sds1

Z dniem 31 grudnia nastąpi likwidacja Środowiskowego Domu Samopomocy w Olkuszu. Tak zadecydowała Rada Powiatu, która niemal jednomyślnie przegłosowała projekt uchwały złożony przez Zarząd podczas ostatniej sesji w starostwie. Co dalej z osobami potrzebującymi stałej opieki? Znajdą ją w ośrodku wsparcia prowadzonym przez organizację pozarządową.

W uzasadnieniu do projektu uchwały o likwidacji ŚDS w Olkuszu czytamy, że do zadań z zakresu administracji rządowej realizowanych przez powiat, zgodnie z artykułem 20. ustawy o pomocy społecznej, należy prowadzenie ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Na podstawie w/w ustawy, organy administracji samorządowej mogą zlecić realizację tego zadania, udzielając dotacji organizacjom pozarządowym. Wybór podmiotu, który będzie realizował powyższe zadanie oraz zlecenie samego zadania, przeprowadzone zostaną na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, tj. w drodze otwartego konkursu ofert.

Aby rozpocząć procedurę zmierzającą do przekazania zadania organizacji pozarządowej od 1 stycznia 2016 roku, zasadne było podjęcie, na podstawie artykułu 12 punkt 8 litera i ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym, uchwały w sprawie likwidacji ŚDS w Olkuszu, która nastąpi z dniem 31 grudnia 2015 r.

Projekt likwidacji Środowiskowego Domu Samopomocy i przekazanie go innemu podmiotowi nie jest sprawą nową. W podobnym tonie i z podobnymi zamiarami nosili się również poprzednicy obecnego Zarządu. Z tego powodu, pracownicy placówki oraz osoby związane z działalnością ŚDS-u, założyły stowarzyszenie i stały się jego członkami.

sds2

– Jesteśmy gotowe stanąć do konkursu z dużą wiedzą, dużą kompetencją i dużą wiarą w to, że udźwigniemy to zadanie. Mamy świadomość, że ta decyzja niesie ze sobą pewne ryzyko, ale jednocześnie dostaliśmy zapewnienie od starosty Pawła Piasnego o kontynuacji zatrudnienia. Dodatkowo zdajemy sobie sprawę, że prowadzenie placówki na wzór ŚDS-u przez stowarzyszenie niesie ze sobą dużo większe możliwości jego finansowania z projektów, grantów i dofinansowań z Unii Europejskiej. Przychodzi taki czas, kiedy trzeba się wydostać spod skrzydeł starostwa i dla nas właśnie teraz jest ten czas – mówiła Ilona Muchajer-Nagawiecka, prezes Olkuskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu.

Zapał przedstawicielek stowarzyszenia jest naprawdę duży i wydaje się, że jeśli wygrają konkurs, to poradzą sobie z prowadzeniem ośrodka wsparcia dla niepełnosprawnych intelektualnie. Głos w tej sprawie zabrali również radni Józef Stach i Łukasz Kmita. Pierwszy z nich pytał o to, co się zdarzy, kiedy okaże się, że stowarzyszenie nie wygra konkursu. – Nikt na tym etapie nie może powiedzieć, kto wygra. To konkurs, zwycięży najlepsza oferta, ale obecni pracownicy ŚDS-u mogą być pewni swoich stanowisk – przyznał starosta. Paweł Piasny w odpowiedzi na pytanie radnego Kmity zaznaczył również, że przekazanie prowadzenia placówki organizacji pozarządowej to krok nie oszczędnościowy, a rozwojowy, bowiem otwiera przed nowym ośrodkiem szanse na dodatkowe pieniądze, niż tylko te, które dostaje co roku z województwa małopolskiego. Mowa tutaj o kwocie ponad pół miliona złotych. Dokładna dotacja z państwa na prowadzenie w Olkuszu takiej placówki w obecnym roku wynosi 531 090 zł. W ostatnich latach starostwo dokładało również do placówki, opłacając media. W 2015r. utrzymanie budynku będzie powiat kosztowało 31 000 zł. Od stycznia rachunki będzie już opłacała ta organizacja pozarządowa, który wygra konkurs.

Ten zostanie rozpisany na trzy lata. – Dlaczego na taki okres? Dlatego, aby zwycięzca za bardzo się nie „rozbestwił” i miał w świadomości to, że w latach następnych też będzie aplikował o te środki – zaznaczył starosta Piasny.

Po dyskusji przyszedł czas na głosowanie. Radni niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie likwidacji Środowiskowego Domu Samopomocy w Olkuszu. 20 z nich było za likwidacją, 1 wstrzymał się od głosu, a 1 w ogóle nie wziął udziału w głosowaniu. Od 1 stycznia 2016 roku nastąpi duży zwrot w funkcjonowaniu placówki. Czy na lepsze? Okaże się wkrótce.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
PXT
PXT
8 lat temu

„…Od 1 stycznia 2016 roku nastąpi duży zwrot w funkcjonowaniu placówki. Czy na lepsze? Okaże się wkrótce.”
Od 2016 nastąpi raczej bardzo duży zwrot nie tylko w tej placówce ale w każdej, bo nawet pan Jackowski powiedział, że to będzie rok wojny i tylko niepoprawny optymista może to widzieć inaczej, ale to musi być optymista wielkiego formatu co na cmentarzu zamiast krzyży widzi same plusy.

Xx
Xx
8 lat temu

A czy ta Pani muchajer Nagawiecka to żona redaktorka Nagawieckiego? Mały swiatek

@
@
8 lat temu

A co pensja pracownika SDS+ pensja nauczyciela+ pensja przedszkolanki nie przebija pensji policjantki? Jak nie, to dołożyć Domy Opieki Społecznej na Kantego i na Gwarków.

haha
haha
8 lat temu

Tylko czy Panie policjantki będą gotowe zarabiać taką pensję jak w Sds

P X T
P X T
8 lat temu

Proponuję aby obowiązki ŚDS przejęła policja. Jest tam wiele ładnych pań i panienek, które z pewnością udźwigną ten problem z powodzeniem a nawet przekażą niepełnosprawnym niezbędną wiedzę na temat bezpieczeństwa i zorganizują karaoke na miarę festiwalu sopockiego.
Panów policjantów raczej bym nie dopuszczał do tego zadania, bo jacyś nieszczęśnicy z schizofrenią mogliby na tym ucierpieć.