volley1

Zespół Volley Dąbrowa Górnicza został zwycięzcą tegorocznego Otwartego Turniej Siatkówki o Puchar Srebrnego Miasta. Triumfatorzy zmagań wygrali wszystkie pięć spotkań, w wielkim finale całodziennej imprezy pokonując bez straty seta AZS UP Kraków.

Do rywalizacji przystąpiło osiemnaście ekip z różnych stron Polski, a więc maksymalna liczba drużyn, jak mogła wystąpić na parkiecie hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Najdalej mieli siatkarze Domina Jastrząb, którzy na olkuski turniej przyjechali aż z województwa mazowieckiego. Niestety dla siebie w grupie eliminacyjnej trafili na Volley i choć dzielnie walczyli, to ostatecznie przegrali 1:2, odpadając z rywalizacji o podium.

Do półfinałów awansowało sześć zespołów – zwycięzcy każdej z grup: Globtroter (1), Bujaka-Jamajka (2), AZS UP Kraków (3), Silver Town (4), Hilcus Olkusz (5) i Volley Dąbrowa Górnicza (6).

W drugiej fazie turnieju drużyny zostały podzielone na kolejne dwie grupy, z których awans do finałów zapewniali sobie zwycięzcy tabelek. W grupie I dwie wygrane po 2:1 odniósł AZS UP Kraków i to „Akademicy” jako pierwsi weszli do gry o złoto. Globtroter zapewnił sobie natomiast udział w meczu o 3. miejsce. W grupie II pewny triumf odniósł Volley, za plecami którego znalazł się jedyny w czołowej czwórce olkuski reprezentant – Silver Town.

volley2

Zanim doszło do najważniejszego w niedzielę pojedynku, naprzeciwko siebie stanęły zespoły walczące o najniższy stopień podium. Miejscowi sympatycy siatkówki kciuki trzymali za „Srebrnych”, ale ci nie sprostali rywalom. Pierwszy set bardzo wyrównany – Globtroter wygrywa nieznacznie 25:23. Druga partia już zdecydowanie na korzyść rywali olkuszan, którzy po ostatnim punkcie na 25:16 mogli cieszyć się z turniejowego brązu.

Jeszcze większych emocji można było się spodziewać po spotkaniu finałowym. Awans do niego zapewniły sobie najrówniej grające przez cały dzień drużyny, złożone w większości z zawodników biorących na co dzień udział w ligowych rozgrywkach. Pierwszy set finałowego starcia, bardziej niż sportową bitwę o tytuł przypominał walkę „Dawida z Goliatem”. Gracze z Dąbrowy Górniczej totalnie zdominowali krakowian, którzy w premierowej partii ugrali jedynie 12 punktów. Po zmianie stron AZS zagrał już dużo lepiej i wróciły nadzieje na trzysetowy pojedynek. Do tie breaku ostatecznie jednak nie doszło, bowiem Volley w końcówce zachował więcej zimnej krwi i wygrał seta do 23, odnosząc zasłużony triumf w całej imprezie.

volley3

– To była doskonała reklama siatkówki. Chętnych do udziału w turnieju mieliśmy więcej niż miejsc startowych, to najlepiej świadczy o tym, jak dużą popularnością cieszy się ta dyscyplina. Poziom zmagań był bardzo wysoki, mam gorącą nadzieję, że w przyszłym roku będzie podobnie – mówi Dariusz Murawski, dyrektor olkuskiego MOSiR-u.

Na zakończenie najlepsze drużyny otrzymały puchary, dyplomy oraz medale. Organizatorzy dla uczestników meczu finałowego i pojedynku o 3. miejsce przygotowali nagrody rzeczowe, a także przyznali tytuł MVP turnieju. Najlepszym zawodnikiem nieprzypadkowo uznano Marcina Bulwickiego. To właśnie on w znacznym stopniu przyczynił się do wygranej swoich kolegów z Dąbrowy Górniczej.

Kolejna edycja siatkarskich zmagań o Puchar Srebrnego Miasta już za rok. Emocje jak zwykle gwarantowane.

{joomplu:66068}{joomplu:66116}{joomplu:66074}