Boimy się raka, to fakt niezaprzeczalny. Strach zabrania nam rozmów na temat choroby, oglądania programów o chorobie, czytania materiałów związanych z chorobą. Zapominamy o badaniach profilaktycznych (bo może zdiagnozują u nas chorobę), unikamy spotkań związanych z tematem nowotworu (bo niechcący dopadnie nas skorupiak), chorego na raka „omijamy” kołem (a nuż zarazimy się raczyskiem).
Brak wiedzy na temat choroby nowotworowej i sposobów leczenia potęguje w nas strach. Wiemy tylko, że chemioterapia i radioterapia pozbawia nas włosów i wyniszcza organizm. Przy jakichkolwiek pojawiających się dolegliwościach diagnozujemy się sami, ze wskazaniem choroby nowotworowej i zbliżającym się nieuchronnym. Korzystamy z usług wszelkiego rodzaju „ szarlatanów” i cudownych leków, które nas wyleczą.
To prawda ,że ilość zachorowań z roku na rok wzrasta i rocznie umiera z tego powodu około 100 tysięcy rodaków. Nie bez winy jest tutaj cały system opieki zdrowotnej, który zniechęca do podjęcia starań o własne zdrowie. Długie kolejki do specjalistów i odległe terminy badań diagnostycznych w wielu przypadkach okazują się już zbyt spóźnione ,by można podjąć skuteczne leczenie. Miejmy nadzieję, że zapowiadane zmiany oferowane przez rząd zmienią status pacjenta onkologicznego.
W dniu 27 marca br. nasze Stowarzyszenie uczestniczyło w konferencji onkologicznej w Tarnowie pt. „Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem – prezentacja dobrych praktyk”, której organizatorami byli: Małopolski Kurator Oświaty, Wojewódzki Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie i Kierownik Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego. Podczas konferencji przeszło 100 szkół i przedszkoli otrzymało certyfikaty za systematyczne wprowadzanie w życie zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem wśród dzieci i młodzieży. Wybrane szkoły zaprezentowały bardzo ciekawe prezentacje multimedialne dotyczące podjętych działań w zakresie upowszechniania Kodeksu. Nasz powiat reprezentowały dwie szkoły: Gimnazjum Nr 2 w Olkuszu oraz Zespół Szkół Nr 1 w Bukownie, wyróżnione i nagrodzone certyfikatami. Słowa uznania i podziękowania należą się dyrekcji i nauczycielom tych szkół. Stowarzyszenie „Zielone Światło” przedstawiło podczas konferencji cele i zadania realizowanego od października 2013r. programu profilaktyki nowotworowej dla młodzieży „RACK’OWISKO”, w którym udział uczniów olkuskich szkół zamknie się na koniec roku szkolnego liczbą około 2500 osób. Mamy nadzieję , że wzorem Gimnazjum Nr 2 w Olkuszu i Zespołu Szkół Nr 1 w Bukownie wszystkie szkoły w powiecie przystąpią do systematycznego wprowadzania w życie zasad Kodeksu. Wiedza na temat chorób nowotworowych i sposobów leczenia, badania profilaktyczne, zmiana nawyków żywienia, aktywność fizyczna zmieni nastawienie społeczne i obraz tej choroby.
Pamiętajmy ,że rak we wczesnej postaci jest praktycznie w całości wyleczalny. Dlatego zachęcamy wszystkich do stosowania zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.
Tekst nadesłany przez Grzegorza Ludwiczaka