aaa teatr6

W ostatnich dniach w auli Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Francesco Nullo odbyła się uroczysta gala poświęcona Towarzystwu Kultury Teatralnej, które na ziemi olkuskiej działa nieprzerwanie od dziesięciu lat. Ta okrągła rocznica była okazją nie tylko do corocznych podsumowań i prezentacji osiągnięć, ale także niepowtarzalną szansą na przyjrzenie się tej działalności z bliska. Wszak dziesięć lat to sporo czasu, a działalność kulturalna od zawsze zmagała się i ciągle zmaga  z różnego typu problemami. Ozdobą gali był spektakl teatralny „Skąpiec”, który przedstawili członkowie TKT Olkusz. Jubileusz był także okazją do rozstrzygnięcia konkursu dla młodzieży szkolnej na najlepszą recenzję teatralną.

– Walcząc z rutyną codzienności i niszowymi programami w mass mediach, Towarzystwo Kultury Teatralnej przez kilkanaście lat swojej artystycznej i animacyjnej działalności stworzyło wokół siebie unikalną atmosferę, gdzie elementy tradycji lokalnej ujawniają swój potencjał w kontekście pytań i potrzeb współczesności. Działania w obszarze niematerialnego dziedzictwa kultury połączone z animacją i edukacją teatralną regionu, przyczyniły się do powstania nowego tworu z dziedziny kulturalnej. Powstało środowisko ożywiane obecnością teatru, który wywołuje dialog, łączy pokolenia, a także wspomaga integrację społeczności lokalnej – mówi opiekun olkuskiej grupy TKT, polonistka Anna Hajduła.

Małopolski Odział TKT w Olkuszu od 2004 roku posiadający status organizacji pożytku publicznego. Jest pierwszym stowarzyszeniem na terenie miasta i powiatu, które łączy teatr z innymi sztukami, poszukuje nowych bodźców do twórczości i dla samego istnienia teatru, czyniąc to regularnie – w odróżnieniu od innych organizacji zajmujących się okazjonalnie działalnością parateatralną. 

Stowarzyszenie TKT nie otrzymuje stałych dotacji – środki na działalność statutową pozyskuje z małych grantów i projektów Urzędu Miasta, ze Starostwa Powiatowego oraz od sponsorów. Zarząd pracuje społecznie, przeznaczając swój cenny czas poza pracą zawodową na wychowanie przez teatr i dla teatru. Stowarzyszenie, mimo licznych problemów, ma powody do zadowolenia. Udaje się mu bowiem skutecznie przekonywać animatorów i miłośników sceny teatralnej, że warto upowszechniać kulturę teatralną nie tylko wśród młodzieży. Bo jak to się przyjęło w środowisku – teatr to klucz do poznawania osobowości człowieka.

– W czasach postępującej wulgaryzacji języka, każdy kontakt z niewynaturzonym słowem ojczystym ma niebagatelne znaczenie. To umożliwia właśnie teatr. Seneka mówił: „Jak sztuka w teatrze, tak życie. Nie ważne jak długo trwa, ale jak jest zagrana”. Słowa te przedstawiają sens, znaczenie, a przede wszystkim rolę i oddziaływanie teatru w życiu każdego człowieka – dodaje Anna Hajduła.

Świętowanie okrągłej rocznicy teatralnej działalności rozpoczęły Justyna Rydzyk i Katarzyna Majka, które na scenie swoim wokalem wprowadziły widownię w atmosferę kolejnego punktu gali. A była nim sztuka zatytułowana „Skąpiec”, której twórcą jest Molier. Po prezentacji teatralnej przygotowanej przez podopiecznych aktora Przemysława Kani nadszedł czas na podziękowania, listy gratulacyjne płynące od samego Małopolskiego Kuratora Oświaty, czy Dyrektor olkuskiego Oddziału TKT Ewy Zielińskiej, a także nagrodzenie autorów najlepszych prac biorących udział w corocznym (już jedenastym z kolei) konkursie na recenzję teatralną. Oprócz wyróżnionych uczniów, honory odebrali także nauczyciele. Na zakończenie gali, młodzież oraz wszyscy zaproszeni goście mieli możliwość wzięcia udziału w wykładzie poprowadzonym przez Annę Dziok, dotyczącym szeroko rozumianej kultury języka, połączonym z konkursami dla słuchaczy.

aaa teatr9

aaa teatr8

aaa teatr7

aaa teatr5

aaa teatr4

aaa teatr3

aaa teatr2

aaa teatr1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze