-Talenty rodzą się wszędzie, wymagają tylko szlifowania, a szlifowanie to praca – twierdzi kierownik sekcji szachowej Czarny Koń Olkusz Waldemar Czarnota. Kilka takich talentów zawsze objawia się podczas Międzynarodowego Gwiazdkowego Turnieju Szachowego Dzieci i Młodzieży, jaki od osiemnastu lat organizowany jest w Olkuszu. W tym roku wystartowało w nim 360 zawodników z 71 klubów z całej Polski oraz z Czech, Słowacji i Ukrainy. Obsada była mocna i niełatwo było sięgnąć po najwyższe laury. Trzykrotnie na podium stanęli gracze z olkuskiego „Czarnego Konia”.

W tegorocznej edycji było trudniej – ze względów organizacyjnych. Od trzynastu lat turniej rozgrywano na hali sportowo–widowiskowej, która właśnie jest gruntownie modernizowana. Organizatorzy zdecydowali, że tym razem szachiści zagrają w Miejskim Domu Kultury oraz sąsiędniej bibliotece publicznej. W ten sposób historia zatoczyła koło, bowiem pierwsze pięć zawodów odbywało się właśnie tutaj. Nikt jednak nie narzekał, wręcz przeciwnie – wielu uczestników z sentymentem wspominało, jak kilkanaście lat temu grali w tych samych salach.
W gwiazdkowym turnieju, który już na stałe wpisał się w kalendarz olkuskich imprez, rywalizowali czołowi polscy juniorzy. Nie zabrakło wśród nich najmłodszego, zaledwie 15-letniego arcymistrza Dariusza Świercza, reprezentującego barwy Polonii Wrocław. Przy szachownicach zmagali się również nasi najbardziej utytułowani zawodnicy – wicemistrzyni świata Aleksandra Lach oraz aktualny mistrz Polski juniorów do lat 16 Błażej Kaleta. Arcymistrz Paweł Czarnota tym razem pojawił się na zawodach w innej roli – sędziego w grupie chłopców do 9 lat. Jak mówił, sędziuje się o wiele trudniej niż gra.
Tradycyjnie w pierwszym dniu turnieju szachistów odwiedzili Mikołaje z gwiazdkowymi prezentami dla każdego. Zawodnicy otrzymali pluszaki i słodycze.
– Warunki do gry były trudne, ale usłyszeliśmy wiele przychylnych komentarzy co do organizacji zawodów. Wielu szachistów, także z zagranicy, zadeklarowało, że chętnie przyjedzie do nas za rok. Staramy się organizować turniej na najwyższym poziomie, głównie z myślą o dzieciakach, które tu przyjeżdżają. Od strony organziacyjnej, jak i od strony nagród, robimy wszystko, aby zawodnicy chcieli u nas gościć także za rok – mówi współorganizator zawodów Waldemar Czarnota.
Po dwudniowych zmaganiach nadszedł czas na wręczenie atrakcyjnych nagród najlepszym szachistom. Ogromne pluszowe misie odebrali najmłodsi zawodnicy – 3,5-letnia Helenka Kucharska z Chrzanowa oraz 4-letni olkuszanin Jakub Klatka. W gronie najmłodszych graczy drugą lokatę wywalczył Mateusz Lis z Olkusza. Nie zawiodła najlepsza olkuska zawodniczka – Aleksandra Lach zdobyła pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt do 15 lat. Trzecim olkuskim medalistą był Błażej Kaleta, który odebrał medal za zajęcie trzeciego miejsca wśród chłopców do 15 lat. Nagrody wręczono także najlepszym szachistom pod względem osiągniętego rankingu –tu bezapelacyjnie zwyciężyli Ola Lach i Dariusz Świercz. W klasyfikacji drużynowej Olkusz uplasował się na bardzo wysokim, czwartym miejscu. Podczas turnieju uczczono również pamięć dwóch zmarłych w tym roku pań, przez lata związanych z olkuskim szachowym świętem. W kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza odprawiono Mszę św. w intencji Krystyny Osuch i Zdzisławy Pytel.
Głównym sędzią zawodów był Jacek Matlak. Organizatorami XVIII Międzynarodowego Gwiazdkowego Turnieju Szachowego Dzieci i Młodzieży Olkusz 2009 byli Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, LKS Kłos Czarny Koń Olkusz, przy współudziale Polskiego Związku Szachowego, Starostwa Powiatowego, Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze