swieto niepodleglosci1

„Ziemia, po której chodzisz była marzeniem tych, którzy odeszli za młodzi” – Święto Niepodległości i dzień otwarty w Gimnazjum Nr 1 w Olkuszu – 4 listopada 2014 r.

 

Obchody tegorocznego Święta Niepodległości miały przypomnieć, że niepodległość nigdy nie była Polakom dana raz na zawsze. Spektakl przygotowany przez klasy 1a i 2a był hołdem dla chłopców i dziewcząt, którzy walcząc w powstaniu warszawskim „odeszli za młodzi”. Poetycka narracja i muzyczna opowieść wprowadziły widzów kolejno w atmosferę młodzieńczego entuzjazmu towarzyszącego wybuchowi powstania, tragedii osamotnienia w obliczu śmierci i żalu po tych, ” którym los nie pomógł wrócić z leśnych dróg, gdy kwitły bzy”. Poruszające interpretacje solistów (Aleksandry Radko „Warszawo ma”, „Orzeł Biały” oraz Krzysztofa Kiełtyki „Dziś idę walczyć mamo”) i 55-osobowego chóru, w aranżacji pani Martyny Smaruj, publiczność nagrodziła owacją na stojąco.

Przedstawienie obejrzeli nie tylko uczniowie szkoły, ale także licznie przybyli rodzice, z których wielu nie kryło wzruszenia widząc skupienie, powagę i dojrzałość swoich dzieci na scenie. Dzieci, które w biało-czerwonych opaskach, w mundurach i wojskowych czapkach, przypomniały nie tylko „tych, których nie ma”, ale także jak wspaniałym darem jest wolność i pokój.

 

swieto niepodleglosci2
Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Kaszewska i Ewa Hołaj-Dryńska
Aranżacja muzyczna: Martyna Smaruj
Scenografia: Joanna Jurkiewicz, Gabriela Leisner, Marzena Pałka

Uzupełnieniem tej wzruszającej lekcji historii była wizyta Klubu Historycznego imienia Armii Krajowej działającego przy IV LO w Olkuszu. Spotkanie zainicjowane przez absolwentkę naszego Gimnazjum Aleksandrę Pałkę w sposób poglądowy przybliżyło gimnazjalistom czasy, w których mundur i broń były chlebem powszednim.

Działacze Klubu na czele z Konradem Kuligiem, przybyli do naszej w strojach wojskowych: z epoki II wojny światowej i czasów żołnierzy wyklętych. Prezentowali repliki i oryginały sprzętu wojskowego. Wyjaśniali, dlaczego karabin maszynowy MP („empi”) często się zacinał (inaczej niż w pieśni „Pierwszy sierpień”). Młodzież mogła przeładować broń, przymierzyć mundury, żołnierskie buty, usłyszeć odgłos wystrzału. Wszystko opatrzone fachowym komentarzem i ciekawostkami dotyczącymi nie tylko wojny, ale także mody w tamtych czasach.

Gimnazjum Nr 1 w Olkuszu

swieto niepodleglosci

swieto niepodleglosci3

swieto niepodleglosci4

swieto niepodleglosci5

swieto niepodleglosci6

swieto niepodleglosci8

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze