Gościem dyrektora Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu był  Pan Grzegorz Ludwiczak, tym razem pojawił się w murach szkoły nie jako sympatyk Galerii Olkuskich Poetów, ale założyciel grupy wsparcia „Zielone Światło”. Klub ten powstał 16 lutego 2011 roku przy Stowarzyszeniu „Wszyscy dla Wszystkich”, nie tylko z myślą o osobach zmagających się z chorobą nowotworową, ale także jako źródło wsparcia ludzi zdrowych, którzy w codziennych relacjach konfrontują się z chorymi.

Spotkanie z grupą młodzieży i nauczycielami Budowlanki było pomyślane jako pierwsza tego typu akcja profilaktyczna z ramienia Klubu, polegająca
na „oswojeniu” problematyki choroby nowotworowej. Pan Grzegorz Ludwiczak sam przed laty dotknięty chorobą, będąc w jej epicentrum pisał: „Moim adresem – piekło”. Teraz po latach pragnie służyć swoim doświadczeniem: „Rak nie musi być końcem świata, nie wolno rezygnować z przyjemności, pasji, a nawet pracy. Podejmijcie walkę, ona dodaje adrenaliny i siły”.

 

Na rzecz biblioteki szkolnej Pan Ludwiczak przekazał tomik wierszy „Plecami o horyzont oparci”, który jest poetycką relacją chorego „zagubionego w chaosie bezsilności”, ale i receptą na przetrwanie: „zamknij okno i nie wpuszczaj niemożności”. Obserwując reakcję uczestników spotkania, nasuwał się oczywisty wniosek: akcję należy kontynuować w innych szkołach, gdyż jest niezapomnianą lekcją życia, postaw i nagiej prawdy o chorobie, której trzeba umieć spojrzeć w twarz.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze