1

W dniu 6 listopada 2018 r. uczniowie klasy 3 a 2 z Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu pod opieką pani Iwony Rams, uczestniczyli w Miejskim Ośrodku Kultury – Centrum Kultury- Dział Muzealno-Regionalny, ul. Szpitalna 32 Olkusz, w fascynujących zajęciach na temat „ Muzeum Afrykanistyczne im. dra Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł Gruszyńskiej oraz Kolekcja Sztuki i Malarstwa Czarnej Afryki im. prof. dr hab. Anny i Leona Kubarskich w literaturze”, prowadzonych przez pana Tomasza Szygulskiego – pracownika MOK, historyka, fotografa i podróżnika.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, na podstawie Porozumienia o współpracy zawartego pomiędzy Panią Aldoną Nowicką – Dyrektorem ZS Nr 1 w Olkuszu a Panią Beatą Soboń – Dyrektorem MOK w Olkuszu, w ramach realizacji przez ZS Nr 1 w Olkuszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

3

Klasę 3 a 2 wraz z opiekunem serdecznie powitała pani Agnieszka – Kluczewska. Uczniowie poznawali niezwykle interesujące książki dra Bogdana Szczygła m. in. „Maska z Niama-Niama”, „Rubikon czarnych dziewcząt”, „Tubib wśród nomadów”, „Nieprzespany sen Afryki”, „Mnisi w szafranowych szatach”(straszliwe memento o zbrodniach ludobójstwa w Kambodży w latach 1975-79), „Tajemnicze oblicza Afryki”, „Maski bogowie firmament” . Młodzież zwracała uwagę na delikatny i łagodny styl pisania Autora, jakim opisywał kulturę ludów Afryki i Azji. Uczniowie podkreślali także inną perspektywę myślenia plemion afrykańskich w porównaniu z europejskimi priorytetami.

2

Podczas warsztatów prowadzonych przez pana Tomasza Szygulskiego z niezwykłą pasją, w sposób niezwykle atrakcyjny i nawiązujący świetny kontakt z młodzieżą, uczniowie dowiedzieli się wielu informacji i ekscytujacych ciekawostek dotyczących wierzeń i obyczajów ludów Afryki, jak również medycyny, chorób tropikalnych oraz bezsilności wobec krzywdy i zła. W trakcie warsztatów uczniowie zwiedzili także Muzeum Afrykanistyczne, gdzie naocznie zetknęłi się z „żywą kulturą afrykańską” w postaci niespotykanych nigdzie indziej eksponatów. Organizatorem wyjścia ze strony ZS Nr 1 była pani Iwona Rams.

ZS Nr 1 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze