Prokuratura umorzyła kolejne śledztwo dotyczące olkuskiego szpitala. Śledczy nie dopatrzyli się nieprawidłowości w sprawie umów zawieranych przez zarząd szpitala oraz w kwestii zaległości olkuskiej placówki wobec ZUS. Władze powiatu liczą jeszcze na rozpoczęcie kolejnej kontroli w Nowym Szpitalu przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Przypomnijmy, że na przełomie lipca i sierpnia ubiegłego roku Zarząd Powiatu Olkuskiego zdecydował o wystąpieniu do Prokuratury Rejonowej w Olkuszu z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze Nowego Szpitala. Ich zdaniem kierownictwo spółki mogło dopuścić się nadużyć przy zawieraniu w 2013 roku umów na usługi porządkowo-czystościowe z zewnętrznymi firmami sprzątającymi.

Zarząd szpitala mógł także nie dopełnić swoich obowiązków w kwestii odprowadzania składek ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia. W wyniku przeprowadzonej kontroli ZUS nakazał spółce Nowy Szpital w Olkuszu zapłatę ponad 2 mln 84 tys. zł.

Po przeprowadzaniu wstępnych działań prokuratura zdecydowała o umorzeniu śledztwa ze względu na brak znamion naruszenia przepisów. Decyzja ta nie kończy jednak definitywnie sprawy. Zarząd Powiatu nadal zabiega o rozpoczęcie kontroli NIK pod kątem gospodarności podejmowanych przez spółkę działań.

Zdaniem władz powiatu Nowy Szpital w Olkuszu rozpoczynając swojej działalność w 2010 r. posiadał odpowiedni potencjał administracyjny przejęty od olkuskiego ZOZ-u  i mógł samodzielnie realizować swoje zadania. Sukcesywnie wyzbywał się on jednak pozamedycznych zadań zawierając jednocześnie umowy z Grupą Nowy Szpital na ich realizację. Według starosty Pawła Piasnego, wysokość wynagrodzeń zagwarantowanych w tych umowach obciąża ponad przeciętną miarę finanse spółki, pomniejszając ty samym jej zysk,  -a co za tym idzie – uszczupla dochód powiatu.

Ze względu na mniejszościowy pakiet udziałów, powiat pozostaje bez realnego wpływu na decyzje Zarządu szpitala. Dlatego samorządowcy zwrócili się już dwukrotnie do NIK z wnioskiem o wszczęcie kontroli. Zostały one jednak odrzucone. Starostwo skierowało więc prośbę do lokalnych parlamentarzystów o wsparcie swoich działań. W sprawę postanowiła zaangażować się posłanka Agnieszka Ścigaj.

– Zawarcie umów budzi wątpliwości zarówno z racji zobowiązania się przez spółkę do zapłaty ogromnych kwot, które mogłyby być przeznaczone na działalność leczniczą Nowego Szpitala w Olkuszu, jak i sposobu doboru kontrahenta. We wszystkich umowach jest nim drugi wspólnik spółki, czyli Grupa Nowy Szpital w Szczecinie. Taki stan stwarza obawy, iż środki finansowe zamiast wykorzystania na cel leczniczy, są „odprowadzane” do wspólnika z pominięciem przepisów Kodeksu spółek handlowych – wskazuje w piśmie skierowanym do posłanki starosta Paweł Piasny.

Najwyższa Izba Kontroli realizuje przede wszystkim zadania wynikające z rocznego planu pracy oraz te, do których zobowiązała się już wcześniej. Jak możemy przeczytać w korespondencji pomiędzy posłanką i wiceprezesem NIK, w olkuskim szpitalu zostały już przeprowadzone dwie kontrole stosownych służb w zakresie podnoszonych spraw. Mowa tutaj o kontrolach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Państwowej Inspekcji Pracy. Ponadto decyzja o rozpoczęciu działań NIK uzależniona jest także od informacji udzielonych przez olkuską prokuraturę, o które zwróciła się Izba.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo więc, kiedy miałaby zacząć się kontrola NIK i czy w ogóle do niej dojdzie. A jakie jest zdanie naszych czytelników na ten temat? – zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

6
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
6 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
oburzonapiękniealapołamanyGNS Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
oburzona
oburzona

Gdzie jest poseł Osuch z PiS, dlaczego nie wspiera poslanki A Scigaj, nie dziala w obronie olkuskiego szpitala? Uaktywni się znowu tuż przed wyborami ? nic nikomu nie jest dane raz na zawsze. Ręce opadaja na tych „zarzadców”.
Prokuratura umorzyla..? jaka prokuratura? Z Krakowa, czy z Olkusza? autor móglby więcej starannosci wykazac w informowaniu ludzi. Wiemy co w Krakowie w domiarze sprawiedliwosci wyprawia sie, wiec wyrok „umorzenia” nie byłby dziwnym.

pięknie
pięknie

[quote name=”połamany”]… Starostwo skierowało więc prośbę do lokalnych parlamentarzystów o wsparcie swoich działań. W sprawę postanowiła zaangażować się posłanka Agnieszka Ścigaj…

reszty posłów nie interesuje ten temat??????????????????????????????????????????????????????????????????[/quote]
Niestety tylko posłanka Agnieszka Ścigaj próbuje wesprzeć Zarząd Powiatu w tej ważnej sprawie dla mieszkańców powiatu

ala
ala

do GNS – no faktycznie do sprzątania trzeba mieć wybitne kwalifikacje i umiejętności ……………… a tak serio to zatrudnienie bezpośrednio salowych kosztowałaby dużo mniej a byłoby czyściej w szpitalu…

połamany
połamany

Pytanie:
Zawarcie umów budzi wątpliwości zarówno z racji zobowiązania się przez spółkę do zapłaty ogromnych kwot, które mogłyby być przeznaczone na działalność leczniczą Nowego Szpitala w Olkuszu, jak i sposobu doboru kontrahenta.

Odpowiedź:
Jak możemy przeczytać w korespondencji pomiędzy posłanką i wiceprezesem NIK, w olkuskim szpitalu zostały już przeprowadzone dwie kontrole stosownych służb w zakresie podnoszonych spraw. Mowa tutaj o kontrolach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Państwowej Inspekcji Pracy.

Zdaniem NIK przepływami pieniężnymi zajmowały się ZUS i Inspekcja Pracy.

Od kiedy te instytucje zajmują się takimi tematami?????????????????????????????????????????????????

połamany
połamany

… Starostwo skierowało więc prośbę do lokalnych parlamentarzystów o wsparcie swoich działań. W sprawę postanowiła zaangażować się posłanka Agnieszka Ścigaj…

reszty posłów nie interesuje ten temat??????????????????????????????????????????????????????????????????

GNS
GNS

Oczywiście szpital mógłby mieć elektrownię i produkować sam prąd. Wszystko co nie jest działalnością medyczną powinno być wykonywane przez tych, którzy się na tym znają, robią to lepiej i taniej. I tak jest.