bo bukowno

1218 głosów oddano w tegorocznej, trzeciej edycji budżetu obywatelskiego Bukowna. Jakie zadania cieszyły się największym poparciem mieszkańców?

Bukowianie mogli zgłaszać po dwa zadania: jedno dotyczące całego miasta, a drugie okręgu, w którym mieszkają. Propozycje pod względem formalnym i merytorycznym oceniła powołana przez burmistrza komisja. W rezultacie mieszkańcy mieli do wyboru 18 zadań.
Zdecydowaną większość głosów (1214) oddano drogą elektroniczną, a 4 w formie papierowej.

Spośród czterech propozycji ogólnomiejskich najwięcej głosów (415) oddano na „Doposażenie jednostek OSP z terenu Miasta Bukowno w sprzęt niezbędny do udzielania pomocy na miejscu zdarzenia”. Chodzi o zakup zestawu „Lukas” do cięcia i wyważania drzwi wraz ze sterownikiem podwójnym przeznaczonym do obsługi poduszek wysokociśnieniowych, agregatu prądotwórczego, turbopompy z suchobiegiem, 10 latarek do hełmów oraz masztu oświetleniowego dla OSP Bukowno Stare. Dla jednostki OSP Bór Biskupi przewidziano zakup czterech aparatów powietrznych wraz z sygnalizatorami bezruchu, czterech radiotelefonów ręcznych, narzędzia ratowniczego Hooligan oraz piły spalinowej.

W okręgach nr 1 (Podlesie) i nr 2 (Bór Biskupi z Przeniem) zgłoszono po jednym zadaniu. W pierwszym przypadku chodzi o rozbudowę placu zabaw o karuzelę, huśtawkę wahadłową i bujak oraz uzupełnienie zbiorów audiobooków o około 40 pozycji. Na to zadanie oddano 33 głosy. 35 mieszkańców Boru Biskupiego z Przeniem zagłosowało na doposażenie Filii MOK (stół bilardowy i stół do tenisa stołowego, gier do Xboxa) i OSP Bukowno w Borze (namioty chroniące przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, stoły i ławki do organizacji imprez okolicznościowych). W siedzibie OSP zaplanowano również kapitalny remont sali szkoleniowej Strażaków i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Mieszkańcy okręgu nr 3 wybrali budowę FlowParku do street workoutu w Bukownie (96 głosów). W ramach inwestycji zaplanowano montaż drabinki poziomej, wysokich poręczy, drążka i drążka z uchwytami na terenie MOSiR – u, jako uzupełnienie dla istniejącego obok Orlika i siłowni zewnętrznej.

W okręgu nr 4 (Centrum Północ) zostaną zrealizowane dwa zadania. Pierwsze z nich to budowa siłowni zewnętrznej „Aktywni na co dzień” (składającej się z sześciu urządzeń typu: wahadło + biegacz + twister, wioślarz, wyciskanie + wyciąg, orbitrek, steper + odwodziciel, narciarz) oraz doposażenie placu zabaw „Leśne Marzenia” w bujak oraz huśtawkę ważkę. Druga propozycja to utworzenie strefy interaktywnej gry, zabawy i relaksu przy Miejskim Przedszkolu w Bukownie. Chodzi o zamontowanie w plenerze ośmiu termoplastycznych, popularnych gier planszowych w wersji wielkoformatowej (Gąsienica A-Z, Hopla – Taniec, Rakieta, Twister z planszą, Klasy, Ślimak, Naśladuj mnie, Chińczyk), a także zakup 10 ławek ogrodowych. Pierwsze z zadań uzyskało 275 głosów, a drugie 233 głosy.

Remont pomieszczeń Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej, polegający na odnowieniu sufitów pomieszczeń wypożyczalni dla dzieci i dorosłych wraz z wymiana oświetlenia na energooszczędne panele LED –takie zadanie 26 głosami wybrali mieszkańcy okręgu nr 5 (Wodąca).
W okręgu nr 6 (Bukowno Stare z Przymiarkami) zostanie zrealizowane zadanie „Popraw swoje bezpieczeństwo”. Chodzi o zakup kamery termowizyjnej oraz fantoma dla OSP. Strażacy używaliby fantoma również do prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży. Ten pomysł poparło 116 mieszkańców.

W tym roku na zadania ogólnomiejskie przeznaczono 70 tys. złotych, a okręgowe 131 tys. złotych (okręg nr 1 -10 tys. 100 złotych, nr 2 – 11 tys. 300 złotych, nr 3 – 24 tys. 200 złotych, nr 4 – 51 tys. 300 złotych, nr 5 – 13 tys. 300 złotych, nr 6 – 20 tys. 800 złotych).

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze