szlakiem kordonw granicznych

VII Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych już za nami. Na linii startu zlokalizowanej w Niesułowicach stanęło przeszło stu miłośników jednośladów, którzy już nie mogli się doczekać oficjalnego otwarcia sezonu rowerowego. Peleton wyruszył w trasę liczącą ponad 14 kilometrów, a głównym przewodnikiem na leśnych ścieżkach był miejscowy sołtys Ryszard Lasoń.

 

Majówkowy rajd prowadził Szlakiem Kordonu Granicznego, a więc pętlą liczącą łącznie 20 km. Jej południowy fragment biegnie dawną granicą zaborów, północny prowadzi pod Osiek, a przez osiedle Kasprzyki łączy się w rejonie Żurady z niebieskim szlakiem „Okrężnym” wokół Olkusza. Trasa niedzielnej imprezy rowerowej poprowadzona została przez zachodnią część szlaku.

Ciekawostką jest fakt, że szlak w sporej swojej części biegnie przez miejsca, gdzie od 1815 roku przebiegała granica państwowa między Królestwem Polskim a Rzeczpospolitą Krakowską (później Austro-Węgrami). Podczas jazdy, wszyscy uczestnicy rajdu mieli możliwość zobaczenia miejsc, gdzie wznosiły się rosyjskie posterunki graniczne zwane kordonami, kamienne kopce, którymi oznaczano przebieg granicy, a także wszelkie umocnienia stanowiące kiedyś zabezpieczenie przed najazdem nieprzyjaciela. W kilku miejscach na trasie rowerzyści mieli okazję napotkać tablice informacyjne, mówiące o barwnej przeszłości i ukazujące codzienność tamtejszej ludności. Dlatego też przedsięwzięcie było nie tylko atrakcyjną wycieczką, ale także w niesamowitą lekcją historii. W rolę przewodnika i zarazem historyka wcielił się sołtys Lasoń, który służył swoją wiedzą i doświadczeniem.

Peleton wyruszył z punktu wypoczynkowego przy drodze 791 w Niesułowicach. W dalszej kolejności biegł przez Złamaną, Ćwięk, dotarł do źródeł Sztoły, by zboczem Kozłowej Góry dotrzeć do os. Kasprzyki, skąd już była prosta droga do linii mety zlokalizowanej w… Niesułowicach. Tam na wszystkich uczestników czekała kiełbaska z grilla, a także kolejna porcja informacji na temat historii tamtejszych ziem.

VII Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych po trasie Szlaku Kordonu Granicznego, był pierwszą z trzech imprez rekreacyjnych, jakie dla mieszkańców naszego miasta w tym roku planują pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. O następnych będziemy informować, a już dziś w imieniu organizatorów zapraszamy na kolejną edycję rowerowych zawodów Family Cup, jakie 18 maja tradycyjnie odbędą się w Rabsztynie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze