Olkusz jest jedynym miastem w powiecie, gdzie podczas wakacyjnej przerwy kryta pływalnia przy ulicy Kochanowskiego zamknięta jest na głucho. Tymczasem zmienna aura nie zawsze pozwala na pluskanie się w odkrytych akwenach. – Dopiero od niedawna basen jest znów czynny i już go zamykają. Przecież uczniowie powinni mieć możliwość korzystania z niego także podczas wakacji, kiedy mamy dużo czasu na aktywny wypoczynek – mówi Kamil, gimnazjalista z Olkusza. Wtóruje mu Piotrek – Skoro czynne są boiska, sale gimnastyczne to dlaczego nie basen? Zwłaszcza, że tego lata pogoda jest w kratkę.
Właśnie brakiem alternatywy dla odkrytej pływalni na Czarnej Górze trzej olkuscy radni argumentują apel do burmistrza Dariusza Rzepki, w którym domagają się jak najszybszego otwarcia krytego basenu i udostępnienia go młodzieży. – Częste deszcze i niskie temperatury nie pozwalają na korzystanie z otwartego akwenu. Wtedy kryta pływalnia jest najlepszym pomysłem na zapewnienie dzieciom bezpiecznego i aktywnego wypoczynku – podnosi radny Łukasz Kmita.
Jak twierdzi Jarosław Medyński, rzecznik prasowy olkuskiego magistratu, basen jest zamknięty ze względu na znikome zainteresowanie mieszkańców. Niewiele osób ma ochotę korzystać z krytej pływalni. – Wakacje to dla pływalni okres konserwacyjny. Nie zapominajmy także, że to basen szkolny. Ratownikom i pracownikom obsługi należy się urlop – podkreśla rzecznik.
– Oczywiście rozumiem potrzeby urlopowe pracowników. Ale tą kwestię można załatwić inaczej, choćby skracając czas otwarcia basenu – ripostuje Kmita.
Rajcy podpisani pod apelem do burmistrza chcą także, by podczas wakacji, dwie godziny dziennie dzieci mogły korzystać z pływali przy Kochanowskiego za darmo.
Takie rozwiązanie wprowadzono na krytym basenie w Kluczach, gdzie młodzież i dzieci z terenu gminy kąpią się za darmo codziennie od 11 do 14 z wyjątkiem niedziel i poniedziałków. Podobnie jest w Jaroszowcu. W Bukownie kryta pływalnia także pracuje pełną para. Tu uczniowie płacą za wejście złotówkę. Przez cały lipiec działało także kąpielisko w Wolbromiu. Teraz przez miesiąc będzie nieczynne z powodu przerwy technicznej.
Alicja Renkiewicz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Arek
Arek
12 lat temu

Pan Medyński jak zwykle wypowiada się na różne tematy tak jakby coś wiedział na dany temat.
Basen odkryty to teren do rekreacji, opalania, zabaw w wodzie a pływalnia jest do pływania. Niech Pan Medyński popływa sobie na Czarnej Górze!