otwarcie uczestnicy

Przez kapryśną pogodę tegoroczne otwarcie sezonu turystycznego przesunięto o tydzień. Mimo że aura nadal nie zachwyca, to jednak w miniony weekend planów już nie zdołała pokrzyżować. Olkusz w sobotę na Zamku w Rabsztynie oficjalnie rozpoczął okres na zwiedzanie i odwiedziny tych miejsc, które świadczą o bogatej historii naszej gminy.

Zgodnie z planem, dwudniowe otwarcie sezonu rozpoczęło wciągnięcie flagi na maszt warowni. Niedługo potem wszyscy chętni wzięli udział w zwiedzaniu odnowionego skrzydła zamku średniego. Należy wiedzieć, że to miejsce mocno się zmieniło, ponieważ w wyniku wspólnych działań UMiG-u oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, najpierw zabezpieczono i wzmocniono zachowane mury części pałacowej, a później podjęto pracę na zamku górnym, gdzie docelowo powstał taras widokowy. Ostatnio natomiast wszystkie siły robotnicze skierowane zostały na zamek średni. Tam powstało przeszklone pomieszczenie, gdzie zabezpieczono posiadane relikty, które jeszcze mocniej podniosły atrakcyjność miejsca.

Wszystkim dotychczasowym inwestycjom towarzyszyły badania archeologiczne. Ujawniły one kolejne znaleziska i wniosły sporo nowego do historii rabsztyńskiej warowni. Poprawiły się także komfort i bezpieczeństwo turystów.

Pierwszemu w tym roku spacerowi po zamku przewodniczyła Agnieszka Kaczmarczyk – naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków w olkuskim magistracie. Swoją wiedzą służył też Jacek Sypień – historyk i zarazem prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”.

wciagniecie flagi

W kolejności odwiedzono Chatę Kocjana znajdującą się u podnóża „Kruczej Skały”. Ten budynek ma przypominać historię o wybitnym olkuskim konstruktorze lotniczym Antonim Kocjanie, który zasłynął jako ten, który „wygrał II wojnę światową”. W Chacie na zwiedzających czeka specjalna ekspozycja poświęcona olkuszaninowi, a przy okazji otwarcia sezonu turystycznego wyświetlano film ukazujący najważniejsze osiągnięcia tego wybitnego konstruktora.

Sobotnia wizyta w Chacie Kocjana była też okazją do przekazania przez dyrektor MOK-u Beatę Soboń na ręce burmistrza Romana Piaśnika certyfikatu wydania piątego związanego z Gminą Olkusz znaczka turystycznego. W tym miejscu warto zaznaczyć, że Olkusz znajduje się w czołówce krajowych samorządów promujących swoje atrakcje przy użyciu coraz bardziej popularnych i pożądanych przez turystów znaczków.

W Rabsztynie zaparkował również Camper Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Na wszystkich gości czekały ponadto bezpłatne foldery, mapy, ulotki oraz gadżety promujące lokalne zabytki.

W niedzielę w ramach inauguracji sezonu turystycznego można było bezpłatnie zwiedzić wszystkie olkuskie muzea. Na dzieci czekały quizy i rebusy. Klub Przewodników „Ilkussia” zagwarantował zwiedzanie bazyliki św. Andrzeja, grupa turystyczna „Amonit” zaprosiła do pieszej wycieczki po Rezerwacie Pazurek, a Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy” zorganizowała spacer śladami dawnego olkuskiego górnictwa.

Organizatorami inauguracji Sezonu Turystycznego 2017 byli: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Partnerzy akcji to: Małopolska Organizacja Turystyczna, Małopolski System Informacji Turystycznej, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, Znaczki Turystyczne sp. z o. o., Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Klub Przewodników „Ilkussia”, Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy” i sekcja modelarska LKS „Kłos” Olkusz.

zwiedzanie 1

Fot. MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Spytaj z Melsztyna
Spytaj z Melsztyna
7 lat temu

Urzędnicy oprowadzali urzędników, z zamku zrobili grobowiec, burmistrz otrzymał znaczek turystyczny, camper Małopolskiej Organizacji Turystycznej rozdawał materiały w których ani słowem nie wspominają o Olkuszu… Teraz wszyscy będą siedzieć i pobierać pensję…

WilkMistrz
WilkMistrz
7 lat temu

„W tym miejscu warto zaznaczyć, że Olkusz znajduje się w czołówce krajowych samorządów promujących swoje atrakcje przy użyciu coraz bardziej popularnych i pożądanych przez turystów znaczków”.

??? O ironio, co za pomysł.