wolkowskiinspiruje

22 września w galerii OK.NO odbył się wernisaż pamięci Władysława Wołkowskiego, związany ze 110 rocznicą jego urodzin. W sali wystawienniczej można było zobaczyć pokaz mody wiklinowej, prezentację pamiątek ze zbiorów Witolda Olejarczyka i archiwalny film Wojciecha Majewskiego (dziennikarza i dokumentalisty pochodzącego z Olkusza) o wspomnianym twórcy. Przestrzeń galerii ubrana została w mistrzowskie dzieła wiklinowe. Pomiędzy nimi znalazły się prace artystów Galerii OK.NO i młodzieży szkolnej wyróżnionej w wiosennym konkursie „Zainspiruj się Wołkowskim”.

Przybyłych powitała Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – Grażyna Praszelik Kocjan. Omówiła krótko wystawę, następnie oddając głos Witoldowi Olejarczykowi. Scharakteryzował on życie i twórczość Władysława Wołkowskiego, wspominając razem spędzone chwile. Ciekawostką jest, że Władysław Wołkowski chciał dożyć 120 lat, by móc zrealizować wszystkie swoje projekty.wolkowskiinspiruje3

Przestrzeń wystawiennicza galerii zaaranżowana została w dzieła twórczości Wołkowskiego poprzeplatane interesującymi obrazami, projektami wiklinowymi i pracami wykonanymi techniką własną autorów: Klaudii Zub – Piechowicz, Anny Płacheckiej –Śniadach, Jacka Majcherkiewicza i Anny Kajdy. Różnorodność technik i umiejętności warsztatowe tych artystów przyciągały niejedno oko. Wśród ich prac znaleźć można m.in. ciekawe koncepcje na przedstawienie krzesła, pięknymi barwami i światłem namalowanego stracha na wróble, a także wiklinowe i wykonane techniką własną konie i drzewa.

Na ścianach swoje miejsce znalazły także szkice Wołkowskiego, należące do zbiorów Witolda Olejarczyka, będące projektami wyjściowymi do prac wiklinowych mistrza tej dziedziny.

wolkowskiinspiruje6W drugiej części wernisażu – po obejrzeniu dzieł znajdujących się w galerii – wyświetlono film o artyście, któremu poświęcono ten wieczór, a którego nazywano też „Michałem Aniołem od Wikliny”. Projekcja przedstawiała strojeńce i prace wykonane w ulubionym materiale mistrza . Na taśmie filmowej uwieczniono wypowiedzi omawianego artysty i nawiązujące do jego twórczości wiersze Janiny Majewskiej (olkuskiej poetki).

Jednym z punktów programu wernisażu był niezwykły pokaz mody wiklinowej. Stroje z oryginalnego tworzywa zaprezentowały modelki: Natalia Sobczak, Alicja Barczyk, Marta Swędzioł, Karolina Kwiecień i Marta Kocjan. Nad oprawą pokazu pracowała Beata Nowak, a stroje zostały wypożyczone z Centrum Wikliniarstwa z Rudnika nad Sanem.

Wystawę można oglądać do 2 października 2012.

 

 

 

 

 

 

wolkowskiinspiruje4

wolkowskiinspiruje2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wolkowskiinspiruje5 wolkowskiinspiruje7

22 września w galerii OK.NO odbył się wernisaż, ku pamięci Władysława Wołkowskiego, związany ze 110 rocznicą jego urodzin. W sali wystawienniczej można było zobaczyć pokaz mody wiklinowej, prezentację pamiątek ze zbiorów Witolda Olejarczyka i archiwalny film Wojciecha Majewskiego (dziennikarza i dokumentalisty pochodzącego z Olkusza) o wspomnianym twórcy. Przestrzeń galerii ubrana została w mistrzowskie dzieła wiklinowe. Pomiędzy nimi znalazły się prace artystów Galerii OK.NO i młodzieży szkolnej wyróżnionej w wiosennym konkursie „Zainspiruj się Wołkowskim”.

Przybyłych powitała Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – Grażyna Praszelik Kocjan. Omówiła krótko wystawę, następnie oddając głos Witoldowi Olejarczykowi.  Scharakteryzował on życie i twórczość Władysława Wołkowskiego. Opowiedział też o wspomnieniach jakie go z nim łączyły gdyż znali się 20 lat. Ciekawostką jest informacja mówiąca o tym, że Władysław Wołkowski chciał dożyć stu dwudziestki by móc zrealizować wszystkie swoje projekty.

Przestrzeń wystawiennicza galerii zaaranżowana została w dzieła twórczości Wołkowskiego poprzeplatane interesującymi obrazami, projektami wiklinowymi i pracami wykonanymi techniką własną autorów: Klaudii Zub – Piechowicz, Anny Płacheckiej –Śniadach, Jacka Majcherkiewicza i Anny Kajdy. Różnorodność technik i umiejętności warsztatowe tych artystów przyciągały niejedno oko. Wśród ich prac znaleźć można m.in. ciekawe koncepcje na przedstawienie krzesła, pięknymi barwami i światłem namalowanego stracha na wróble, a także wiklinowe i wykonane techniką własną konie.

Na ścianach swoje miejsce znalazły także szkice Wołkowskiego, należące do zbiorów Witolda Olejarczyka, będące projektami wyjściowymi do prac wiklinowych mistrza tej dziedziny.

W drugiej części wernisażu, po obejrzeniu dzieł znajdujących się w galerii,  wyświetlono film o artyście, któremu poświęcono ten wieczór ,a  zwanego także „Michałem Aniołem od Wikliny”.  Projekcja przedstawiała strojeńce i prace wykonane w ulubionym materiale mistrza . Na taśmie filmowej uwieczniono wypowiedzi omawianego artysty i  nawiązujące do jego twórczości wiersze Janiny Majewskiej (olkuskiej poetki).

Jednym z punktów programu wernisażu był niezwykły pokaz mody wiklinowej.  Stroje z oryginalnego tworzywa zaprezentowały modelki: Natalia Sobczak, Alicja Barczyk, Marta Swędzioł, Karolina Kwiecień i Marta Kocjan. Nad oprawą całości pracowała Beata Nowak, a stroje zostały wypożyczone z Centrum Wikliniarstwa z Rudnika nad Sanem.

Wystawę można  oglądać do 2 października 2012.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
The painter
The painter
12 lat temu

Co tu dużo pisać, sama wystawa i wernisaż ciekawe.