znp1

7. listopada w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Olkuszu, z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego odbyła się uroczystość związana z obchodzonym niedawno Dniem Edukacji Narodowej. Wydarzenie połączono z setną rocznicą odzyskania Niepodległości.

– Polskich nauczycieli nie trzeba uczyć patriotyzmu. W przeszłości szkolnictwo polskie związane było z dziejami narodu i państwa polskiego. Dzisiaj kierujemy się tymi samymi ideami co nasi poprzednicy. Walczymy o dobrą, demokratyczną i egalitarną szkołę. Domagamy się, aby dobra jakość edukacji była godziwie wynagradzana – mówił do wszystkich zebranych Arkadiusz Boroń, wiceprezes ZNP Okręgu Małopolskiego.

Wspominał on także o początkach Związku sięgających 1905 roku, trudnej historii, heroicznych postaciach i tajnej nauce, kiedy krzewienie polskości było zabronione, a łamanie zakazów groziło nawet śmiercią.

– W tym uroczystym dniu życzę wszystkim zebranym, abyśmy tego wielkiego dziedzictwa naszych przodków nie zmarnowali. Nie musimy dzisiaj ponosić ofiary krwi, wystarczy, że zbudujemy mądry system edukacji, że polska szkoła w dalszym ciągu będzie należeć do najlepszych w świecie, a polski nauczyciel będzie doceniany i szanowany. Wierzę, że wspólnym wysiłkiem – nauczycieli, samorządów i rodziców – taki stan uda się osiągnąć – dodał wiceprezes Boroń.

znp2

Wzorem ubiegłych lat, po części oficjalnej na scenie pojawili się nauczyciele, którzy z rąk związkowych władz odebrali legitymacje członkowskie. Nie zabrakło również podziękowań i zasłużonych gratulacji dla tych pedagogów, którzy po wieloletniej pracy zdecydowali się przejść na emeryturę. Życzenia do nauczycieli skierowali też: Zbigniew Dworecki – wiceprezes ZNP Okręgu Śląskiego, a także Paulina Polak – Dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w Olkuszu, która przy okazji swojego wystąpienia odczytała okolicznościowy list wystosowany przez burmistrza Romana Piaśnika.

Z racji przypadającej za parę dni setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, tegorocznym obchodom Święta Edukacji Narodowej ZNP towarzyszyła niezwykła atmosfera. Już na samym wstępie Poloneza odtańczyła młodzież z Zespołu Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana, a później wykład zatytułowany „Sprawa Polska podczas I wojny światowej i wkład nauczycielstwa polskiego w odzyskanie niepodległości” wygłosił Tomasz Wilczyński – Przewodniczący Klubu Młodego Nauczyciela przy Małopolskim Okręgu ZNP.

znp3

Wykładowca zwracając się do nauczycieli wspomniał słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego, który mówił, że: „Obok pracy wojskowej, która byt nasz utrwaliła, utrwaliła swą krwią, jesteście tymi, którzy w prawdziwem odrodzeniu Polski i odrodzeniu człowieka polskiego macie największe prawo do zasługi”.

Patriotyczny klimat utrzymał się do samego końca obchodów. Zadbali o to Przemysław Kania, Tomasz Muszyński oraz Krzysztof Korzeniowski – aktorzy Teatru Zagłębia, którzy wieczór zwieńczyli koncertem pieśni patriotycznych.

Organizatorzy obchodów Dnia Edukacji Narodowej ZNP 2018 w Olkuszu: Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddziały w Olkuszu, Bukownie i Kluczach oraz Stowarzyszenie Teatralno-Literackie w Olkuszu.

znp4

{joomplu:81705}{joomplu:81729}{joomplu:81723}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze