Rodzice niepełnosprawnych dzieci oraz nauczyciele i wychowawcy z olkuskich placówek mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat wczesnej obserwacji i diagnozy małego dziecka z dysfunkcjami integracji sensorycznej podczas konferencji „Oswój mój świat”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”. Była to nie tylko okazja do spotkań z fachowcami w tej dziedzinie, ale również do integracji mam maluchów, które potrzebują wsparcia w swojej codziennej walce o lepsze życie dla ich niepełnosprawnych dzieci.

W 2011 roku wydano 160 zaświadczeń o niepełnosprawności dla mieszkańców powiatu olkuskiego, którzy nie ukończyli 16 roku życia. Każde z tych dzieci wymaga indywidualnego podejścia i opracowania takiej formy pomocy, która umożliwi im naukę i rehabilitację. Różnymi formami wsparcia objęte są nie tyko dzieci, ale też członkowie rodzin. – Kiedy dowiedzieliśmy się, że nasz syn nigdy nie będzie taki jak jego rówieśnicy, przeżyliśmy załamanie, ale nie poddaliśmy się. Dzięki wsparciu wielu osób postanowiliśmy walczyć i nie pozwolić mu żyć w zamknięciu. Wykorzystujemy wszystkie możliwości, żeby nasze dziecko uczyło się swoim tempem, ale nie stanęło w miejscu. Praca z niepełnosprawnym dzieckiem to nie tylko nauka w szkole integracyjnej, rehabilitacja, zajęcia z logopedą. To jest mrówcza, wielogodzinna praca w domu. Nie żałuję żadnej chwili, bo kiedy widzę postępy, wiem, że ten wysiłek ma sens – opowiada mama 9-letniego chłopczyka, u którego lekarze zdiagnozowali porażenie mózgowe. – Kursy, konferencje i udział w projektach bardzo pomaga mamom i tatom w zdobyciu wiedzy na temat choroby ich dziecka. Każdy z rodziców jest w pewnym sensie rehabilitantem własnego dziecka, ale nikt z nas nie był przecież do tego przygotowany – dodaje. Rodzice niepełnosprawnych dzieci mówią, że pomoc ze strony państwa nie jest wystarczająca, dlatego każda możliwość skorzystania z bezpłatnych zajęć jest na wagę złota. Dużym wsparciem jest też przekazywanie przez podatników 1%.

Jedną z takich form wsparcia jest udział w projektach realizowanych właśnie przez olkuskie Stowarzyszenie „Res Sacra Miser”. Do dyspozycji dzieci są cztery specjalne sale, w których maluchy biorą udział w zajęciach z terapeutami – Sala Doświadczania Świata, sala integracji sensorycznej, logopedii i rehabilitacji ruchowej. Podczas konferencji „Oswój mój świat” uczestnicy mieli szansę zdobyć od doświadczonych specjalistów dodatkową wiedzę na temat SI w rozwijaniu planowania ruchu, sprawności komunikacyjnych, SI systemów i zaburzeń sensorycznych.

– Podczas terapii bardzo duże znaczenie mają wytrwałość i systematyczność. Terapia niepełnosprawnego dziecka to jest ciężka, codzienna praca malucha, terapeutów i rodziny. Ten wspólny wysiłek ma sens, chociaż wielu rodziców przechodzi chwile załamania. Pierwszy samodzielny krok dziecka, słowo, nowa czynność są mobilizacją do dalszej pracy i za każdym razem wielkim szczęściem – opowiada Anna Skręt, terapeutka integracji sensorycznej. – Dziecko potrzebuje wsparcia od rodziców, ale cała rodzina potrzebuje wsparcia od środowiska. Naszą wspólną rolą jest, żeby nie czuli się samotnie ze swoimi problemami – dodaje.

Konferencja została zorganizowana w ramach realizacji zadania „Podążać za dzieckiem” – wieloprofilowe zintegrowane działania terapeutyczno-rehabilitacyjne na rzecz małego dziecka niepełnosprawnego sposobem na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Działanie Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” przy współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym Integracyjnym nr 1 w Olkuszu zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Programu Operacyjnego FIO 2013. Patronem medialnym był „Przegląd Olkuski”. Organizatorzy dziękują rodzicom dzieci i firmie De Facto za pomoc w przygotowaniach konferencji.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze