Od dwóch lat działa w naszym mieście Klub „Zielone Światło”, którego celem jest udzielanie wsparcia osobom dotkniętym chorobą nowotworową oraz ich bliskim. Klub organizuje też przedsięwzięcia kulturalne, czego przykładem jest wystawiony w czwartek 14 marca na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury multimedialny spektakl pasyjny, oparty na tekstach ks. Jana Twardowskiego.
„Teraz czas na naszą drogę krzyżową. Nas też czasem niesłusznie posądzą. Nas też dotknie cierpienie i będziemy przewracali się może więcej, niż trzy razy. Nieoczekiwany przyjaciel okaże nam pomoc. (…) Obnażą nas, pokażą wszystkim nasze wady; czas obedrze nas ze wszystkich uroków. (…) Zostanie tylko to, co w naszym życiu było miłością do Boga i do ludzi. Tego żaden grób nie zamknie, żaden kamień nie przywali” – tymi słowami wstępu do rozważań Drogi Krzyżowej ks. Jana Twardowskiego powitał gości spektaklu Grzegorz Ludwiczak, założyciel i główny organizator działań podejmowanych przez Klub „Zielone Światło”. On też recytował kolejne strofy-stacje, gdy na ekranie ukazywały się poświęcone męce Jezusa dzieła mistrzów światowego malarstwa, a z głośników płynęła muzyka W. A. Mozarta, J. S. Bacha, F. Schuberta, G. Mahlera, E. Griega oraz Vangelisa. Wybrane i przygotowane przez Jolantę Banasińską multimedialne tło stanowiło doskonałe uzupełnienie dla filozoficznych tekstów, dodatkowo wzmacniało siłę przekazu, podkreślało wymowę strof odnoszących istotę pasyjnych wydarzeń do ludzkiego życia, postaw, uczuć i do śmierci. Najistotniejszym i najtrudniejszym zarazem wyzwaniem dla twórców tego rodzaju przedstawień jest interpretacja tekstu, stanowiącego przecież podstawę i główny element składowy spektaklu. Grzegorz Ludwiczak nie uległ pokusie przesyconej patosem deklamacji, z wyczuciem akcentował fragmenty, które wymagały wzmocnienia dla lepszego ich zrozumienia przez słuchaczy, stonowaną intonacją i przemyślanymi pauzami zwracał uwagę na kluczowe słowa. Co więcej, również mimiką twarzy, zatroskaniem, surową powagą, a z rzadka także uśmiechem podkreślał klimat i przesłanie kolejnych myśli ks. Jana.

Zaduma i skupienie, malujące się na twarzach osób goszczących tego wieczoru na widowni, mogły być dla twórców spektaklu lepszą nagrodą, niż brawa, którymi obdarzeni zostali na koniec. Podziękowania wraz z upominkiem, przekazanym na ręce Grzegorza Ludwiczaka, dołączyła też dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan.

– W tych strofach odzwierciedla się los każdego z nas. Upadamy, podnosimy się, przeżywamy swoje radości i smutki, bliskość przyjaciół, ale też postawy ludzi obojętnych na nasz los. Poezja ta doskonale oddaje ideę „Zielonego Światła” – odpowiedział Grzegorz Ludwiczak pytany o motywy wyboru tekstów ks. Jana Twardowskiego na potrzeby pasyjnego spektaklu.

Olkuski Klub „Zielone Światło” powstał 16 lutego 2011 roku. Jego głównym celem jest niesienie pomocy osobom borykającym się z rakiem i jego skutkami, a także bliskim tych osób. Zadania swe Klub realizuje poprzez grupy wsparcia, warsztaty psychoonkologiczne, przedsięwzięcia promujące profilaktykę chorób nowotworowych, a także imprezy integracyjne. Obecna siedziba stowarzyszenia mieści się w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, przy ul. Fr. Nullo 29, pokój nr 37. Spotkania odbywają się w każdą środę od godz. 16.00 do 19.00.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze