W ubiegły czwartek, 31 października, w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczął się cykl spotkań realizowanych w ramach Programu Profilaktyki Nowotworowej Dla Młodzieży. Przekazywaniu uczniom gimnazjów i liceów wiedzy o tym, czym jest choroba nowotworowa, jak jej zapobiegać i jak sobie z nią radzić, służą wykłady, filmy oraz prezentacje, które odbywać się będą do czerwca 2014 r. Organizatorzy już dziś planują kontynuację przedsięwzięcia po przyszłorocznych wakacjach.

Program powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Zielone Światło”. Do wartości tego unikalnego w województwie, a być może nawet w kraju przedsięwzięcia, nikogo nie trzeba było przekonywać. Stąd też w doprowadzenie RACK’OWISKA do skutku włączyli się „Nowy Szpital”, Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

W imieniu organizatorów dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan powitała przybyłych na inauguracyjne spotkanie uczniów i nauczycieli, a także ogłosiła konkurs na znak graficzny RACK’OWISKA. Projekty logo składać należy w sekretariacie MOK, na zwycięzcę czekają nagrody – tomiki wierszy z ilustracjami olkuskich artystów, wydane staraniem Stowarzyszenia „Zielone Światło”.

O idei programu mówił przed pierwszym wykładem założyciel i niestrudzony lider Stowarzyszenia „Zielone Światło” Grzegorz Ludwiczak. RACK’OWISKO jest kolejnym z licznych przedsięwzięć podejmowanych przez tę organizację na rzecz pomocy osobom dotkniętym chorobą nowotworową i ich bliskim, a także służących szeroko pojętej profilaktyce raka. Grzegorz Ludwiczak i skupieni wokół niego społecznicy prowadzą grupy wsparcia, warsztaty psychoonkologiczne, organizują charytatywne koncerty i wystawy, wydają tomiki wierszy poświęconych zmaganiom z cierpieniem. Ponadto podejmują różnorodne profilaktyczne akcje. Teraz Grzegorz Ludwiczak postanowił skierować tę aktywność specjalnie do młodych ludzi, coraz częściej atakowanych przez raka.

Prelekcje na inauguracyjne spotkanie przygotowane zostały przez znaną olkuską lekarkę Ewę Burkakowską, psychoterapeutkę Stowarzyszenia „Zielone Światło” Joannę Dreżewską oraz specjalizująca się w oświacie zdrowotnej i profilaktyce zdrowia Ewelinę Bączek Powiatowej ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olkuszu. Wiedzę przekazywaną słowami fachowców uzupełniały filmy poświęcone omawianym rodzajom nowotworów. Grzegorz Ludwiczak zachęcał też uczestników pierwszego RACK’OWISKA do zabrania do domów oraz zainteresowania bliskich i znajomych wydawnictwami informacyjnymi, które bezpłatnie dystrybuowane były po spotkaniu.

Wymownym miernikiem zainteresowania tego typu przedsięwzięciami jest zachowanie nastoletnich uczestników, nie zawsze zgodne z oczekiwaniami organizatorów. Na twarzach młodych gości pierwszego RACK’OWISKA dostrzec można było wyłącznie skupienie i powagę. – Nie chcemy nikogo straszyć, strach bierze się z niewiedzy. Naszą misją jest uświadamianie innym jak minimalizować ryzyko zachorowania, jak ważne są kontrolne badania, jak radzić sobie z chorobą niszczącą nie tylko organizm ale i psychikę, wreszcie jak pomagać zmagającym się z nowotworem osobom w naszym otoczeniu. Dlatego zapraszamy na spotkania z młodzieżą lekarzy, terapeutów, ale też osoby, które same przeżyły walkę z rakiem. – twierdzi Grzegorz Ludwiczak.

Warto, by olkuskie szkoły, które jeszcze nie zdeklarowały udziału w ROCK’OWISKU, dały szansę udziału swych uczniom w kolejnych spotkaniach. Zgłoszenia przyjmuje sekretariat MOK w Olkuszu.

Tematyka zajęć: 1. komórki rakowe; 2. czynniki sprzyjające rozwojowi nowotworu; 3. wybrane nowotwory występujące wśród młodych ludzi; 4. rozmowa z osobą dotkniętą nowotworem;  5. Europejski Kodeks Walki z Rakiem.

Terminy spotkań: 31.X.2013r., 25.XI.2013r., 16.XII.2013r., 27.I.2014r., 24.II.2014r., 31.III.2014r., 28.IV.2014r., 26.V.2014r., 9.VI.2014r.

Więcej informacji o Stowarzyszeniu „Zielone Światło” oraz działalności na rzecz osób dotkniętych osobą nowotworową i ich bliskich znaleźć można na stronie http://www.mok.olkusz.pl/index.php/sekcje/stow-qzielone-swiatloq.html.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze