bo 2019

21 zadań mają do wyboru mieszkańcy Bukowna w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie potrwa do 7 kwietnia.

W tym roku mieszkańcy zgłosili 22 propozycje. Zgłoszone zadania pod względem formalnym i merytorycznym oceniła powołana przez burmistrza komisja. W rezultacie do głosowania trafiło 21 wniosków.

Każdy mieszkaniec Bukowna, który ma skończone lub skończy w tym roku 16 lat, może zagłosować na jedno zadanie okręgowe (w okręgu, w którym mieszka) i na jedno zadanie ogólnomiejskie.

Głosować można pisemnie (na karcie do głosowania dostępnej w budynku Urzędu Miejskiego w Bukownie, Biuro Podawcze (parter) w godzinach pracy urzędu) lub elektronicznie na formularzu interaktywnym za pośrednictwem portalu www.bukowno.budzet-obywatelski.org 

Do wyboru są cztery zadania ogólnomiejskie:
„W bajkowym Bukownie” – projekt wsparcia skierowany do rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością z miasta Bukowno przy współpracy Miejskiej Biblioteki.
Cykl spotkań terapeutyczno – aktywizujących. Dodatkowo planuje się utworzenie kina plenerowego oraz zorganizowanie dla miszkańców konferencji szkoleniowej „Poznaj mnie i moje zachowania”. Projekt ma na celu integrację dzieci niepełnosprawnych z rówieśnikami w formie wspólnych spotkań i zabaw. 

„Wakacyjne kino plenerowe w Bukownie”
Projekt obejmuje realizację 10. darmowych pokazów filmowych na placu przed urzędem miasta oraz na stadionie miejskim w Bukownie. Celem projektu jest integracja mieszkańców oraz zapewnienie interesującej, cyklicznej atrakcji w miesiącach wakacyjnych dla rodzin, bukowian oraz turystów.

Dalszy rozwój infrastruktury turystycznej miasta
Przedłużenie spływu kajakowego do mostu na drodze pożarowej nr 74 zwanej dawniej ponoć „Cesarskim gościńcem”. Zadanie obejmuje zakup sześciu kajaków i umożliwienie chętnym przepłynięcia kajakiem dodatkowego, dłuższego o około 4 kilometry i niewątpliwie trudniejszego odcinka rzeki Sztoły.

Doposażenie jednostek OSP Bukowno Miasto, OSP Stare Bukowno, OSP Bukowno Bór w sprzęt pożarniczy, mundury oraz remont sali szkoleniowej i MDP
Doposażenie jednostki OSP Bukowno Miasto w sprzęt typu: zestaw kominiarski, pilarki STHIL, sprzęt do działań ratowniczych. Jednostka zakupi również mundury specjalne, buty oraz rękawice; planuje też przeprowadzić remont sali szkoleniowej oraz sali Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. 

 

Mieszkańcy mogą głosować na następujące zadania okręgowe:

Okręg Nr 1 (Podlesie)
Integracja cyfrowo-kulinarna
Projekt polega na wymianie przestarzałego sprzętu i uzupełnienie brakujących szafek do przechowywania akcesoriów używanych do organizacji i obsługi integracyjnych spotkań okolicznościowych mieszkańców (Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dzień Ojca, Mikołajki, itp.).

Okręg Nr 2 (Bór z Przeniem)
Budowa altany rekreacyjnej
Budowa dwóch altan o wymiarach wraz z dwoma kompletami stołów i ławek na placu w okolicy boisk sportowych przy dawnej szkole przy ul. Wiejskiej. Dzięki temu powstanie miejsce spędzania czasu mieszkańców podczas imprez plenerowych czy rodziców przebywających na placu ze swoimi pociechami.

Okręg Nr 3 (Centrum Południe)
Parking przy ul. Kościuszki w rejonie skrzyżowania z ul. Słoneczną
Ułożenie kostki brukowej na parkingu w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu, co dotyczy mieszkańców Bukowna oraz turystów przyjeżdżających w celach rekreacyjnych.

Budowa tężni solankowej
Budowa tężni na terenie MOSiR – u przy Domu Turysty „Tramp”, jako uzupełnienie terenu rekreacyjnego południowej części miasta. Projekt obejmuje również położenie płytek chodnikowych wokół tężni oraz montaż 4 ławek.

Okręg Nr 4 (Centrum Północ)
Magiczny dywan dla wychowanków Świetlicy Środowiskowej w Bukownie
Doposażenie Świetlicy Środowiskowej w Bukownie w urządzenie interaktywne projekcyjne pełniące funkcje podłogi multimedialnej. Projektor zainstalowany pod sufitem tworzy wirtualny „magiczny dywan” łączący wiele różnorodnych środków przekazu: obrazy, teksty, animacje, muzykę, co zdecydowanie wspomaga rozwój psychofizyczny dziecka.

Ze sztuką przez 24 godziny – gabloty wystawiennicze na placu Centrum Kultury
Zakup gablot wystawowych, zewnętrznych na konstrukcji wolnostojącej w celu zwiększenia zasięgu usług oferowanych przez Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Bukownie (zapowiedzi koncertów, wystaw czy spotkań autorskich w Miejskiej Bibliotece Publicznej). Ponadto umożliwią tworzenie mini wystaw plenerowych.

Zakup szafek dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie
Podniesie to komfort pobytu ucznia w szkole i zapobiegnie zjawisku nadmiernego przeciążenia tornistrów. Realizacja zadania wpisze się w program profilaktyki zdrowotnej, zapobiegając schorzeniom i chorobom kręgosłupa. Poza tym solidne, kolorowe i estetyczne szafki staną się ozdobą szkolnych korytarzy.

Modernizacja placu zabaw „Centrum” – między ulicami Nową i Wyzwolenia
Montaż nowych urządzeń: huśtawki podwójnej, piaskownicy, karuzeli, bujaka, huśtawki ważki, ławki, kosza. Miejsce to ma być bardziej przyjazne dla dzieci i bardziej estetyczne dla miasta.

Wyposażenie placu zabaw w Bukownie przy ul. Sienkiewicza
Montaż nowoczesnych atestowanych urządzeń. Na realizacji projektu zyska najbardziej najmłodsze pokolenie mieszkańców Bukowna, w szczególności z osiedla Działek. Ponadto z placu jako miejsca wypoczynku będą mogli skorzystać opiekunowie.

Odnowienie i modernizacja istniejącego placu zabaw przy ul. Szkolnej w Bukownie
Prace polegające m. in. na: wymianie drewnianego ogrodzenia na panelowe metalowe, zniszczonych ławek oraz łańcuchów przy huśtawkach, korytowaniu terenu placu zabaw, wyłożeniu „bezpiecznej nawierzchni” płytami SBR. Realizacja projektu zdecydowanie poprawi wizerunek obiektu, także całego osiedla mieszkaniowego oraz zapewni bezpieczeństwo dzieciom korzystającym z placu.

„Bukowno na kółkach” – Letnie warsztaty z nauki jazdy na hulajnodze/rolkach/bmx /longboard/ deskorolce
Organizacja wakacyjnych warsztatów (18 dni) na placu przy Urzędzie Miejskim. Projekt obejmuje wynajęcie mobilnych przeszkód i zakup sprzętu (kaski, ochraniacze, rolki, deskorolki, hulajnogi) który mógłby być wykorzystany przy kolejnych edycjach projektu. 

Doposażenie placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu w Bukownie w zestaw zabawowy „Darek” wraz ze strefą bezpieczeństwa z nawierzchni piaskowej
Zamontowanie urządzenia do zabaw ruchowych na powietrzu pn. Zestaw ,,Darek” wraz z bezpiecznym podłożem piaskowym w jego strefie funkcjonalnej. To urządzenie zabawowe spełnia kilka funkcji na stosunkowo małej powierzchni, a składa się z pięciu elementów: narożnej ścianki wspinaczkowej, schodków wejściowych, podestu z małym sklepikiem, zadaszonej wieży i zjeżdżalni.

Profesjonalny monitoring i alarm jako skuteczne zabezpieczenie budynku użyteczności publicznej – remizy OSP Bukowno Miasto
Zakup alarmu i profesjonalnego zestawu do monitoringu w skład którego wchodzi: rejestrator, kamery, dysk twardy oraz akcesoria; montaż całego zestawu na budynku jednostki OSP Bukowno Miasto. Wynikiem realizacji tego zadania będzie skuteczne zabezpieczenie budynku użyteczności publicznej – remizy OSP Bukowno Miasto.

Budowa zjazdu linowego (tyrolki) przy ul. Leśnej
Budowa tyrolki wraz ze strefa bezpieczeństwa na działce obok placu zabaw „Leśne Marzenia” oraz siłowni zewnętrznej „Aktywni na co dzień”. Będzie to uzupełnienie terenu rekreacyjnego zapewniające aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu dzieci i dorosłych.

Okręg nr 5 (Wodąca)
Dobry plac
Odwodnienie i wymiana nawierzchni placu za budynkiem filii MOK – u, ustawienie doniczek z roślinnością.

Okręg nr 6 (Stare Bukowno z Przymiarkami)
Modernizacja placu zabaw w Miejskim Przedszkolu w Bukownie przy u. Sławkowskiej w zestaw do zabaw psychoruchowych
Montaż zestawu „Hipcio 5″ ze zjeżdżalnią, w celu polepszenia warunków do rozwoju psychoruchowego dzieci podczas ich pobytu na świeżym powietrzu oraz stworzenia atrakcyjnych warunków do zabawy i rozrywki, w bezpiecznym, przyjaznym i estetycznym dla dziecka otoczeniu.

Impuls życia
Zakup oraz montaż specjalnej kapsuły wraz z automatycznym defibrylatorem AED na elewacji budynku remizy OSP Stare Bukowno. Podłączenie kapsuły do istniejącego systemu alarmowania strażaków-ratowników OSP tj. wiadomość SMS oraz syrenę elektroniczną. Zakup szkoleniowego defibrylatora AED.

Magistrat przypomina, że do realizacji przeznaczone będą te zadania, które w głosowaniu mieszkańców uzyskają największą bezwzględną ważną ilość głosów. Suma ich zweryfikowanej wartości musi mieścić się w środkach przyznanych dla danego okręgu lub dla puli środków ogólnomiejskich.

Fot. UM Bukowno

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze