wasze interwencje nowe

Na placu dworcowym w ciągu dnia ciężko znaleźć wolne miejsce parkingowe. Chyba nie każdy z kierowców zdaje sobie jednak sprawę, że w tym miejscu mamy do czynienia z rondem, a więc i z ruchem okrężnym. Dlatego też pozostawianie samochodów w okolicach skrzyżowania zagrożone jest mandatem karnym.

– Czy jest szansa, aby na dworcu zrobiono porządek z ruchem samochodowym? Skoro rondo to skrzyżowanie, to jakim cudem na ul. Składowej parkują samochody, nawet radiowozy, jest przystanek, postój TAXI. O co tu chodzi? – napisał do nas jeden z Czytelników.

Szukając odpowiedzi na postawione pytanie sprawę skierowaliśmy do eksperta, a więc sierżant sztabowej Mariki Guzik-Gajdy, będącej oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

– Przeprowadzona lustracja oznakowania terenu przed dworcem PKP w Olkuszu potwierdziła, iż na terenie tym obowiązuje ruch okrężny wprowadzony przy wykorzystaniu znaków C-12. W związku z powyższym obowiązują tam wszystkie przepisy Prawa o Ruchu Drogowym wynikające z istnienia skrzyżowania o ruchu okrężnym. Organem zarządzającym ruchem na terenie dróg gminnych znajdujących się przed budynkiem dworca jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, który opracował i zatwierdził projekt stałej organizacji ruchu na tym terenie – informuje funkcjonariuszka.

rondo dworzec2

Ponadto, kwestia dokonania zmian w istniejącej organizacji ruchu znajduje się w wyłącznej gestii urzędników i nie wymaga uzyskania opinii przedstawicieli olkuskiej komendy. Jest to w zgodzie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzeniem.

Jednak w olkuskim magistracie jak na razie nie myśli się o zmianie organizacji ruchu w tamtym miejscu. – Na ten moment nie ma planów zmiany organizacji ruchu, gdyż taka konieczność nie była dotychczas sygnalizowana – zaznacza Michał Latos, rzecznik prasowy UMiG Olkusz.

– Porządku, w tym przestrzegania obowiązujących znaków powinny przestrzegać odpowiednie służby mundurowe – dodaje przedstawiciel magistratu. Czy na placu dworcowym w najbliższym czasie można się więc spodziewać częstszych kontroli dotyczących przestrzegania zasad ruchu drogowego? Bardzo możliwe.

Mandat za złe parkowanie

Przypomnijmy, że według kodeksu drogowego i jego art. 49 „zabrania się zatrzymania pojazdu na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejazdu lub skrzyżowania”. Za niestosowanie się do tego przepisu, kierowca musi się liczyć z mandatem karnym w wysokości 300 zł.

Pierwszeństwo na rondzie

W przepisach ruchu drogowego nie znajdziemy też słowa „rondo”. Są jednak zasady, których należy przestrzegać na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym. W większości przypadków – także w tym konkretnym dotyczącym placu dworcowego – przed rondem stoją dwa znaki: C-12 czyli informacja o ruchu okrężnym oraz znak ustąp pierwszeństwa. Wjeżdżając na rondo zawsze należy ustąpić pierwszeństwa tym, którzy po tym rondzie już się przemieszczają. Jeżeli na takim skrzyżowaniu są dwa pasy ruchu, a na drodze nie ma znaków poziomych, to chcąc jechać w prawo kierowca zajmuje prawy pas, chcąc jechać prosto zajmuje prawy lub lewy pas, a jeśli chce jechać w lewo lub zawrócić zajmuje lewy pas.

rondo dworzec1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolo
kolo
3 lat temu

[quote]W większości przypadków – także w tym konkretnym dotyczącym placu dworcowego – przed rondem stoją dwa znaki: C-12 czyli informacja o ruchu okrężnym oraz znak ustąp pierwszeństwa. Wjeżdżając na rondo zawsze należy ustąpić pierwszeństwa tym, którzy po tym rondzie już się przemieszczają.[/quote]
Piotr sobie doczyta ustawę PoRD i rozporządzenie o znakach -> C-12 to znak nakazu a nie informacyjny, a dalej powinno być napisane, że „wjeżdżając na „tak oznakowane skrzyżowanie” zawsze należy… ble,ble, ble.. bo są „ronda” oznakowane tylko C-12..

Kuba
Kuba
3 lat temu

Ten sam problem dotyczy hali sportowej. Wolna amerykanka. Pomijając kwestię parkowania gdzie popadnie i olewania zakazu ruchu na łączniku z marketem (który jest czymś czego brakuje w Olkuszu – oddzieleniem ruchu lokalnego od tranzytu DK94) ludzie jeżdżą tam po prostu pod prąd. 10 minut obserwacji i z 5 aut pod prąd!! Czy nasze instytucje w końcu pojmą co to konsekwencja? Jak wprowadzają ograniczenia to je respektujmy i egzekwujmy a jak już w zamyśle mamy je ignorować to wprowadźmy nowy znak informacyjny 'Wolna amerykanka’.

kolo
kolo
3 lat temu

[quote]Na ten moment nie ma planów zmiany organizacji ruchu, gdyż taka konieczność nie była dotychczas sygnalizowana – zaznacza Michał Latos, rzecznik prasowy UMiG Olkusz.[/quote]
Została zasygnalizowana i … nic. !! To co ma zrobić „czytelnik” zeby Latosa ruszyło sumienie??

Ronnie
Ronnie
4 lat temu

[quote name=”PXT”]To jest takie… prawie jak ruch okrężny, a prawie robi wielką różnicę. No ale zarabiać na mandatach wiadomo, zawsze można co by to nie było.
comment image
Gdybyś podróżował na takim prawie wielbłądzie w stanie po spożyciu po miedzy między wsią „A” i „B” albo spożywał piwo też możesz zarobić mandat. No bo miedza jest prawie jak miejsce publiczne.[/quote]
To też prawie Twój mem,ściągnięty z innego serwisu……

kolo
kolo
4 lat temu

[quote name=”…”] Zlikwidować status ruchu okrężnego bo to bez sensu tam jest a ul. Składową przedłużyć jako ciąg aż do ul.Kazimierza W. [/quote]
Nooo, to też jakieś rozwiązanie jest. Wygospodarowanie placu bo w tej chwili jest wolna ameryka..

...
...
4 lat temu

Powinny tam być zmienione zasady ruchu. Zlikwidować status ruchu okrężnego bo to bez sensu tam jest a ul. Składową przedłużyć jako ciąg aż do ul.Kazimierza W. Postój taxi zaś przenieść koło budynku prawie jak dworca tak jak to jest w innych miastach pomijając fakt że tam mamy do czynienia z prawdziwymi dworcami.

rzepka
rzepka
4 lat temu

Ruszyć wreszcie z Placem Dworcowym , p Burmistrzu !!.

pavv
pavv
4 lat temu

[quote name=”Wicher”]A okolice hali sportowej w Olkuszu? Rondo z jednym wjazdem dla wszystkich i drugim dla uprzywilejowanych? Jaki to ma sens- przecież rondo ma być skrzyżowaniem o ruchu o okreżnym.[/quote]

Nielegalnie uprzywilejowanych bo jakim prawem wjazd jest tylko dla Królika i jego znajomych??? Teren jest prywatny czy jak?

kolo
kolo
4 lat temu

To czekamy niecierpliwie na ruch w kierunku malowania w mieście linii, odnawiania starych – właśnie mijają trzy tygodnie od posłania do UMiG interwencji.. Nie można było od razu odpowiedzieć jak będzie ??

PXT
PXT
4 lat temu

To jest takie… prawie jak ruch okrężny, a prawie robi wielką różnicę. No ale zarabiać na mandatach wiadomo, zawsze można co by to nie było.
[imgcomment image[/img]
Gdybyś podróżował na takim prawie wielbłądzie w stanie po spożyciu po miedzy między wsią „A” i „B” albo spożywał piwo też możesz zarobić mandat. No bo miedza jest prawie jak miejsce publiczne.

kolo
kolo
4 lat temu

Może to oczy otworzy … Oczywiscie to tylko zarys, dokładnie musi znawca dobry to rozrysować..
comment image:comment image

kolo
kolo
4 lat temu

Ciąg dalszy..
Ze swej strony mogę podpowiedzieć jak w prosty sposób zorganizowac tam ruch przy pomocy dwóch-trzech znaków i 20 litrów farby.. Czytaj ze zrozumieniem bo nie bede powtarzał..
Zamiast znaków C-12 trzeba wstawić na wyspie C-1 lub C-9 ..
[wjeżdżamy od KKW ->->] Wymalować pas parkingowy i P-17 na przystanku, przy starym dworcu PKP wymalować stanowiska dla busów, dalej jest teren zagospodarowany w miarę dobrze – parking jest na ok. 10 aut, nastepnie wymalować i porządnie oznakować postój taksówek a na dawnym placu dworca autobusowego wymalować trzy rzędy miejsc parkingowych po 15 aut – zobacz, i parkingi są, i przystanki , a skrzyżowania tylko na wlotach dwóch dróg(z KKW i Skladowej, wyjazd przy sklepie z drewnem nie jest skrzyżowaniem)..
Coś nie jasne?? To pytaj..
Szerokości..

kolo
kolo
4 lat temu

[quote name=”xyz”]Ja mam pytanie do tego „czytelnika”: co ci przeszkadza organizacja ruchu w tym miejscu?[/quote]
A czemu ty nie przemyslisz sprawy, tylko zarzucasz pytaniami „czytelnika”?? On zadał jedno konkretne pytanie – o co chodzi.. Odpowiednie służby i urzędy niech się tym zajmą, ty nie musisz..
[quote name=”xyz”] Dowalić się i donieść bo mi się nie podoba[/quote]
Ale skoro ci się podoba to płać mandaty..
[quote name=”xyz”] wykaż się i powiedz nam co zrobić z taksówkami i minibusami które z tego miejsca korzystają[/quote]
Tego nie musi robić „czytelnik” – to POWINIEN zrobić niejaki Latos, a raczej ten co jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo w naszym mieście.. To chyba Pacuń..
Mniejsza z tym – nie wiem czy masz PJ, ale chyba nie.. Gdybys miał, nie pisałbyś takich bzdur..

xyz
xyz
4 lat temu

Ja mam pytanie do tego „czytelnika”: co ci przeszkadza organizacja ruchu w tym miejscu? Dowalić się i donieść bo mi się nie podoba. Od 40 lat to miejsce się nie zmieniło i nikomu nic nie przeszkadza, ale zawsze się znajdzie taki ktoś komu przeszkadza.
To jak ci „czytelniku” przeszkadza to oprócz swoich pretensji wykaż się i powiedz nam co zrobić z taksówkami i minibusami które z tego miejsca korzystają, sprawa dotyczy więc licznej grupy pasażerów tych środków transportu.

Wicher
Wicher
4 lat temu

A okolice hali sportowej w Olkuszu? Rondo z jednym wjazdem dla wszystkich i drugim dla uprzywilejowanych? Jaki to ma sens- przecież rondo ma być skrzyżowaniem o ruchu o okreżnym.