DSCF8983

W sobotę poznaliśmy laureatów XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia. Wręczenie nagród odbyło się w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu. Zwycięzcą tegorocznej edycji imprezy został Paweł Podlipniak z Radomia.
Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. K. Ratonia należy do wydarzeń, które obok Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” i Olkuskich Zaduszek Jazzowych są najważniejszymi imprezami organizowanymi przez olkuskie BWA. Pomysłodawcami konkursu, którego pierwsza edycja odbyła się w roku 2005, byli trzej olkuscy poeci: Olgerd Dziechciarz, Łukasz Jarosz i Sławomir Elsner.
Tradycją konkursów jest rozpoczynanie każdego finału od przedstawienia sylwetki ich patrona – poety Kazimierza Ratonia. W tym roku przypomniał o nim Bogdan Dworak, pisarz, publicysta i animator życia kulturalnego Zawiercia, ale przede wszystkim człowiek, który znał Ratonia osobiście w czasach, gdy ten mieszkał w Warszawie. O życiu jednego z najbardziej znanych polskich poetów wyklętych opowiedziała też Magdalena Boczkowska, literaturoznawca, autorka wydanej w formie książki pracy doktorskiej o Ratoniu, a także redaktorka tomu zawierającego wspomnienia, notatki oraz artykuły prasowe poety (o samym Ratoniu piszemy w innym miejscu).

DSCF8926

DSCF8933

Tegorocznemu jury, podobnie jak w latach poprzednich, przewodniczyła Magdalena Rabizo-Birek, krytyk literacki i redaktor naczelna kwartalnika „Fraza”. Obok niej w komisji zasiedli Sylwia Miłkowska z Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz poeta, autor scenariuszy filmowych i  redaktor  magazynu „Helikopter” Krzysztof Śliwka. Zanim ogłoszono werdykt każdy z członków komisji konkursowej przedstawił swoje spostrzeżenia i refleksje na temat poziomu tegorocznej edycji konkursu, który okazał się bardzo wyrównany. Członkowie jury nie ukrywali, że podczas pierwszego etapu wyłaniania kandydatów do nagrody i wyróżnień zdania były podzielone.
Po lekturze 90.  nadesłanych i spełniających wymogi konkursowe zestawów wierszy, decyzją jury z 19.11.2016 roku:
I miejsce otrzymał Paweł Podlipniak (Radom), II miejsce – Mariusz Ropczyński (Nowy Sącz),
III miejsce – Radosław Lach (Kobylniki).
Jury postanowiło uhonorować również trzy osoby wyróżnieniami: Joannę Fligiel (Bielsko-Biała), Marcina Królikowskiego (Warszawa) i Agnieszkę Cebo  (Kraków; ur. w Olkuszu).
Zwyczajowo jury wskazało też osoby nominowane do nagród i wyróżnień. Znaleźli się wśród nich: Grzegorz Wołoszyn (Stalowa Wola), Ewa Włodarska (Tykocin), Maciej Filipek  (Dęblin)  oraz Dominik Piotr Żyburtowicz (Bonin).
Po odczytaniu werdyktu, zgodnie z tradycją, nagrodzeni i wyróżnieni poeci odczytali po kilka wierszy, które nadesłali na konkurs.
I jeszcze słów parę o laureacie I nagrody tegorocznego konkursu. Paweł Podlipniak (ur.1968), z wykształcenia bizantynista, obecnie wykonuje zawód nauczyciela języka angielskiego i dziennikarza. Debiutował w roku 2010 tomikiem pt. „Aubade triste”. Jest laureatem ponad 80 najważniejszych konkursów poetyckich, publikuje m.in. w „Toposie”, „Arteriach” i „Szafie”. Do tej pory wydał trzy tomiki poezji. W przyszłym roku, zgodnie z regulaminem niniejszego konkursu, ukaże się wydany nakładem GSW BWA oraz kwartalnika „Fraza” kolejny zbiór jego wierszy. Warto w tym miejscu dodać, że przy okazji tegorocznego finału odbyła się promocja tomiku wierszy „Sto par bytów” ubiegłorocznej laureatki konkursu Marty Tomczyk-Maryon.

DSCF8975

DSCF8936

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia jest bez wątpienia imprezą  prestiżową i liczącą się wśród  literackich konkursów w całej Polsce. Przez lata wzięło w nim udział wielu poetów, którzy dzisiaj są znani i doceniani nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Wobec powyższego dziwi fakt, że na finał konkursu o takiej randze, konkursu promującego ziemię olkuską  na arenie ogólnopolskiej i nie tylko, nie przychodzi nikt z lokalnych władz. Czy do przyszłego roku coś się w tej kwestii zmieni, czas pokaże.
Na razie wydaje się, że ignorancja w sprawach kultury jest przypadłością, która dotyczy nie tylko naszych władz. Dla przykładu – jak podkreśliła w swoim wystąpieniu o Ratoniu Magdalena Boczkowska – władze Sosnowca nie są zainteresowane pomocą w utrzymaniu grobu Kazimierza Ratonia, który przecież z Sosnowca pochodził. Obecnie grób poety znajdujący się na Komunalnym Cmentarzu Północnym w Wólce Węglowej (dzielnica Warszawy) jest zapomniany i niszczeje.
Galeria Sztuki Współczesnej BWA serdecznie dziękuje mecenasom i sponsorom tegorocznej edycji konkursu: Stowarzyszeniu Literacko-Artystycznemu „Fraza” z Rzeszowa, Wydawnictwu Oficyna 21 z Warszawy oraz firmie cateringowej Artur Sokół z Olkusza.

DSCF8944

DSCF8919

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
przeklęty
przeklęty
7 lat temu

Gratuluję pisowni!

wyklety ...
wyklety ...
7 lat temu

Poeta wyklety, bo pił na umur.