dni olkusza 2018

W ostatni weekend maja na olkuskim rynku odbędzie się Święto Srebra – Dni Olkusza 2019. W programie przewidziano moc atrakcji, a gwiazdami tegorocznych Dni Olkusza będą: zespół PECTUS, Blue Café oraz Kuba Molęda. Wśród atrakcji towarzyszących znalazły się m.in. występy lokalnych artystów, korowód ulicami miasta, jarmark produktów rękodzielniczych i lokalnych oraz silent party.

 – Gorąco zapraszam wszystkich mieszkańców oraz gości Srebrnego Miasta na Dni Olkusza. Chcemy, by było to święto dla wszystkich, dlatego zaplanowaliśmy atrakcje, przy których mile spędzą czas zarówno starsi, jak i młodsi amatorzy zabawy na wolnym powietrzu. Serdecznie dziękuję w tym miejscu sponsorom Święta Srebra, których wsparcie sprawia, że olkuski rynek znów zatętni życiem – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Na ulicy Krakowskiej na stoiskach Jarmarku Rękodzieła i Produktów Lokalnych będzie można zdobyć m.in. ręcznie robioną biżuterię, ozdoby oraz zabawki. Nie zabraknie również dobrego jedzenia, regionalnych przysmaków oraz tego, co uwielbiają najmłodsi, czyli wesołego miasteczka. W Mobilnym Punkcie Informacji Turystycznej będzie można poznać ciekawostki związane z Olkuszem, wziąć udział w konkursie i otrzymać bezpłatne materiały promocyjne. Jak co roku obchodom Święta Srebra towarzyszyć będą stoiska gastronomiczne, pokaz sztucznych ogni i wielu innych atrakcji oraz imprez towarzyszących.

Program – sobota

W sobotę o godz. 12. 30 ulicami Olkusza przejdzie kolorowy korowód, a jego reprezentanci odbiorą klucze do miasta z rąk burmistrza Romana Piaśnika. Dni Olkusza to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania się na profesjonalnej scenie młodych artystów z olkuskich szkół stowarzyszeń, ognisk muzycznych, a także lokalnych zespołów muzycznych. I tak w sobotę na scenie zaprezentują się: Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta, Szkoła Podstawowa Nr 4, Szkoła Podstawowa w Kosmolowie, Szkoła Podstawowa Nr 10, Szkoła Podstawowa Nr 6, Publiczna Szkoła Podstawowa w Witeradowie, Klub Sportowy Flika, Ognisko Muzyczne „Żaczek”, I Liceum Ogólnokształcące. W programach artystycznych nie zabraknie pokazów tanecznych oraz wokalnych popisów.

Ponadto wystąpią: Mariusz Sławkowski – koncert gitarowy, Zespół rockowy „THE ROAD TRIP oraz wokalistki MOK Olkusz.

O godzinie 20:30 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru – zespół „PECTUS”. Powstał on wiosną 2005 roku w Rzeszowie. Pierwszym wielkim przebojem zespołu był utwór, „To, co chciałbym Ci dać”. W 2006 roku zdobyli Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival”. Rok później PECTUS został finalistą 44. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej „Debiuty” Opole 2007. W sierpniu 2008 roku na Festiwalu w Sopocie publiczność nagrodziła PECTUS SŁOWIKIEM PUBLICZNOŚCI. Rok 2009 przyniósł zespołowi kolejne niespodzianki.
W czerwcu, podczas Opolskiego Festiwalu w konkursie Premier, PECTUS otrzymuje Brązową Premierę za piosenkę „Życie na dystans” oraz Super Jedynkę w kategorii Debiut Roku. W 2011 roku zmienił się skład zespołu. Tomasz Szczepanik zaprosił do współpracy trójkę młodszych braci; Marka, Mateusza i Macieja. Następne lata przynosły kolejne nagrody:

SuperJedynka w kategorii „SuperZespół” 2013 (Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu)
SuperJedynka w kategorii „SuperWystęp” 2013 (Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu)
ZŁOTA PŁYTA za album „Siła Braci” 2013
ZŁOTA PŁYTA za album „Muzyka z Serca” Kalendarz Dżentelmeni 2014
ZŁOTA PŁYTA za album „Kobiety” 2016
Na przestrzeni lat zespół wydał kolejno albumy:

2009 „PECTUS”, QL MUSIC
2010 „STOS PRAW”, QL MUSIC
2013 „SIŁA BRACI” SONY MUSIC POLSKA
2015 „KOBIETY” GRASH MUSIC
2016 ‚KOLĘDY PRZY KOMINIE” GRASH MUSIC
2018 „PECTUS AKUSTYCZNIE” GRASH MUSIC/POLSKIE RADIO SA.
Na zakończenie sobotniego wieczoru ok godziny 22.00 organizatorzy zapraszają na SILEN PARTY, czyli wyśmienitą cichą zabawę na olkuskim rynku.

Program – niedziela

W niedzielne popołudnie od godziny 13:00 czekać będą kolejne prezentacje młodych, utalentowanych artystów. Tym razem na scenie zaprezentują się: Olkuska Szkółka Baletowa, IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, Stowarzyszenie Wszyscy dla Wszystkich, Zespół Szkolno-Przedszkolny Integracyjny Nr 1 – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Olkuszu, Ognisko Muzyczne DodiArt, Szkoła Tańca Wena, Zespół rockowy ACJATON oraz wokalistki MOK w Olkuszu.

O godzinie 19:00 na scenie pojawi się Kuba Molęda. Ten – pochodzący z Olkusza – piosenkarz i kompozytor znany jest przede wszystkim z pop-rockowego zespołu L.O.27, teatrów Roma oraz Rampa oraz musicalowych ról, m. in. w „Tańcu Wampirów” Romana Polańskiego. Prowadził również program młodzieżowy „Mogę wszystko” w TVP 2 i dubbingował postacie z filmów animowanych wytwórni Walta Disneya. Kuba jest niezwykle sympatycznym, zawsze uśmiechniętym i pamiętającym o swym rodzinnym mieście człowiekiem. Wraz z bratem Maciejem tworzył zespół Mollęda. W 2007 roku duet wystąpił z piosenką „No Second Chance” w koncercie Piosenka dla Europy 2007, będącym krajowymi eliminacjami do 52. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Jesienią 2014 roku uczestniczył w drugiej edycji programu ”Twoja twarz brzmi znajomo”, emitowanego w telewizji Polsat. 18 sierpnia 2017 roku zaśpiewał podczas TOP of the TOP Festival w Sopocie. W Olkuszu ostatni raz gościliśmy Kubę w 2016 roku. Teraz Kuba pojawi się podczas Dni Olkusza jako Gwiazda Srebrnego Grodu.

Wreszcie, o godzinie 20:30, na scenie zaprezentuje się główna atrakcja niedzielnego zespołu. Blue Café – polski zespół muzyczny, założony w 1998 roku w Łodzi przez Pawła Rurak-Sokala. Wykonuje on muzykę pop z elementami acid jazzu, funky, soulu i rytmów latynoskich. Trzon zespołu stanowią: Paweł Rurak Sokal – kompozycje, instrumenty klawiszowe, gitara, Dominika Gawęda – wokal, teksty, Sebastian Kasprowicz oraz współpracujący na stałe z zespołem: Michał Grott, Piotr Kolasa i Wojtek Miecznikowski.

Blue Café to niekwestionowana gwiazda polskiej sceny muzycznej oraz laureaci wielu prestiżowych nagród, a najważniejsze z nich to m.in.:

Fryderyk w kategorii Nowa Twarz Roku 2001,
Nagrodę Jury oraz SuperJedynka w kategorii Płyta Roku z Muzyką Taneczną (KFPP Opole 2003)
SuperJedynka w kategorii Płyta Roku z Muzyką Taneczną. (KFPP Opole 2004)
SuperJedynka w kategorii SuperZespół (KFPP Opole 2012)
W 2013 roku zespół świętował 15-lecie istnienia na scenie muzycznej i zdobywał kolejne nagrody:

SuperNagroda plebiscytu SuperJedynki dla najczęściej nagradzanych w plebiscycie (KFPP Opole 2012)
SuperJedynka w kategorii SuperShow (KFPP Opole 2015)
W 2016 roku podczas Sopot Polsat SuperHit Festiwal 2016 utwór “Zapamiętaj” znalazł się w gronie najpopularniejszych utworów roku 2016 w koncercie “Radiowy Przebój Roku”
Na zakończenie Święta Srebra – Dni Olkusza 2019, tradycyjnie około godziny 22:00, odbędzie się pokaz sztucznych ogni.

Organizatorami Święta Srebra Dni Olkusza 2019 są burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Przegląd Olkuski oraz Kurier Olkuski.

UMiG Olkusz

dni olkusza 2019

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o