2

Materiał wyborczy sfinansowany przez KWW Kukiz’15
Szanowni Państwo, Drodzy Olkuszanie. Jestem młodym, energicznym i odważnym kandydatem. Nie boje się radykalnych zmian. To co wyróżnia mnie na tle innych kandydatów, to fakt, że kluczowe dla mnie jest zawsze zdanie mieszkańców. W mojej ocenie, radnych w Olkuszu nie jest dwudziestu jeden wybrańców, lecz pięćdziesiąt tysięcy. Wszyscy mieszkańcy gminy. Będę liczył się z Państwa zdaniem i pytał o Wasze opinie.

Gwarantuję, że podczas mojej kadencji raz w roku będzie odbywało się referendum, które będzie dla mnie najlepszą informacją zwrotną na temat tego, jakie są Państwa oczekiwania. Najistotniejsza i obligatoryjna jest dla mnie wiadomość na co chcecie Państwo wydawać swoje własne pieniądze, które łożycie w postaci podatków na rzecz naszego wspólnego dobra. Urodziłem się i wychowałem w Olkuszu. Wierzę w rozwój miasta, które kocham. Olkusz potrzebuje wykorzystania swojego znakomitego położenia pomiędzy Krakowem a aglomeracją śląską, musimy skorzystać z szansy, jaką daje położenie przy magistrali kolejowej łączącej Azję z Europą (szerokie tory) oraz uwolnić potencjał jaki mają nasi mieszkańcy. Do tego potrzeba jednak prawdziwej zmiany, nowoczesnego i efektywnego zarządzania gminą. Olkusz musi zacząć wykorzystywać swoje atuty. Potrzeba wdrożenia prawdziwej polityki proinwestycyjnej. Uważam że jestem jedynym kandydatem który ma w taki sposób zorientowany plan oraz odwagę do jego realizacji.

1

Sam wiem jak wielkim problemem jest emigracja Olkuszan, bo większość moich przyjaciół z liceum była zmuszona opuścić Olkusz, często wyjeżdżając nie tylko do innych miast, ale również za granicę. Bardzo smuci mnie fakt, że w tym momencie Olkusz nie jest miastem przyjaznym dla młodych ludzi.

Nasze miasto posiada również niemałe problemy z budownictwem mieszkaniowym. Praktycznie brakuje w tym zakresie nowych inwestycji, co powoduje, że lokatorzy zmuszeni są płacić wygórowane ceny najmu, co szczególnie dla młodych ludzi oraz seniorów stanowi nie lada wyzwanie. Aby się to zmieniło, musimy znaleźć inwestorów, którzy skłonni będą zainwestować swoje pieniądze na lokalnym rynku. Oprócz pobudzenia sfery mieszkaniowej, zaowocuje to także zwiększeniem ilości miejsc pracy, przypływem kapitału, a także większą rozmaitością wyboru usług dla konsumentów. Ciężar odpowiedzialności za realizację tego planu spoczywać będzie tylko i wyłącznie na mnie, jako na przyszłym włodarzu miasta. Niezbędnym będzie przygotowanie obszarów inwestycyjnych wraz z uzbrojeniem terenów oraz mocna zachęta dla przyszłych inwestorów poprzez radykalne obniżki podatków.

Powiedzmy sobie szczerze, bez realnej zachęty ekonomicznej i wykorzystania maksimum możliwości nikt nie będzie chciał tutaj zainwestować. Nadal będziemy trwać jako sypialnia Krakowa. Udało się w Niepołomicach, udało się w Wolbromiu, dlaczego nie mogłoby udać się w Olkuszu? Wartym podkreślenia jest w mojej ocenie fakt, że mówiąc o inwestycjach, nie mam na myśli budowy Aquaparków, czy zwiększania miejsc pracy w urzędach, bo to nie jest rozwianie naszych problemów. Dlatego tak kluczowe jest wdrożenie prawdziwej, realnej polityki proinwestycyjnej. Takiej, która zaowocuje nowymi miejscami pracy i jednocześnie zwiększy wpływy budżetowe miasta, zarówno w zakresie podatków od nieruchomości oraz dochodowych.

3

W Olkuszu palącą potrzebą jest budowa nowych miejsc parkingowych. Pokusiłbym się także o stwierdzenie, że Olkusz wymaga wielopoziomowego parkingu z prawdziwego zdarzenia, na który jest miejsce oraz gotowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to ogromnie kosztowna inwestycja, uważam jednak, że może okazać się niezbędną w dłuższej perspektywie czasowej. Taka inwestycja musi zostać zrealizowana przy jak najmniejszym obciążeniu budżetu miasta i maksymalnym wykorzystaniu partnerstwa publiczno-prywatnego. Kluczowa jest także budowa północnej obwodnicy Olkusza, która wycofa ruch tranzytowy z miasta. Jest to jednak rozwiązanie ponadgminne, ale na naszych jako gminy barkach spoczywa konieczność promowania i nagłaśniania ważkości takiego projektu. Warto również na obecnym etapie rozpocząć poważną dyskusję na temat budowy nowej, alternatywnej drogi z Olkusza do Krakowa. Zdaję sobie sprawę, że nie powstanie ona wcześniej niż za 10 – 15 lat. Problemem tutaj jest skomplikowany proces tworzenia takiej inwestycji. W dłuższej perspektywie czasowej inwestycja ta będzie jednakowoż konieczna. Każdy kto podróżuje busem z Olkusza do Krakowa wie, z jakim wyzwaniem musi się zmierzyć. Większość mieszkańców odnosi wrażenie jakby Kraków odwracał się do nas plecami i wypychał nas poza granice województwa Małopolskiego w stronę Śląska. W Olkuszu jestem zwolennikiem zrównoważonego transportu, musimy wdrążać nowoczesne rozwiązania, takie jak zielona fala, stopery oraz ergonomiczna przebudowa przejść dla pieszych i skrzyżowań. Jestem również gorącym zwolennikiem budowy o ścieżek rowerowych w mieście dla mieszkańców chętnych korzystać z tego rodzaju transportu. Zdaję sobie sprawę, że jednym z największych wyzwań będzie połączenie obydwu części miasta i złączenie ich w całość. W środku miasta mamy ogromny obszar poprzemysłowy dawnej fabryki OFNE, który dzieli miasto na dwa osobne byty. Stanowi to problem dla wielu mieszkańców osiedli oraz centrum, bowiem mają oni do dyspozycji zaledwie kilka miejsc, w których mogą przedostać się z jednej części miasta na drugą. Konieczne będzie rozważenie nowych rozwiązań infrastrukturalnych, ułatwiających im przejście.

Szczególne znaczenie mają dla mnie finanse miasta. W pierwszej kolejności przeprowadzę więc audyt wydatków jednostek miejskich oraz miejskich spółek. Rozpocznę także zmiany w zakresie podatków oraz opłat lokalnych. Jestem zwolennikiem ich zdecydowanego obniżenia, bo to w dłuższej perspektywie prowadzi do zwiększania wpływów do budżetu miasta, a co za tym idzie dochodów gminy. Równolegle rozpocznę wdrażanie zmian prawnych oraz organizacyjnych umożliwiających wdrożenie wspominanego programu proinwestycyjnego.

4

W kwestii problemu smogu, jako zwolennik nowoczesnych, efektywnych i ekonomicznych rozwiązań, proponuję poddać pod rozwagę innowacyjne rozwiązanie, opracowane przez inżynierów Politechniki Śląskiej. Mówię o elektrofiltrach na kominy. Obecnie wymieniamy kotły, które poprzez nowoczesne procesy spalania są oczywiście dobre, jednakże kosztowne. Uczestniczyłem w wielu konferencjach dotyczących problemu smogu i to zagadnienie nie jest mi obce. Warto by było zwrócić uwagę na elektrofiltry, jako rozwiązanie tańsze oraz przynoszące znakomite efekty. Wierzę w polską myśl technologiczną i korzyści, jakie moglibyśmy osiągnąć z jej wykorzystania. Olkusz, podobnie jak Kraków, ze względu na ukształtowanie terenu boryka się z problemem smogu szczególnie w okresie grzewczym. Elektrofiltry kominowe mogłyby znacząco obniżyć zawartość szkodliwych pyłów, które zmuszeni jesteśmy wdychać.

Szanowni Państwo, 21 października wiele w naszym mieście może się zmienić. Dlatego zachęcam wszystkich Państwa, do wzięcia udziału w wyborach i podjęcia mądrej i przemyślanej decyzji.

Z wyrazami szacunku,

Kandydat na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz
Miłosz Pałka

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
luf
luf
5 lat temu

nie moge patrzec na ciebie dorobkiewiczu

Rzecorzeja?
Rzecorzeja?
5 lat temu

Chłopie.Piszesz,że nie jesteś jak inni.Ale pozowane zdjęcie mówi samo za ciebie.Niczym się nie różnisz od innych.A te referenda co proponujesz,wiesz jakie są koszty referendum?Chyba nie wiesz,zatrudnić sztab ludzi do organizacji,lokale wyborcze itd.Nie wiem jakich masz sztabowców,ale ja bym ich wywalił,na minę cię wprowadzają.Kotły do wymiany?Wszyscy o tym trąbią.Ale Panią Genowefę co jest na rencie interesuje kto za tą wymianę zapłaci,zapłacisz.Ścieżki rowerowe,parkingi podziemne?Na pewno z Olkusza kandydujesz?Ludzie tu mają inne problemy,dziurawa droga na Słowikach czy mało miejsc parkingowych na Os.Młodych.Politechnika Śląska nie rozwiąże problemów mieszkańców Olkusza niestety,jeśli o to ci chodziło