W wielu miastach Polski trwa akcja pobierania komórek macierzystych od zdrowych dawców, którzy spełniają określone warunki, by ich krew mogła pomóc w leczeniu białaczki i chłoniaków złośliwych. Wierzymy, że Olkuszanie włączą się aktywnie w tę akcję niosąc tym samym dar życia, jakim jest własna krew.
Chcesz i możesz zostać dawcą szpiku kostnego !? Rejestracja w banku szpiku zajmuje tylko chwilę. Sama procedura rejestracji i pobrania materiału jest bardzo prosta. Należy wypełnić stosowny formularz i pobrać wymaz z wewnętrznej części policzka za pomocą specjalistycznej pałeczki. Osoba rejestrowana nie ponosi żadnych związanych z tym kosztów, nie są potrzebne żadne wcześniejsze badania. Każdy, kto odda próbkę zostaje umieszczony w rejestrze potencjalnych dawców szpiku. Dane osobowe dawcy są poufne.
Proces rejestracyjny trwa około 3-4 miesięcy.
Stowarzyszenie „Zielone Światło” zaprasza każdego, kto chce i może wziąć udział w tej szczytnej akcji, w dniach 20.06 – 22.06.2014r. do Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, ul. Fr. Nullo, sala nr 20.
Tam, w godzinach 14.00 -18.00 nasi wolontariusze będą pomagać przy rejestracji i poborze wymazu.
Ważne dla potencjalnych dawców :
- Dawstwo szpiku jest honorowe. Rejestracja i pobór komórek NIC nie kosztuje dawcę
- Do rejestru zapisujemy zdrowych ludzi w wieku 18 – 55 lat, blisko co 70 kandydat zostaje dawcą.
- Oddanie szpiku nie zagraża zdrowiu, bo szpik szybko się regeneruje (7-14 dni).
- Wystarczy przyjść na akcję , podczas której wypełniamy krótki formularz, a następnie zostaje nam pobrany wymaz z błony śluzowej, z którego zostaną wykonane badania antygenów zgodności tkankowej HLA.
- Kiedyś, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, Dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest Pacjent, któremu być może można uratować życie.
- Dane antygenowe kandydata na dawcę wprowadzane są do komputerowej bazy danych i przesyłane do światowego rejestru dawców BMDW. Odtąd dane te są dostępne w trakcie poszukiwania dawcy dla dowolnego chorego na świecie.
- W ciągu 5 lat działalności w Polsce Fundacji DKMS udało się zarejestrować ponad 400 tysięcy potencjalnych Dawców.
Szpik pobiera się na 2 sposoby:
- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (z jednej ręki) po uprzednim podaniu dawcy czynnika wzrostu.
- z talerza kości biodrowej – pobranie odbywa się w znieczuleniu ogólnym tak, że dawca nie odczuwa bólu, a na ciele nie pozostają widoczne żadne trwałe ślady.
Wybór metody pobrania następuje po uzgodnieniu z dawcą.
I Ty możesz uratować komuś życie!
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI
Stowarzyszenie „Zielone Światło”