Po pierwszej w historii wielkiej lekcji wychowania fizycznego pod nazwą „Dzień Sportowych Talentów” nadchodzi czas na kolejną nowość w sportowym światku Olkusza. Tym razem jest to projekt, który wychodzi swoim zasięgiem ponad gminę. Już niebawem swoje pierwsze turniejowe mecze rozegrają piłkarskie młodzieżowe Reprezentacje Powiatu!

Będą to trzy drużyny złożone z zawodników urodzonych w latach 2011, 2012 i 2013. Premierowe spotkanie selekcyjne dla zawodników aspirujących do gry w kadrach już się odbyło. 9 listopada na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu, pod okiem swoich klubowych szkoleniowców, wyłonionych zostało po dziesięciu piłkarzy z każdej grupy wiekowej.

– Na podstawie własnych obserwacji i rozmów z ludźmi działającymi w krajowym futbolu, można dojść do wniosku, że jednym z podstawowych problemów piłki nożnej w naszym kraju są „mikrowojny”, które prowadzimy na poziomie lokalnym. Projekt młodzieżowych kadr powiatu olkuskiego jest naszą odpowiedzią na to, że mimo własnych ambicji możemy dla wspólnego dobra zrobić coś ponad podziałami – komentuje swój pomysł utworzenia Reprezentacji Powiatu Maciej Mróz, na co dzień trener w Olkuskim Klubie Sportowym Słowik.

Kadry w trzech grupach wiekowych docelowo mają składać się ze wspomnianych wyżej dziesięciu graczy, którzy będą reprezentować Powiat Olkuski na przeróżnych turniejach w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Rozwój projektu zależny będzie od kilku czynników, m.in. zaangażowania innych klubów i względów ekonomicznych.

– Wierzymy jednak, że ta innowatorska propozycja spotka się z dobrym odbiorem ze strony potencjalnych sponsorów. Jesteśmy po wstępnych rozmowach. Jak zwykło się mówić: chcieć, znaczy móc! – dodaje Maciej Mróz.

Pierwszy sprawdzian dla kadry rocznika 2013 już niebawem. W najbliższą niedzielę, 24 listopada w Sosnowcu przy ul. Kresowej połączone siły zawodników z całego powiatu zagrają w ramach Ekstraligi Talentów. W jednym zespole wystąpią młodzi adepci futbolu ze Słowika Olkusz, Przemszy Klucze, MGHKS-u Bolesław Bukowno i Champions Olkusz. W kolejnych tygodniach na turniejach dedykowanych nieco starszym zawodnikom do wspomnianych czterech klubów dołączą inne: WAP Wolbrom, Prądnik Sułoszowa, Spójnia Osiek i Centuria Chechło.

Ambitny pomysł, który śmiało można określić ewenementem na skalę kraju, szybko poparli inni lokalni szkoleniowcy żywo zainteresowani rozwojem młodzieżowej piłki. Szykuje się nowy, warty zainteresowania projekt, który może przysporzyć całemu środowisku wiele radości i dumy. Oby tak właśnie było.

Piotr Kubiczek Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze