Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Krakowie informuje, że od nowego roku szkolnego 2012/2013 rozpoczęła się czwarta edycja programu „Owoce w szkole”. Głównym celem programu jest poprawa stanu zdrowia oraz zmiana nawyków żywieniowych, poprzez zwiększenie częstotliwości oraz ilości spożywanych warzyw i owoców. Działanie ma również wspomóc walkę z coraz częstszym zjawiskiem nadwagi i otyłości wśród dzieci.

Uczestnikami programu mogą być uczniowie szkół podstawowych klas I – III, którzy w ramach programu jednorazowo otrzymują bezpłatnie porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego warzywnego. Mogą to być: jabłka, gruszki, truskawki (w sezonie), marchew, rzodkiewka, słodka papryka albo soki owocowe, warzywne lub owocowo – warzywne. W ramach programu „Owoce w szkole” dzieciom udostępniane są owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe. Owoce i warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących.

 

W I semestrze roku szkolnego 2012/2013, dzieci będą otrzymywały – przez okres 10 wybranych tygodni – łącznie 24 porcje owoców i warzyw, tj. przez 4 tygodnie – po 3 porcje owocowo-warzywne w tygodniu, przez 6 tygodni – po 2 porcje owocowo-warzywne w tygodniu.
Środki na realizację programu „Owoce w szkole” pochodzą w 75% z Unii Europejskiej, a w 25% ze środków krajowych. Całkowity budżet programu w roku szkolnym 2012/2013 wynosi ok. 12,3 mln EUR (54,8 mln PLN).

W Polsce program cieszy się ogromną popularnością, na co wskazuje stale zwiększająca się ilość uczniów otrzymujących owoce i warzywa w szkole.
Podobnie jak w latach ubiegłych wdrożeniem programu zajmuje się Agencja Rynku Rolnego. Szkoły, które chciałyby jeszcze zgłosić swój udział w programie, w tym roku szkolnym, mogą złożyć zgłoszenie na drugi semestr do dnia 09.11.2012r. we właściwym terytorialnie Oddziale Terenowym Agencji Rynku Rolnego.

Wszelkie informacje dotyczące programu „Owoce w szkole” można uzyskać w Oddziale Terenowym Agencji Rynku Rolnego w Krakowie, przy ul. Mogilskiej 104, 31-546 Kraków lub pod numerem telefonu: 012/424-09-43, 424-09-50 oraz w Telefonicznym Punkcie Informacyjnym (22) 661-72-72.

 

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze