logo podokrg

1860 zarejestrowanych zawodników grających w 32 klubach, na poziomie 6 klas rozgrywkowych – to najważniejsze liczby dla olkuskiego Podokręgu Piłki Nożnej w kończącym się właśnie 2010 roku. – Warto wspomnieć, że Kolegium Sędziów liczy 76 arbitrów, z czego mecze ligowe sędziuje 45 tzw. sędziów czynnych. Reszta z racji wieku odeszła na emeryturę – dodaje Przewodniczący KS Olkusz i zarazem wiceprezes podokręgu, Bolesław Ściepura.

Różne były losy olkuskiej centrali piłkarskiej. Zawsze znalazł się ktoś, kto futbol w naszym regionie chciał włączyć do własnych struktur, a ostatnia symbioza z PPN Chrzanów zakończyła dzielenie się sportowymi tradycjami z innymi. Jaki był ten 2010 rok dla piłki nożnej w Olkuszu i całym powiecie?

Patrząc na szczeble rozgrywkowe i tabele można powiedzieć, że nienajgorszy. Najwyżej sklasyfikowany jest Przebój Wolbrom, który po spadku z II ligi, dzielnie walczy na III-ligowym froncie. IKS REM-TD, choć w IV lidze zajmuje dopiero 11. pozycję, to jednak piłkarsko wcale nie odstaje od czołówki, więc przy niewielkich wzmocnieniach oraz większej przychylności losu, wiosną powinien rozpocząć marsz ku górze. Podokręg Olkusz za reprezentanta w V lidze ma Spójnię Osiek, która już nie od wczoraj zgłasza aspiracje do awansu. Wreszcie VI liga i trzy zespoły z naszego regionu: Przemsza Klucze (7. miejsce), Piliczanka Pilica (9. pozycja) i Promień Przeginia (13. lokata).

Sztandarowymi rozgrywkami prowadzonymi przez PPN Olkusz jest A-klasa, w której rywalizuje 14 zespołów. – To optymalna liczba drużyn jeśli chodzi o wielkość podokręgu. Zwiększenie ligi nie miałoby większego sensu, bo i poziom sportowy znacznie by się obniżył – przekonuje wiceprezes Ściepura. Na pytanie kto najbardziej zaskoczył go w ostatnich miesiącach odpowiada: – Bukowianka Bukowno i Strumyk Zarzecze. Trudno się nie zgodzić z opinią przewodniczącego sędziów, bowiem pierwsza z wymienionych drużyn każdym swoim występem przekonuje do siebie i pewnie przewodzi stawce, natomiast Strumyk, mimo ambitnych planów, jest czerwoną latarnią rozgrywek.

W 2011r w roli lidera 11-zespołej B-klasy wejdzie natomiast Dłubnia Trzyciąż/Jangrot. – To twór powstały z dwóch sąsiednich klubów. Dłubnia i ULKS połączyły siły, co tylko pomoże im w dobrych występach i walce o awans – wyjaśnia Bolesław Ściepura. Chrapkę na powrót w szeregi A-klasy mają także Unia Jaroszowiec oraz Jutrzenka Ostrężnica. Runda rewanżowa zapowiada się więc pasjonująco.

Podokręg prowadzi także rozgrywki w 4 grupach młodzieżowych. Juniorzy Starsi i Młodsi oraz taki sam podział w kategorii trampkarzy. Co ważne, z roku na rok drużyn młodzieżowych przybywa, więc może wreszcie smutna teoria – „wydawane pieniądze na dzieci idą w błoto” zostanie definitywnie zniesiona. Wśród juniorów prowadzą Przemsza Klucze i Słowik Olkusz, natomiast liderami lig trampkarzy są Przebój Wolbrom i Piliczanka Pilica.

Jakie zmiany planuje PPN Olkusz na Nowy Rok? – Najważniejsze będą dla nas przenosiny ze struktur Małopolski Zachodniej do Krakowa. Już od przyszłego sezonu, nasi VI-ligowcy zmienią kierunki wyjazdów, co na pewno obniży koszty utrzymania drużyn. To właśnie kluby zwróciły się do nas z prośbą o przenosiny. Przystaliśmy na te sugestie. Wierzę, że skorzystamy na tym organizacyjnie i piłkarsko – podsumował wiceprezes Ściepura.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze