentuje Genowefa Bugajska, prezes Stowarzyszenia. Podczas panelu dyskusyjnego „Historia i Pamięć” uczniowie z Olkusza i Wurzen rozmawiali o tragicznych dziejach II wojny światowej. Na ich wyobraźnię z całą pewnością wpłynął film „Ocalić od zapomnienia” i rozmowy ze świadkami historii – urodzoną w KL Auschwitz Stefanią Wernik i lokalnym stróżem pamięci – Mieczysławem Karwińskim. Grupa młodych odwiedziła również Stary Cmentarz w Olkuszu, gdzie znajduje się miejsce pamięci młodych z Polski i Niemiec. Kamienno-granitowy krzyż, postawiony kilka miesięcy temu, był inicjatywą olkuskiego Stowarzyszenia, wspartą również przez partnerów z Wurzen. W połowie kwietnia został zdewastowany, o czym pisaliśmy w ostatnim numerze „Przeglądu Olkuskiego”. Żeby uniknąć takich aktów wandalizmu w przyszłości, uczestnicy panelu dyskusyjnego podpisali list do burmistrza, w którym proszą o natychmiastową interwencję władz i oświetlenie Starego Cmentarza.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze