Zespół Szkół nr 4

Przez dwa dni gimnazjaliści z całego powiatu olkuskiego odwiedzali pierwsze „Targi zawodoznawcze” zorganizowane przez olkuski Powiatowy Urząd Pracy w budynku Zespołu Szkół nr 1. Swoje stoiska zaprezentowało dziesięć szkół ponadgimnazjalnych i dwie placówki kształcenia pozaszkolnego. Targi miały  pomóc gimnazjalistom w wyborze szkoły, w której będą się uczyć przez kolejnych kilka lat. Odwiedzający targi mogli zapytać swoich starszych kolegów i nauczycieli o profile klas, działalność i osiągnięcia szkoły.

Szczególnie ciekawe stanowiska miały szkoły zawodowe, które z roku na rok mają coraz atrakcyjniejszą ofertę kształcenia młodych ludzi. – Nie jestem w dalszym ciągu zdecydowana, jaki profil wybiorę, dlatego mam nadzieję, że te targi pomogą mi w podjęciu decyzji. Odwiedziłam już szkoły, które mnie interesowały, ale dalej nie wiem, która podoba mi się najbardziej. Wiem na pewno, że chcę iść do technikum – mówi Martyna, gimnazjalistka z Olkusza. A czasu nie zostało już wiele. Uczniowie liceów i techników odpowiadali na wszystkie pytania zainteresowanych gimnazjalistów. Ich odpowiedzi były ważne, bo poparte osobistym doświadczeniem. Zespół  Szkół w Bukownie

– Zawsze podobało mi się fryzjerstwo, więc od razu wiedziałam, jaką szkołę chcę wybrać. Mamy dużo zajęć praktycznych, można też odbyć praktyki w zakładach fryzjerskich – opowiada Angelika Gajosińska, uczennica Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu. Jej koleżanka Sylwia Skotniczna zauważa, że jest to dobry wybór dla tych, którzy chcieliby później kształcić się w dziedzinie kosmetologii albo wizażu. Ze znalezieniem pracy też nie ma większego problemu. Podobne zdanie mają uczniowie Zespołu Szkół w Bukownie, czyli tzw. Skałki. – Po skończeniu szkoły zawsze znajdziemy pracę. Możliwości jest bardzo wiele, bo jest coraz więcej restauracji, hoteli i kawiarni. Można też założyć własną firmę – przekonują Grzegorz Steckiewicz i Radek Czopek. – Poza tym na Skałce nikt nie chodzi głodny – dodają pół żartem, pół serio. Różnorodna oferta jest też w Mechaniku. Coś dla siebie powinni znaleźć i gimnazjaliści, i gimnazjalistki. Wszyscy chętni mogli pooglądać też zaplecze naukowe gospodarza targów, bo szkoła zorganizowała równocześnie dzień otwarty. Swoją ofertę naukową na targach prezentowały też licea.

Świerk papieski– Zorganizowaliśmy te targi, bo zdajemy sobie sprawę, że wybór szkoły dla młodego człowieka jest wyborem ważnym, ale jednocześnie trudnym. W jednym miejscu można porównać oferty wszystkich szkół. A trzeba przyznać, że wybór jest duży – komentuje Małgorzata Adamczyk-Kurzak, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy. Zauważa, że młodzież w tym wieku najczęściej nie ma jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość i pomysłu na swoją ścieżkę zawodową. A wybór szkoły ponadgimnazjalnej w znacznej mierze ją determinuje. Jedno, co jest pewne, to to, że przy wyborze szkoły i profilu klasy należy się kierować swoimi zainteresowaniami, a nie tym, gdzie idą rówieśnicy. – Środowisko ma ogromny wpływ na wybór szkoły. Często najważniejszy – dodaje dyrektorka PUP. Co nie zawsze dobrze się kończy. Wszyscy niezdecydowani mogli skorzystać z porad doradców zawodowych z Urzędu Pracy.

Zanim gimnazjaliści przystąpili do zwiedzania stoisk, uroczyście uczczono 90. rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II. Przy tej okazji Nadleśnictwo Olkusz przekazało Zespołowi Szkół nr 1 świerka papieskiego, który wyrósł z nasionka poświęconego przez Benedykta XVI.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze