06.08.2012 o godz. 11.00 w GSW BWA w Olkuszu rozpoczęły się warsztaty fotograficzne pt. ” Pocztówka z Olkusza”. Poprowadził je Jacek Dziubdziela – fotograf, uczestnik ostatniego Śląskiego Maratonu Fotograficznego.
Zaczął od zagadnień technicznych i zasad kompozycji obrazu.Omówił wyświetlane na ścianie galerii zdjęcia. Przypomniał zasadę złotego podziału i pokazał interesujące albumy fotograficzne. Opisał cechy charakterystyczne dla zdjęć dokumentalnych, pejzażowych, minimalistycznych. Zapoznaliśmy się z twórczością m.in. takich fotografów jak: Josef Koudelka, Arkadiusz Gola, Vladimir Birkus, Nadia Kever, Anita Andrzejewska.
Fotografia to nie tylko dokument. Jest ona także formą artystycznej wypowiedzi. Poszukiwaniem piękna bądź brzydoty. Wyłapywaniem ze świata interesujących motywów i kompozycji. Chwytaniem światła i chwili. Zapisywaniem emocji. Zwierciadłem, dzięki któremu możemy przybliżyć innym sposób w jaki postrzegamy otaczający nas świat. Fotograf wybiera kadr, fragment świata, życia. Decyduje o tym, co warte uwagi, co uwiecznić. Poprzez zdjęcia można pokazać innym odległe krainy lub świat i rzeczy znane, bliskie. Rzeczy codzienne można uchwycić w taki sposób, by nabrały nowej wymowy. By w obrazie, na który patrzymy, stały się zupełnie czymś innym.
Głownym tematem naszych działań stała się: pocztówka i antypocztówka. Podtematy to: Miejsca estetyczne, Konsumpcja i rekreacja, Stare i nowe, Ludzie w przebudowującej się przestrzeni, Upał, Porażeni słońcem, Busem przez Olkusz. Miejsca, które nas interesowały to m.in.: Czarna Góra, kąpielisko, rynek, park, hipermarket, przystanki, kamienice i targ.
Ruszyliśmy w miasto. Każdy w swoją stronę i z własnymi pomysłami. Z aparatami, jak z wędkami, by złowić coś interesującego. Zapisywaliśmy chwile. Te nasze i te cudze.
Upał był ogromny. Szukaliśmy tego, co wyróżnia aktualny Olkusz. Próbowaliśmy uchwycić jego subiektywny portret odzwierciedlający nas samych. Skupialiśmy się na walorach, kontrastach, przemianach, na tym, czym rządziła chwila. Obserwowaliśmy Srebrne Miasto w dzień targowy. Portretowaliśmy ludzi prażonych słońcem, poddanych swym codziennym zjęciom. Zapisywaliśmy fragmenty olkuskiej rzeczywistości.
Po trzech godzinach intensywnej, lecz przyjemnej pracy, znów spotkaliśmy się w murach galerii. Obejrzeliśmy efekty naszych działań i poddaliśmy je selekcji. Warsztaty zakończyły się ok. godz. 16.00. Pierwszą część zdjęć można oglądać w korytarzu BWA od 14 sierpnia. Druga zawiśnie za około półtora tygodnia.
Autorzy prac: Jecak Dziubdziela, Beata Zawrzel, Michalina Warska i Magdalena Bożek, czyli wyżej podpisana.