rafalek1

Premierowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Srebrnego Miasta miał wyjątkowy charakter. Oprócz sportowej rywalizacji przy stołach, walczono także o zdrowie dla borykającego się z rdzeniowym zanikiem mięśni Rafałka Szwajgiela. Dzięki charytatywnej imprezie na konto chłopca w Fundacji Serce Dla Maluszka wpłynie blisko 4 500 zł.

To był pierwszy taki turniej w Olkuszu organizowany przez sekcję tenisa stołowego olkuskiego Kłosa. Zmagania o prymat w mieście połączono z akcją pomocy dla chorego 2-latka, a propozycja spotkała się z dużym odzewem tak samo zawodników, jak i zaproszonych gości.

– Od samego początku zakładaliśmy indywidualną rywalizację w trzech kategoriach wiekowych. Do tego turniej deblowy. Łącznie na listach zgłoszeniowych znalazło się 81 graczy oraz 29 par. To naprawdę świetny wynik, jak na inauguracyjną imprezę – cieszy się Sławomir Tomsia, koordynator turnieju z ramienia Kłosa.

Do Olkusza i hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zjechali się czołowi tenisiści stołowi z południowej Polski, na co dzień reprezentanci pierwszych lig: polskiej i słowackiej. I dlatego poziom sportowy turnieju stał na wysokim poziomie. – To dla nas wielkie wyróżnienie, ale i motywacja do dalszej pracy. Cieszymy się, że zaufało nam taki liczne grono uznanych zawodników, którzy poświęcili nam swój czas i w ramach rywalizacji stoczyli wiele pasjonujących pojedynków – dodaje Sławomir Tomsia.

rafalek3

Gospodarze okazali się bardzo gościnni. W starszych grupach wiekowych po dżentelmeńsku oddali podium przyjezdnym. Tylko w najmłodszym roczniku triumfował gracz Kłosa Michał Brzeziński, a w deblu mężczyzn 3. miejsce zajął duet Bartłomiej Pacia / Jakub Łaskawiec. Jednak nie rezultaty były w niedzielę najważniejsze. Grano przecież w szczytnym celu, a głównym bohaterem był olkuszanin Rafałek Szwajgiel, cierpiący na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. To właśnie na poczet chłopca przeznaczono całą kwotę wpisowego do turnieju oraz dochód z bazarku, na którym do kupienia i wygrania były atrakcyjne fanty oraz smaczne przekąski. Wedle informacji płynących ze strony organizatora, w puszkach doliczono się 4475,09 zł. Pieniądze już wkrótce pomogą w leczeniu dzielnego 2-latka.

Turniej w hali MOSiR zgromadził nie tylko mocną obsadę zawodników. Z zaproszenia skorzystał nawet wiceminister Jacek Osuch, który sam wziął w rękę rakietkę, stanął przy stole i rozegrał kilka pokazowych akcji. Część z nich z głównym bohaterem, małym Rafałkiem. W organizację imprezy zaangażowało się wiele osób, większość z nich bezinteresownie. To kolejny dowód na to, że sport to coś więcej niż tylko rywalizacja o jak najlepsze wyniki.

rafalek2

Historia Rafała Szwajgiela:

Rafałek od początku swojego życia zmagał się z problemami zdrowotnymi, które systematycznie jego rodzicom udawało się niwelować. W listopadzie 2018 roku zauważono znaczny regres w rozwoju ruchowym, pomimo prowadzonych od początku rehabilitacji i wspomagania rozwoju. Rafałek przestał raczkować i samodzielnie siadać, jego malutkie ciało zaczęło się stawać coraz bardziej wiotkie, znacznie osłabła jego siła rączek i nóżek. 19 lutego 2018 roku potwierdziły się największe najgorsze obawy – chłopiec choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA), który jest bardzo rzadką chorobą o podłożu genetycznym. W ostatnim czasie u 2-latka pojawiły się znaczne problemy z odkrztuszaniem zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Obecnie Rafałek jest rehabilitowany i wspomagany w rozwoju. Dodatkowo ma oczyszczane drogi oddechowe, aby mógł łatwiej oddychać. Rodzina chłopca potrzebuje środków finansowych na rehabilitację, wspomaganie rozwoju, konsultacje lekarskie, zakup specjalistycznego sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego oraz leki. Potrzeby znacznie przewyższają ich możliwości.

Aby przekazać darowiznę przelewem:
Fundacja „Serca dla Maluszka”
Ul. Kowalska 89
43-300 Bielsko-Biała
Bank Millenium 85 1160 2202 0000 0001 9214 1142
Tytułem: Rafał Szwajgiel

Wyniki I Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Srebrnego Miasta:

Kat. urodzeni w 2005 r. i młodsi:
1. Michał Brzeziński (LKS KŁOS Olkusz)
2. Dominik Sodo (UKS DWÓJKA Sosnowiec)
3. Błażej Chłopek (UKS FORTEM Pawęzów)

Kat. urodzeni 2004 – 1981 r.:
1. Miłosz Sawczak jr. (STJ DRUŽBA Bardejov)
2. Dawid Stąpór (KS POLONIA Kielce)
3. Michał Minda (KS VIRET CMC Zawiercie)

Kat. urodzeni 1980 r. i starsi:
1. Miłosz Sawczak (STJ DRUŽBA Bardejov)
2. Rafał Bruzda (UKS MAGNUM Koźmice Wielkie)
3. Arkadiusz Dziub (KS VIRET CMC Zawiercie)

Turniej deblowy:
1. Miłosz Sawczak jr. / Miłosz Sawczak (STJ DRUŽBA Bardejov)
2. Damian Dąbrowski / Dominik Wojdyła (LKS POLONIA Wilczkowice / UKS MAGNUM Koźmice Wielkie
3. Bartłomiej Pacia / Jakub Łaskawiec (LKS KŁOS Olkusz)

Fot. Piotr Grzegorz Przetakiewicz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze